10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шульга О.М.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
іменем України
"11" грудня 2017 р. Справа № 279/3801/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "17" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію ,
У вересні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив :
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові перерахунку пенсії у відповідності до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» (далі - Постанова №988), починаючи з 01.01.2016 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести йому перерахунок та виплатити пенсію відповідно до наведених нормативних актів та на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області № 85/590 від 01.05. 2017 про розмір грошового забезпечення .
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 17.10.2017 позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 протиправною.
Зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії та провести виплату різниці між фактично отриманою пенсією та належної до сплати суми пенсії, починаючи з 01.01.2016 року на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 01.05.2017 року за №85/590.
В решті вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись не повне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що оскільки на момент звернення позивача за перерахунком пенсії до ГУПФ не надходила інформація щодо підстав для проведення перерахунку пенсій особам призначених відповідно до Закону №2262-XII і відповідно підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, то і вимоги позивача щодо такого перерахунку є безпідставними.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом №2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови №988.
Висновки цього суду є правильними з огляду на таке.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб" .
У зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про зміну грошового забезпечення.
Крім того, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії.
Оскільки Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачеві в направленні інформації, а Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило про неможливість проведення перерахунку в зв'язку з ненадходженням інформації, то відповідач звернувся до суду.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2017 року (у справі № 279/5096/16-а) визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_3
У липні 2017 року позивачу стало відомо про надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки ліквідаційної комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 01.05.2017 року за №85/590 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
20.07.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Листом відповідача від 31.07.2017 №1444/ Г-11 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на те, що у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено, а тому перерахунок буде здійснено після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із такою позицією відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей"» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено певний порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за якими етапами здійснення такого перерахунку є: отримання Пенсійним фондом повідомлення від уповноваженого органу про підстави такого перерахунку; підготовка Пенсійним фондом списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу; отримання Пенсійним фондом від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Згідно матеріалів справи, лист Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 № 988, надійшов до Пенсійного фонду України 28 березня 2017 року.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
У травні 2017 року до відповідача надійшла довідка ліквідаційної коміссії УМВС України в Житомирській області від 01.05.2017 року № 85/590 про розмір грошового забезпечення позивача.
Проте, станом на вересень 2017 року (момент звернення позивача з даним позовом до суду), перерахунок пенсії не проведено через відсутність фінансування.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає відновленню. Відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що несвоєчасність вчинення уповноваженими державними органами дій спрямованих на реалізацію певною категорією осіб законодавчо закріпленого права на перерахунок пенсій, не може слугувати підставою для відмови у такому перерахунку.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "17" жовтня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко