Справа № 815/5949/17
13 грудня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Єфіменко К.С. розглянувши у скороченому провадженні у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Керівника Маневицької місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 16515,95 грн., -
З позовом до суду звернувся Керівник Маневицької місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 16515,95 грн.
17.11.2017 року було відкрито провадження по справі та надано відповідачу строк до 28.11.2017 року для надання заперечень.
Відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання 25.11.2017 року відповідачем копії ухвали (а.с.39).
Відповідач надав до суду заперечення, в яких заперечує проти позову та вважає, що позовні вимоги позивача безпідставні та не підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 здійснював рух автомобілем, завантаженим комбайном після внесення плати за проїзд, що підтверджує квитанцією від 12.05.2017 року. Таким чином відповідач вважає, що ним не порушено правил проїзду габаритних та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Згідно вимог п.4 ч.1,2 ст.1832 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Положеннями ч.3,4 ст.1832 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Відповідно до ч.5 ст.1832 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення десятиденного строку отримання відповідачем адміністративного позову, якщо до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд доходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог з наступних підстав:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, шляхом злиття Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення), відповідно до п.1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до п.4 Положення одним з основних завдань Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Також Державна служба України з безпеки на транспорті здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (пп.15, 27 п.5 Положення).
На підставі постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 року «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби України з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Волинській області.
При цьому, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через зазначені територіальні органи (1 п.8 Положення).
Пунктом 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567), визначено, що усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України підлягають державному контролю.
В межах наданих повноважень, Укртрансбезпека здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.
Враховуючи викладене, Управління Укртрансбезпеки у Волинській області є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті.
Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області 13.05.2017 року здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу: автомобілю марки SСANIA R114L, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки КІNG GTZ - 48, реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать на праві власності водію - ОСОБА_1
Під час перевірки з'ясовано, що перевізник - відповідач самостійно здійснював перевезення вантажу (комбайну зернозбирального) із с.Колодяжне (Ковельського району) Волинської області до с.Мала Олександрівка, Одеської області, що підтверджується доданою копією товаро - транспортної накладної від 13.05.2017 року.
За результатами контролю 13.05.2017 року складено акт №0003719 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (п. 22.5 Правил дорожнього руху), яким зафіксоване порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», у відповідності до ч.3 статті 48 якого визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Пунктом 22.5 Постанови Кабінету Міністрів № 1306 від 10.10.2001 «Про Правила дорожнього руху» визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Однак, перевізником ОСОБА_1 всупереч зазначеним вимогам чинного законодавства перевезення комбайну зернового із с.Колодяжне до с.Мала Олександрівка здійснено із перевищенням габаритних обмежень - при фактичній довжині 25, мм при фактичній ширині - 3,65 м. та при фактичній висоті - 4,35 м. без оформлення дозволу, який дає право на рух авто дорогами України, що підтверджується відповідним актом № 0003719 від 13.05.2017 року про перевишення транспортним засобом нормативних габаритних параментів.
У відповідності до складеного розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 13.05.2017 року за № 1 Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області відповідачу ОСОБА_1 нараховано плату в розмірі 573,6 євро. Від отримання даного розрахунку відповідач відмовився.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Станом на 13.07.2017 року сума 573,6 євро за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ, складає 16 515, 95 грн. (100 євро = 2 879, 35 грн.).
Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнуті за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
Незважаючи на те, що відповідно до п.31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
Разом із тим, у матеріалах справи наявна квитанція від 12.05.2017 року із ПАТ КБ «Приват Банк» про сплату відповідачем 95,00 грн. за видачу бланку дозволу на перевезення територією України. Разом із тим, в подальшому відповідач за вказаним дозволом так і не звернувся.
Згідно із ч.2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Видача дозволів на проїзд дорогами загального користування із перевищенням габаритних параметрів регламентується постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами». Пунктом 4 даного нормативно - правового акту передбачено, що видача зазначеного дозвільного документу покладено на ГУНП в областях.
Відповідно до інформації за № 3/1 - 5532 вх. від 11.09.2017 року Головного управління НП в Одеській області, дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні ОСОБА_1 не видавався.
Також згідно інформації ГУНП у Волинській області № 4685/04 - 20 - 5/2017 від 24.10.2017 року встановлено, що і Головним управлінням Національної поліції у Волинській області дозвіл на перевезення великогабаритного вантажу по дорогах загального користування не видавався.
Відповідно до п.3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок №879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Положеннями п.п.4 п.2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За правилами ч.3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з п. 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки відповідач сплатив 95,00 грн. за видачу бланку дозволу на перевезення територією України. За самим дозволом ОСОБА_1 не звертався, що підтверджується листом ГУНП в Одеській області № 3/1 - 5532 вх. від 11.09.2017 року (а.с.29) та листом ГУНП у Волинській області № 4685/04 - 20 - 5/2017 від 24.10.2017 року (а.с.31).
Враховуючи, що відповідачем заборгованість з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 16515,95 грн. не погашено, суд вважає позовні вимоги Державної служби України з безпеки на транспорті законними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 1832, 256 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (вул.Чкалова,8, смт Саврань, Одеська область, 66200) на користь Державного бюджету України (отримувач - УК у Маневицькому районі, р/р №31312309700287 в ГУ ДКСУ у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 37950857) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 16515,95 грн.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови тільки з підстав, визначених ч.8 ст.183 2 КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.