Постанова від 14.12.2017 по справі 182/2647/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2017 р. справа 182/2647/16-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І. Головко О.В.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.07.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про виплату пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 15.08.2016 звернулась до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати неповнолітньому сину ОСОБА_2 додаткової пенсії відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- визнати протиправним призначення додаткової пенсії в розмірі 170гр82коп та зменшення індексації пенсії;

- зобов'язати з 01.07.2016 призначити додаткову пенсію відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 341гр64коп та виплачувати індексацію пенсії (ас33).

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.07.2017 позов задоволений. Прийняте рішення суд мотивував тим, що:

- батько неповнолітнього ОСОБА_2 03.03.2003рн помер в 2010 році, маючи статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Згідно експертного висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої комісії №3422 від 17.03.2010, смерть батька дитини пов'язана з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- ОСОБА_2 є інвалідом, має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, потребує постійного стороннього догляду. Згідно експертного висновку Центральної дитячої спеціалізованої ЛКК №2888 від 15.11.2006, інвалідність ОСОБА_2 пов'язана з аварією на Чорнобильській АЕС. Відповідно до статті 14 Закону України

«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_2 має бути віднесений до категорії 1 та йому повинна виплачуватись щомісячна додаткова пенсія в розмірі 341гр64коп у відповідності до пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011;

- основна та додаткова пенсії - це різні види пенсійних виплат. Нарахування додаткової пенсії не свідчить про збільшення розміру основної пенсії, а тому відсутні підстави для зменшення розміру та припинення виплати індексації (ас68).

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказують, що суд першої інстанції помилково зобов'язав виплачувати додаткову пенсію ОСОБА_2, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, при тому, що він такого статусу не має. Також суд зробив невірний висновок, що основна і додаткова пенсії повинні окремо враховуватись при визначені розміру індексації (ас80).

Переглядаючи справу, колегія судді виходить з наступного:

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах:

1) особам, що належать до категорії 1:

з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

інвалідам I групи 474гр50коп,

інвалідам II групи 379гр60коп,

інвалідам III групи 284гр70коп;

для інших інвалідів, щодо яких встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

інвалідам I групи 341гр64коп,

інвалідам II групи 227гр76коп,

інвалідам III групи 170гр82коп,

2) особам, що належать до категорій 2-4:

особам, що належать до 2 категорії 170гр82коп,

особам, що належать до 3 категорії 113гр88коп,

особам, що належать до 4 категорії 56гр94коп;

3) дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу 170гр82коп.

Суть спору між сторонами полягає в тому, що позивачка стверджує, що її дитина має бути віднесена до категорії 1 та отримувати додаткову пенсію в розмірі 341гр64коп; а управління Пенсійного фонду посилається на те, що ОСОБА_2 не надана категорія 1, він є дитиною-інвалідом та йому правильно призначена додаткова пенсія в сумі 170гр82коп.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь в процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто, суд повинен перевірити законність дій конкретного суб'єкта владних повноважень, в даному випадку Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у спірних правовідносинах.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ №51 від 20.01.1997, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватись пільгами і компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Відповідно до частини 2 пункту 3 Порядку видачі посвідчень, інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, з 01.07.1986 по 31.12.1986 не менше 5, а в 1987 році не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серія А.

Відповідно до пункту 8 Порядку видачі посвідчень, неповнолітнім дітям, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, видаються посвідчення жовтого кольору серія ОСОБА_3 дітям, яким відповідно до статті 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена інвалідність, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, до посвідчення серії Д видається вкладка за встановленим зразком (додаток 12), яка є підставою для надання пільг, передбачених частиною 3 статті 30 Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу до досягнення повноліття, за їх бажанням) особам, зазначеним в статті 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», категорії встановлюються відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

Відповідно до пункту 10 Порядку видачі посвідчень, видача посвідчень проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі обов'язкового переліку документів.

Встановивши в судовому рішенні неповнолітньому ОСОБА_2 категорію 1 поза встановленим Порядком, місцевий суд вийшов за межі предмету позову та безпідставно перебрав на себе повноваження Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

До отримання ОСОБА_2 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, у пенсійних органів не може виникнути обов'язок для виплати додаткової пенсії як особі, що належить до категорії 1.

ОСОБА_2 має посвідчення серії Д №786147 від 27.03.2003 дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, та вкладку №007047 від 26.12.2006 до посвідчення дитини, яка визнана інвалідом, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видані Дніпропетровською обласною державною адміністрацією (ас9), а тому Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України, виходячи з положень статті 19 Конституції України, не має іншого обов'язку, ніж призначити щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як дитині-інваліду в розмірі 170гр82коп.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством).

Таким чином, висновок місцевого суду, що основна і додаткова пенсії повинні окремо враховуватись при визначені розміру індексації, протирічать даному пункту.

Відповідно до частин 1-4 пункту 5 Порядку проведення індексації, в разі підвищення тарифних ставок, окладів, пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін в місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок, окладів, пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась в місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась в місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

З огляду на перелічені норми, відповідачем вірно визначена індексація в розмірі 8гр54коп, як різниця між фіксованим розміром індексації 179гр36коп та призначеною додатковою пенсією на дитину-інваліда в сумі 170гр82коп.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити.

Скасувати постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 04.07.2017 та прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко