Копія
Справа № 822/2243/17
28 листопада 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство оборони України, до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому вчинити дії щодо проведення списання безнадійного податкового боргу філії Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" "Хмельницька автомобільна база №82" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що податковий борг є безнадійним та підлягає списанню відповідно до вимог податкового законодавства України, так як стосовно нього минув строк давності, що становить понад 1095 днів.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позовній заяві, позов просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, адміністративний позов просив задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Суд встановив, що Філія "Хмельницька автомобільна база № 82" Консорціуму "Військбудіндустрія" знаходиться на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції м. Хмельницький.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) відсутні відомості про наявність у Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" філії "Хмельницька автомобільна база № 82", з кодом ЄДРПОУ 34713413, відтак Консорціум "Військово-будівельна індустрія" є платником податків в розумінні ст. 15 ПК України.
22.06.2016 ДПІ у м. Хмельницький було надано відповідь на запит Консорціуму "Військбудіндустрія" від 13.06.2016, № 181, щодо стану заборгованості Консорціуму "Військово-будівельна індустрія".
Згідно відповіді ДПІ у м. Хмельницький зазначено, що станом на 22.06.2016 заборгованість Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" становить 808 320,03 грн., з яких:
- борг по податку на додану вартість складає 60 288,27 грн., (дата виникнення -31.10.2008 p.);
- борг по земельному податку складає 493 456,83 грн., (дата виникнення - 30.09.2013 p.);
- борг по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів складає 166 498,99 грн., (дата виникнення - 31.10.2008 p.);
- єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати в сумі 80 097,28 грн.;
- борг по сплаті податку на доходи фізичних осіб в сумі 7 978,66 грн. (дата виникнення - 19.02.2010 p.);
До 01 січня 2011 року порядок визнання та списання безнадійного податкового боргу регулювався Законом України від 21.12.2000 року № 2181-III ,,Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", підпунктом 15.2.1 пункту 15.2 ст.15 якого визначено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.
Відповідно до пп. 18.2.1 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" (в редакції чинній на час виникнення боргу), підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.
З 01 січня 2011 року списання безнадійного боргу врегульоване Податковим кодексом України.
Згідно з п. 14.1.11 ст. 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - це, зокрема, заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Питання списання безнадійного податкового боргу врегульовано ст.101 Податкового кодексу України та чинним на даний час Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013р. №577 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013р. за №1844/24376 (далі - Порядок №577).
Відповідно до п.101.1 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно п.п.101.2.3 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України, під терміном "безнадійний" розуміється: податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Підпунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.
Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу (п. 101.4 ст.101 Податкового кодексу України).
Пунктом 101.5 ст. 101 Податкового кодексу України органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Порядок №577 відображає та деталізує процедуру списання безнадійного податкового боргу, визначену Податковим кодексом України та передбачає, що безнадійним податковим боргом є, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений ст. 102 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України.
У відповідності до п. 3.1 розділу 3 Порядку №577 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Порядку №577 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.
Згідно з п. 4.3-4.5 розділу 4 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, мало здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п. 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється органами державної податкової служби щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Разом з тим, Консорціум "Військово - будівельна індустрія", у липні 2016 звертався до ДПІ у м. Хмельницький, із заявою про списання безнадійного податкового боргу позивача, однак ДПІ у м. Хмельницький листом від 08.08.2016 було відмовлено у задоволенні вимог такої заяви.
Так, матеріали справи свідчать, що при наявності у позивача податкового боргу за період з 2008 по 2013, який фактично має статус безнадійного, відповідач не приймав рішення про списання безнадійного податкового боргу відповідно до положень Податкового Кодексу України та вищевказаного Порядку.
Отже, податковий борг Консорціуму "Військово - будівельна індустрія" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн., має статус безнадійного, а тому податковим органом було неправомірно, за відсутності правових підстав не проведено списання вказаного податкового боргу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, позовні вимоги позивача щодо зобов'язаня ДПІ у м. Хмельницькому вчинити дії щодо проведення списання безнадійного податкового боргу філії Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" "Хмельницька автомобільна база №82" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому вчинити дії щодо проведення списання безнадійного податкового боргу філії Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" "Хмельницька автомобільна база №82" по податку на додану вартість у сумі 60 288,27 грн, по земельному податку у сумі 493 456,83 грн, по податку з юридичних осіб - власників транспортних засобів у сумі 166 498,99 грн, по сплаті податку на доходи фізичних осіб у сумі 7 978,66 грн.
Стягнути на користь Консорціуму "Військово-будівельна індустрія" судовий збір в сумі 1600 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2017 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1