Постанова від 14.12.2017 по справі 813/2823/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року справа № 813/2823/17

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Булавко О.З.

з участю представників

від позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства (надалі ПП) «Західний Буг» до Державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороню земель ОСОБА_2, головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороню земель ОСОБА_3 та Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди та припис, -

ВСТАНОВИВ:

ПП «Західний Буг» звернувся в суд з позовом до Державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороню земель ОСОБА_2, головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороню земель ОСОБА_3, Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про, з урахуванням зменшених позовних вимог, визнання протиправними дій щодо складання розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) на розрахункову суму 46248 грн. 00 коп., акта обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/85/АО/10/01/-17, припису від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17; визнати протиправним та скасування припису від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час оформлення Акта обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року та зазначення в них даних, ПП «Західний Буг» не залучався та участі не брав. Обміру земельна ділянка не здійснювалась ні відповідачами, ні залученою землевпорядною організацією. Жодної технічної документації не оформлялося, не погоджувалося та не встановлювались (відновлювались) межові знаки. Розмір земельної ділянки зазначений відповідачем в односторонньому порядку без посилання на будь-які дані, обміри, правовстановлюючі документи, тощо. Точний розмір ділянки має дуже важливе значення, оскільки здійснення відповідачами розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ПП «Західний Буг» та встановлення розміру шкоду основними вихідними даними є площа самовільно зайнятої земельної ділянки. В даному випадку, площу земельної ділянки відповідачами для розрахунку було вказано в односторонньому порядку (40,00 га) без посилання на будь-які дані, обміри та правовстановлюючі документи, тощо.

Представник позивача позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов в яких зазначає, що під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства були присутні голова Пиратинської сільської ради ОСОБА_4 та спеціаліст -землевпорядник ОСОБА_5 в ході якої встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки позивачем, що також підтверджується листом від 23.06.2017 року за №126 Пиратинської сільської ради та вищезазначеними посадовими особами ради. Як встановлено державними інспектором, право користування (оренди) на земельну ділянку щодо якої здійснювалась перевірка за ПП «Західний Буг» не зареєстроване. А відтак, на думку відповідача, дії по складанню розрахунку розміру шкоди також є правомірними.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у присутності голови Пиратинської сільської ради ОСОБА_4 та спеціаліста -землевпорядника сільської ради ОСОБА_5 було проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства шляхом проведення обстеження земельної ділянки державної власності, що знаходиться на території Пиратинської сільської ради Радехівського району Львівської області, про що складено відповідний Акт обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/85/АО/10/01/-17 та Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/133/АП/09/01/-17.

У результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка орієнтовною площею 40 га самовільно зайнята ПП «Західний Буг» без зареєстрованого права власності чи користування земельною ділянкою, чим порушено ст.125, 126, 211 Земельного кодексу України.

На підставі наведеного акта перевірки відповідачем було прийнято припис від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17, яким ПП «Західний Буг» приписано усунути порушення земельного законодавства.

Також, позивачу було надіслано лист від 07.07.2017 року за №32-13-0.4.-825/90-17 «Про відшкодування шкоди» з Розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки на суму 46248 грн. 00 коп.

Не погодившись із вищенаведеними діями відповідачів, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як передбачено ст.126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно з п.«б» ч.1 ст.211 ЗК України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення - самовільне зайняття земельних ділянок.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначаються Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року за №963-IV, з наступними змінами та доповненнями.

Відповідно до ст.10 даного Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Статтею 1 цього ж Закону визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Як передбачено п.4 ОСОБА_1 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року за №963, з наступними змінами та доповненнями, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається: для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою: Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1),

де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року за №783.

Згідно наведеної формули визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, вбачається, що визначальною величиною для визначення розміру такої шкоди являється площа самовільно зайнятої ділянки.

Однак, як вбачається з Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/133/АП/09/01/-17 та Акт обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/85/АО/10/01/-17, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель під час перевірки не вказали та не долучили жодних правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, а також не зазначили яким саме способом здійснювалось визначення площі земельної ділянки; її точні координати місця знаходження та точні розміри земельної ділянки. В акті перевірки зазначено лише її орієнтовна площа 40 га, без уточнення яким чином розраховувалась дана величина.

Допитані в якось свідків ОСОБА_4 та спеціаліст -землевпорядник сільської ради ОСОБА_5Б також не могли чітко вказати в який спосіб була визначена площа земельної ділянки.

В матеріалах справи відсутні правовстановлюючі документи на згадану земельну ділянку із зазначенням її розмірів.

Як передбачено п.3 і п.8 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Враховуючи те, що відповідачами в акті обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року належним чином не обґрунтовано способу визначення площі та її чіткої, а не приблизної, площі, на їх думку, самовільно захопленої ділянки, суд вважає неправомірним припис від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17, оскільки такий порушує необхідний баланс між інтересами Держави та охоронюваними законом правами особи.

Що стосується вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо складання розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) на розрахункову суму 46248 грн. 00 коп., акта обстеження земельної ділянки від 23.06.2017 року за №184-ДК/85/АО/10/01/-17, припису від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17, то такі дії без відповідного акта індивідуального дії (припису) не порушують права позивача, а тому дана вимога не підлягає задоволенню.

При цьому, судом не беруться до уваги посилання відповідачів на те, що вищенаведений припис не є тим рішенням, яке порушує право особи, оскільки, як вбачається із змісту самого припису, невиконання вимог останнього може мати наслідком притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є підставними та обґрунтованими в частині визнання протиправним та скасування припису від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню. В іншій частині в задоволенні позову слід відмовити.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати припис від 06.07.2017 року за №184-ДК/0096Пр/03/01/-17.

3. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (код ЄДРПОУ 39769942) на користь Приватного підприємства «Західний Буг» (код ЄДРПОУ 32478033), що знаходиться за адресою Львівська область, Радехівський район, с.Павлів, просп.Юності, 39, 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

6. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 грудня 2017 року.

Суддя В.Я.Мартинюк