Справа: № 810/4300/17 Головуючий у 1-й інстанції: Басай О.В. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
Іменем України
13 грудня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Костюк Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Тетіївської районної у Київській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Тетіївської районної у Київській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» до Тетіївської міської виборчої комісії Київської області про визнання незаконними та скасування рішень,-
Тетіївська районна у Київській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» 11 грудня 2017 року о 17 год. 33 хв. звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Тетіївської міської виборчої комісії Київської області, в якому просила:
визнати незаконним та скасувати рішення Тетіївської міської виборчої комісії Київської області про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області від 05 грудня 2017 року у частині, що стосується кандидата в депутати ОСОБА_3;
визнати незаконним та скасувати рішення Тетіївської міської виборчої комісії Київської області про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області від 05 грудня 2017 року у частині, що стосується кандидата в депутати ОСОБА_4.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Не погоджуючись з таким рішенням, Тетіївська районна у Київській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу суду скасувати.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною шостою статті 172 КАС України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно з частиною першою статті 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до частини другої цієї норми Закону строки, встановлені статтями 172 - 177 КАС України, обчислюються календарними днями і годинами.
Особливості обчислення строків у справах, пов'язаних із виборчим процесом, та наслідки їх порушення визначені статтею 179 КАС України.
Відповідно до частини п'ятої статті 179 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
При цьому, як зазначено у пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом», позовна заява у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду. Таким же чином вирішується питання апеляційним судом у разі виявлення подібної підстави для залишення без розгляду позовної заяви в суді апеляційної інстанції під час перевірки законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.
У пункті 10 вказаної постанови зазначено, що за правилами частини п'ятої статті 179 КАС України, суди повинні враховувати, що днем подання позовної заяви або апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду до двадцять четвертої години цього дня.
Тетіївською районною у Київській області організацією політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» оскаржується рішення Тетіївської міської виборчої комісії Київської області від 05 грудня 2017 року.
Суд першої інстанції вірно зазначає, що саме дата 05 грудня 2017 року є початком перебігу строку звернення до суду з даними позовними вимогами.
Крім того, суд першої інстанції вірно встановив, що позивач звернувся до суду 11 грудня 2017 року о 17 год. 33 хв.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що визначений частиною шостою статті 172 КАС України спеціальний п'ятиденний строк на звернення до суду з вказаним позовом позивачем пропущено.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» установлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, судовий збір за подання апеляційної скарги складає 1600,00 грн.
Оскільки за подання апеляційної скарги судовий збір позивач не сплатив, суд відповідно до статті 94 КАС України дійшов висновку про стягнення до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок суду у розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Тетіївської районної у Київській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» залишити без задоволення.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року залишити без змін.
Стягнути з Тетіївської районної у Київській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» (адреса: 09834, Київська область, Тетіївський район село Стадниця) до Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів до бюджету: 22030106) несплачений при поданні апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
Л.О.Костюк
Повний текст ухвали виготовлено 13.12.2017 року.