05 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/977/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Канигіної Т.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Скорика С.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
позивача Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"
до відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області
про зобов'язання вчинити певні дії
19.06.2017 Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (надалі - ПАТ "Українська залізниця", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії (з урахуванням уточнень позовних вимог від 17.08.2017 /т. 3 а.с. 105/), а саме просить:
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Полтавській області здійснити державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі права постійного користування земельними ділянками площею: 0,7604 га, 0,0037 га, 0,3943 га, 0,2868 га, право постійного користування щодо яких підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 12.09.2002 № І-ПЛ001197, виданого Лазірською сільською Радою народних депутатів Оржицького району Полтавської області та площею 87,1488 га право постійного користування щодо якої підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 12.09.2002 № І-ПЛ001196, виданого Оржицькою районною державною адміністрацією Оржицького району Полтавської області.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що згідно з державними актами про право постійного користування земельною ділянкою від 12.09.2002 І-ПЛ № 001197, виданого Лазірською сільською Радою народних депутатів Оржицького району Полтавської області, позивач користується та володіє земельними ділянками площами: 0,7604 га, 0,0037 га, 0, 3943 га, 0,2868 га та згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 12.09.2002 І-ПЛ № 001196, виданого Оржицькою районною державною адміністрацією Оржицького району Полтавської області, володіє та користується земельною ділянкою площею 87,1488 га. Так, позивач вказав, що 28.02.2017 звернувся до центру надання адміністративних послуг Оржицької райдержадміністрації із заявою про надання адміністративної послуги - державної реєстрації вказаних земельних ділянок із видачею витягів з Державного земельного кадастру. Водночас, розглянувши заяву позивача, відділ в Оржицькому районні ГУ Держгеокадастру у Полтавській області листом від 14.03.2017 № 1606-994314/2-17 повідомив про неможливість проведення державної реєстрації відповідних земельних ділянок з технічних причин.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 залучено до участі у справі № 816/977/17 у якості другого відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області.
У судовому засіданні 17.08.2017 залучено до справи заяву про уточнення позовних вимог, у якій позивач просить суд вважати відповідачем у справі № 816/977/17 Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області у зв'язку з внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припиненням відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, яка задоволена судом у судовому засіданні 17.08.2017.
Представник позивача у судовому засіданні 05.12.2017 позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.
У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначив, що через технічні причини неможливо розглянути по суті подані документи позивачем та здійснити дії для внесення відомостей щодо реєстрації права користування вказаними земельними ділянками за позивачем /т. 3 а.с. 59-61/.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 28.02.2017 уповноваженим представником ПАТ "Українська залізниця" подано до центру надання адміністративних послуг Оржицької райдержадміністрації заяву про надання адміністративної послуги - державної реєстрації земельної ділянки з видачею витягу з Державного земельного кадастру, а також до заяви додано документи /т. 1 а.с. 35/.
Листом від 14.03.2017 № 1606-99.4314/2-17 відділ в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повідомив позивача про те, що розглянувши подані позивачем технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ПАТ "Українська залізниця" для залізничного транспорту на території Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, що станом на 28.02.2017 не було технічної можливості в програмному забезпеченні "Національна кадастрова система" провести державну реєстрацію відповідних земельних ділянок. Також вказано, що відділом в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області направлено лист до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області з проханням допомоги у вирішенні цього питання, але відповідь не отримана і станом на 14.03.2017 технічна можливість для реєстрації земельних ділянок відсутня /т. 1 а.с. 34/.
Позивач, не погоджуючи із діями відповідача стосовно непроведення державної реєстрації вищезазначених земельних ділянок, звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Суд зазначає, що відповідно до частин першої, третьої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Статтею 202 Земельного кодексу України визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Положеннями частини першої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про реєстрацію земельних ділянок) передбачено, що адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI (надалі - Закон № 3613-VI) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до частин першої та другої статті 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа (частина четверта статті 24 Закону № 3613-VI).
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки (частина восьма статті 24 Закону № 3613-VI).
Пунктом 70 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (надалі - Порядок № 1051) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Як вищезазначено, 28.02.2017 уповноваженим представником ПАТ "Українська залізниця" подано до центру надання адміністративних послуг Оржицької райдержадміністрації заяву про надання адміністративної послуги - державної реєстрації земельної ділянки з видачею витягу з Державного земельного кадастру /т. 1 а.с. 35/.
Згідно з частиною п'ятою статті 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Положення частини шостої статті 24 Закону № 3613-VI передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Також згідно з пунктом 73 Порядку № 1051 державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, зокрема за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.
Водночас Відділом у Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області протягом 14 днів з дати подання позивачем заяви (28.02.2017) не здійснено державної реєстрації земельних ділянок з видачею витягу та не надано позивачу вмотивованої відмови за формою згідно з додатком 14 до Порядку № 1051.
З огляду на викладене, з метою захисту прав позивача згідно з частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відділу в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області щодо ненадання у передбаченому Законом України "Про Державний земельний кадастр" порядку рішення за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ПАТ "Українська залізниця" щодо земельних ділянок площею: 0,7604 га, 0,0037 га, 0,3943 га, 0,2868 га, 87,1488 га.
Водночас стосовно позовних вимог про здійснення державної реєстрації ГУ Держгеокадастром у Полтавській області у Державному земельному кадастрі права постійного користування земельними ділянками площею: 0,7604 га, 0,0037 га, 0,3943 га, 0,2868 га, 87,1488 га, суд зазначає наступне.
Так, Законом № 3613-VI та Порядком № 1051 передбачено порядок здійснення державної реєстрації земельних ділянок, який включає, зокрема подання заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, перевірку державним кадастровим реєстратором документів поданих заявником, прийняття рішення за результатами розгляду заяви.
Отже, враховуючи наявність визначеного законодавством порядку проведення державної реєстрації земельної ділянки, який не був дотриманий відділом в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, у зв'язку з чим суд визнав протиправною бездіяльність відділу в Оржицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, то відсутні підстави для задоволення адміністративного позову про зобовязання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області здійснити державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі права постійного користування земельними ділянками площею: 0,7604 га, 0,0037 га, 0,3943 га, 0,2868 га, 87,1488 га.
Отже, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у випадку прийняття постанови у справі не на користь суб'єкта владних повноважень /т. 3 а.с. 115/, суд дійшов такого висновку.
Згідно з частиною першою статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом вказаної норми встановлення обов'язку суб'єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання судового рішення є правом суду, що розглядає справу, та може застосовуватись у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що відповідач буде ухилятись чи навмисно затягувати виконання судового рішення.
У цій справі відповідні обставини відсутні, а тому суд не знаходить підстав для застосування заходів судового контролю, у зв'язку з чим клопотання не підлягає задоволенню.
Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо ненадання у передбаченому Законом України "Про Державний земельний кадастр" порядку рішення за результатами розгляду технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" щодо земельних ділянок площею: 0,7604 га, 0,0037 га, 0,3943 га, 0,2868 га, 87,1488 га.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Південна залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 11.12.2017.
Суддя Т.С. Канигіна