Справа № 2-а-317
2009 р.
02.09.2009 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого - судді Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Сафоновій І.О., адвоката ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до інспектора ДПС, молодшого сержанта міліції Тємнова Артема Сергійовича дорожньо-патрульної служби Коблєвської роти ДПС Управління державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до інспектора ДПС Коблєвської роти ДПС УДАІ ГУ МВС України в Миколаївській області, сержанта міліції Тємнова А.С., у якому просить суд скасувати постанову серії ВЕ № 089496 від 15.04.2009 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав і просить суд позов задовольнити.
Відповідач про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать матеріали у справі, але у судове засідання не з'явився і причину своєї неявки суду не повідомив, заперечення чи погодження щодо позову на адресу суду не надіслав.
Частиною 4 ст. 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, а також, відповідно до ст. 280 КУпАП, з'ясувавши обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП, постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленим цим Кодексом.
Судом встановлено, що 15.04.2009 р. відповідачем винесено постанову ВЕ № 089496 по справі про адміністративне правопорушення про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн., так як ОСОБА_2 15.04.2009 р., о 12 год. 09 хв., на 98 км автомобільної дороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, керуючи легковим автомобілем Шевролет Епіка ЛФ 69 К, номерний знак НОМЕР_1, перевищив швидкість більш, ніж на 20 км/год, чим порушив пункт 12.6.г. Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 р. та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП - перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину.
Швидкість вимірювалася за допомогою вимірювача швидкості ,,Візир“, серійний № 0812355.
ОСОБА_2 просить суд скасувати постанову як незаконну з наступних підстав:
- йому не вручили постанову та не роз'яснили його права, чим порушили право на захист;
- порушені правила фіксації спеціальним приладом ,,Візир”;
- з фотографії не можливо встановити місце скоєння адміністративного правопорушення;
- у постанові не зазначено, хто саме проводив фіксацію та чи допущені особи, які проводили фіксацію, до роботи з приладом ,,Візир”;
- чи вивчили ці співробітники інструкцію та чи складали заліки.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зі змісту даної статті закону вбачається, що законодавець покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Тому відповідач, як суб'єкт владних повноважень повинен спростувати презумпцію своєї винуватості, адже вона дає можливість вважати встановленою неправомірність його рішень, дій чи бездіяльності.
Позивач не зобов'язаний доводити ці обставини.
Суд, з метою отримання підтвердження чи спростування пояснень позивача щодо невручення копії постанови звернувся до відповідача з пропозицією надати суду заперечення щодо позову та відповідні докази, але відповідач вимогу суду не виконав і своєю безвідповідальністю і неявкою до суду поставив під сумнів законність і достовірність фіксації порушення, а також і як належний доказ вцілому.
Свою презумпцію винуватості не спростував.
Статтею 7 КпАП України визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У роз'ясненнях, викладених у пункті 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України ,,Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" № 9 від 01.11.1996 р. визначено, що згідно зі ст.62 Конституції обвинувачення не може грунтуватись на припущеннях, а також на доказах, одержаних незаконним шляхом. Усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченого.
Відповідно до ст. 293 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень:
1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;
2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
3) скасовує постанову і закриває справу;
4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі ст. ст. 288-293 КпАП України, ст. 17, п. 2 ч. 1 ст. 18, ч. 2 ст. 19 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову інспектора ДПС, молодшого сержанта міліції Тємнова Артема Сергійовича, дорожньо-патрульної служби Коблєвської роти ДПС Управління державної автомобільної інспекції Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 15.04.2009 р. про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КпАП - скасувати, а провадження у справі закрити.
Копію постанови надіслати ОСОБА_2, Тємнову А.С. та відділу державної виконавчої служби Веселівського районного управління юстиції Запорізької області.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Веселівський районний суд Запорізької області шляхом подачі в десятиденний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в десятиденний строк без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
В разі неподання заяви про апеляційне оскарження постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не подана після цього в двадцятиденний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.О. Нагорний