10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Недашківська К.М.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"12" грудня 2017 р. Справа № 817/377/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинення певних дій ,
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо вчинення дій, передбачених пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014, щодо інвентаризації та погашення заборгованості за постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 №2а-5416/09/1770; зобов'язати Державну казначейську службу України включити дані до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, про виконавчий лист Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у справі №2а-5416/09/1770 відповідно до вимог пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017р. позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо вчинення дій, передбачених пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014, щодо інвентаризації та погашення заборгованості за постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770.
Зобов'язано Державну казначейську службу України включити дані до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, про виконавчий лист Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у справі №2а-5416/09/1770 відповідно до вимог пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України подав до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2011 позов задоволено частково, визнано бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення Чорнобильської катастрофи, неправомірною та зобов'язано відповідача перерахувати кошти у відповідності до порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для придбання житла ОСОБА_4.
Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 26.04. 2012 у справі № К/9991/46573/11 рішення судів першої та апеляційної інстанції в адміністративній справі № 2а-5416/09/1770 залишено без змін.
22.08.2011 Рівненським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 2а-5416/09/1770 про зобов'язання Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати кошти у відповідності до порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для придбання житла ОСОБА_4
06.01.2012 головним державним викона.вцем відділу примусового виконання рішень ДВС України прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вищевказаного виконавчого листа ВП №30565213.
27.08.2012 прийнято постанову про заміну назви сторони виконавчого провадження, згідно з якою боржником визначено Міністерство надзвичайних ситуацій України.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 було замінено у виконавчому проваджені з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у справі № 2а-5416/09/1770 боржника - Міністерство надзвичайних ситуацій України його правонаступником - Міністерство соціальної політики України.
26.12.2012 на адресу відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України надійшов лист за підписом заступника начальника управління правового забезпечення Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.12.2012 № 08-1038/02, за змістом якого в 2012 році Міністерством на виконання Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 05.03.2008 № 230, та наказу МНС України від 05.06.2012 № 870 «Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за програмою КПКВК 3201200 «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виділено Львівській обласній державній адміністрації 3070400 грн.
На підставі відомостей, зазначених у вищевказаному листі управління правового забезпечення МНС України від 25.12.2012 № 08-1038/02, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України 29.12.2012 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 30565213.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 року у справі №817/267/13-а позов ОСОБА_4 задоволено частково, визнано неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо закінчення виконавчого провадження ВП №30565213 з виконання виконавчого листа №2а-5416/09/1770, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.08.2011. Скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 29.12.2012 року про закінчення виконавчого провадження ВП №30565213.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2013 постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 залишено без змін.
На виконання даних рішень суду, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про відновлення виконавчого провадження від 12.06.2014.
Одночасно, 05.11.2013 державний виконавець звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з поданням про заміну порядку і способу виконання виконавчого листа від 22.08.2011. Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.12.2013 року у задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про заміну порядку і способу виконання судового рішення відмовлено.
27.01.2014 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з поданням про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження на Державну службу України з надзвичайних ситуацій. одночасно, державний виконавець виніс постанову про зупинення виконавчого провадження від 27.01.2014. Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 у задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про заміну сторони виконавчого провадження відмовлено.
Постановою від 12.03.2014 ВП №30565213 поновлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-5416/09/1770, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.08.2011.
12.03.2014 відповідно до постанови ВП №30565213 за невиконання рішення суду без поважних причин, у відповідності до статей 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» на боржника накладено штраф в сумі 680 грн.
Постановою від 26.03.2014 ВП №30565213 за повторне невиконання рішення суду без поважних причин на боржника накладено штраф у подвійному розмірі в сумі 1360,00 грн.
Листом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 24.03.2014 №04-123/08 повідомлено відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про неможливість виконання рішення суду, оскільки Міністерство соціальної політики України набуло права та обов'язки Міністерства надзвичайних ситуацій України у сфері реалізації бюджетної програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
23.04.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України направлено до Рівненського окружного адміністративного суду подання про заміну сторони виконавчого провадження з Міністерства надзвичайних ситуацій України на Міністерство соціальної політики України. Одночасно державним виконавцем винесено постанову про зупинення виконавчого провадження від 23.04.2014.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України задоволено, замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа від 22.08.2011 боржника - Міністерство надзвичайних ситуацій України його правонаступником - Міністерством соціальної політики України.
Постановою державного виконавця від 11.06.2014 поновлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа від 22.08.2011.
11.06.2014 державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження.
Державним виконавцем до Міністерства соціальної політики України скеровано вимогу від 13.06.2014, якою зобов'язано боржника виконати рішення суду в триденний термін.
23.06.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України складено акт ВП №30565213, відповідно до якого станом 23.06.2014 року рішення суду не виконане.
Державним виконавцем 24.06.2014 надіслано Солом'янському РУ ГУ МВС України в м. Києві подання про притягнення винних осіб Міністерства соціальної політики України до кримінальної відповідальності за умисне невиконання виконавчого листа виданого Рівненським окружним адміністративним судом 22.08.2011.
Постановою від 25.06.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-5416/09/1770 виданого 22.08.2011 Рівненським окружним адміністративним судом закінчено.
Відповідно до постанови Рівненького окружного адміністративного суду від 28.07.2014 у справі №817/1944/14, яка набрала законної сили 22.09.2014, скасовано постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження ВП №30565213 від 25.06.2014.
Таким чином, відповідно до постанови державного виконавця від 14.10.2014 виконавче провадження знову поновлено.
В подальшому, відповідно до ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду у справі №2а-5416/09/1770 змінено шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням кошти в сумі 4 021 748.50 грн. без ПДВ у відповідності до порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для придбання житла ОСОБА_4.
14.02.2017 ОСОБА_4 подав до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві заяву щодо прийняття ухвали від 14.12.2016 у справі №2а-5416/09/1770 про зміну способу виконання постанови для виконання.
23.02.2017 від Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві надійшло повідомлення про прийняття до обліку рішення, виконання якого гарантується державою.
Відповідно, дані про рішення суду були внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, 23.02.2017.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позов був задоволений, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступні підстави.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 №606-XIV (далі - Закон №№606-XIV), (чинний на момент спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Частиною 2 статті 3 Закону передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання встановлює Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VI від 05.06.2012 (далі - Закон № 4901).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №4901, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Частиною 1 статті 3 Закону №4901 передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Так, з аналізу вказаних нормативно-правових актів вбачається, що рішення про стягнення коштів з державних органів виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Разом з тим, відповідно до пункту 3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4901 передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Крім того, механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризація та погашення заборгованості за ними визначається Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 (далі - Порядок № 440).
Як вбачається з матеріалів справи, що відповідно до виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду виданого у справі №2а-5416/09/1770 від 22.08.2011 боржника - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (в подальшому замінено на Міністерство соціальної політики України) було зобов'язано вчинити певні дії майнового характеру (ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 спосіб виконання рішення замінено на стягнення коштів).
Пунктом 3 Порядку №440 передбачено, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, стягувачем 21.12.2011 було подано виконавчий лист Рівненського окружного адміністративного суду у справі №2а-5416/09/1770 від 22.08.2011 до органів державної виконавчої служби.
Пунктом 5 Порядку №440 передбачено, що зареєстроване в установленому порядку рішення невідкладно розглядається керівником органу державної виконавчої служби та передається відповідальній особі не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до органу державної виконавчої служби.
Згідно з пунктом 7 Порядку №440 відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними автоматизованої системи виконавчого провадження виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
Так, відповідно до пункту 8 Порядку №440 рішення розподіляються в порядку такої черговості погашення заборгованості: перша черга - рішення щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; друга черга - рішення, пов'язані з трудовими правовідносинами; третя черга - інші рішення.
Рішення вносяться до кожної з черг за датою їх надходження до органу державної виконавчої служби.
Пунктами 9, 13, 14, 15 Порядку 440 передбачено, що відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня внесення рішення до Реєстру зобов'язана надіслати заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про прийняття такого рішення для обліку із зазначенням черги, до якої воно включено. Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом. До органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, передаються рішення, які надійшли до 1 числа місяця, що настав за звітним періодом. Передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання.
Згідно з пунктом 20 Порядку №440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.
Таким чином, саме після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 (23.09.2014), якою затверджений Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, державний виконавець був зобов'язаний не пізніше семи робочих днів перевірити за даними автоматизованої системи виконавчого провадження виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою. А в подальшому, передати рішення до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів на виконання.
За наведених обставин, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про протиправність бездіяльності державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо вчинення дій, передбачених пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014, щодо інвентаризації та погашення заборгованості за постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання Державної казначейської служби України включити дані до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, про виконавчий лист Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у справі №2а-5416/09/1770 відповідно до вимог пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_4.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" вересня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "12" грудня 2017 р.