Справа: № 370/831/17 Головуючий у 1-й інстанції: Мазко Н.Б.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
12 грудня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У квітні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернулась до Макарівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку (донарахування) пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 90% заробітної плати, згідно з наданою довідкою від 09.03.2017 року №1362/06 про заробітну плату за 24 місяці або 60 місяців підряд перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених сум нарахованих премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, індексацію, надбавку за високі досягнення в праці, відпускні та оздоровчі;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області провести перерахунок (донарахування) пенсії державного службовця по матеріалам пенсійної справи та постійну виплату призначеної їй пенсії державного службовця, починаючи з 31.05.2011 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90% заробітної плати, згідно з наданою довідкою управлінням Пенсійного Фонду України у Макарівському районі Київської області від 09.03.2017 року №1362/06 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих премій, матеріальних допомог на оздоровлення, індексацій, надбавок за високі досягнення у праці, відпускних та оздоровчих.
Постановою Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідачем було подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року, та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам, допущено порушення норм матеріального права.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити, постанову Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року - скасувати прийнявши нову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_2 з 20.05.1993 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області, має стаж державної служби понад 24 роки та з 31.05.2011 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 90% заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, що не заперечується відповідачем.
03.04.2017 року позивачка звернулась із заявою до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації з якої утримувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 07.04.2017 року № 1/Д-01 ОСОБА_2 було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням про відмову в перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачці, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Разом з тим, на час звернення позивачки до пенсійного органу із заявою від 03.04.2017 р. про проведення перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Так, у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року положення Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратили чинність, в тому числі, втратили чинність норми, якими було врегульоване питання перерахунку пенсії державних службовців.
Відповідно до пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року , який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 № 1013, яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865, а саме: виключено п. 4 щодо визначення умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Враховуючи наведені норми законодавства у органу Пенсійного Фонду України відсутні правові підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 06.04.2017 року та 21.04.2017 року № К/800/10616/17, К/800/12952/17.
Колегія суддів також звертає увагу на те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави (пункт 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011).
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області підлягає задоволенню, а постанова Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року - скасуванню з постановленням нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 1832, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити.
Постанову Макарівського районного суду Київської області від 27 вересня 2017 року - скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
Дана постанова, відповідно до ч. 10 ст. 1832, ст. 254 КАС України, є остаточною, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко
Суддя: Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест