Постанова від 11.12.2017 по справі 826/11171/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11 грудня 2017 року № 826/11171/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Катющенка В.П., суддів: Кармазіна О.А., Скочок Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до про Міністерства соціальної політики України, Міністерства оборони України зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд зобов'язати Міністерство соціальної політики України видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 травня 2016 року, розрахований, виходячи з посадового окладу 7409,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є військовим пенсіонером і у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 06.04.2016 № 292, останній звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням вжити заходів щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Натомість, відповідач відмовив у видачі відповідної довідки, прирівнявши позивача до пенсіонерів з числа державних службовців, яким згідно діючого законодавства у разі підвищення посадових окладів пенсія не перераховується. Позивач вважає дії відповідача непослідовними та суперечливими, оскільки останнім було видано позивачеві довідку за аналогічним випадком підвищення грошового забезпечення з 01.12.2015.

Ухвалою суду від 21.09.2016, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі Міністерство оборони України в якості другого відповідача.

Ухвалою суду від 13.11.2017 прийнято до свого провадження адміністративну справу № 826/11171/16 та призначено справу до судового розгляду колегією у складі трьох суддів у судове засідання на 27.11.2017

У судовому засіданні 27.11.2017позивач підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях. Зазначив, що саме на Міністерство соціальної політики України покладено обов'язок видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки установа, у якій він проходив службу, ліквідована.

Представник відповідача - Міністерства оборони України у судовому засіданні 27.11.2017 заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову (а.с. 72-74). Пояснив, що Міністерством оборони України діями або рішеннями не порушено права та інтереси позивача, що є правовою підставою для відмови у задоволенні позову.

Відповідач - Міністерство соціальної політики України у судове засідання 27.11.2017 року явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. У матеріалах справи містяться заяви відповідача про розгляд справи без участі його представника та про незмінність правової позиції, викладеної у листі від 31.08.2016 № 12674/0/14-16/039. У вказаному листі відповідач зазначив про відсутність правових підстав для видачі позивачеві запитуваної довідки, оскільки останній проходив службу в Збройних Силах України.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, в судовому засіданні 27.11.2017 суд ухвалив про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

01.12.2017 до суду надійшло клопотання Міністерства соціальної політики України, у якому відповідач просить розглянути справу без участі його представника та з урахуванням раніше надісланих пояснень.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням видати довідку для перерахунку його пенсії.

Листом від 08.06.2016 № 3635/039/1101-16 Міністерство соціальної політики України повідомило позивача, що з 01.06.2015 пенсії у порядку та на умовах, визначених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податковим та Митним кодексом України, Положенням про помічника консультанта народного депутата України не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також, повідомив, що норми Закону України "Про державну службу" в частині перерахунку призначених пенсій державним службовцям втратили чинність (а.с. 8-9).

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У преамбулі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями) закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 вказаного Закону.

Частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.

У ході судового розгляду справи встановлено, що позивачеві призначена пенсія відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII.

З матеріалів справи вбачається, що перед звільненням з військової служби позивач займав посаду заступника начальника управління Комітету з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів України.

Зазначений Комітет був ліквідований на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.1996 № 1178.

Грошове забезпечення позивача під час проходження ним військової служби у Комітеті з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів України було врегульовано розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.1992 № 595-р, згідно якого установлено умови оплати праці працівників апарату уповноважених Комітету з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів України стосовно до умов оплати праці відповідних працівників органів державного управління при Кабінеті Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 1992 р. N 10 (10-92-п), з урахуванням підвищення посадових окладів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 1992 р. N 276 (276-92-п). Посадові оклади уповноважених Комітету встановлено на рівні окладів, передбачених для головних спеціалістів органів державного управління при Кабінеті Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1; розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців згідно з додатком 2; перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.

Відповідно до додатку № 1 до зазначеної вище постанови посадовий оклад заступника керівника самостійного управління, служби (посади, прирівненої до посади, яку займав позивач на момент звільнення) з 1 травня 2016 року становить 7409,00 грн.

Враховуючи викладене, а також те, що грошове забезпечення позивача під час проходження військової служби було прирівнено до посадових окладів працівників органів державного управління при Кабінеті Міністрів України, суд дійшов висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

На виконання указаного пункту Порядку наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.07.2010 N 195, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за N 675/17970, затверджено Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад.

Згідно пункту 2 указаного Порядку у разі ліквідації без визначення правонаступника органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств (далі - органи державної влади), до яких відряджалися для виконання службових обов'язків військовослужбовці та особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - особи) і були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (далі - довідки) видають уповноважені органи міністерств та інших державних органів, наказами яких особи були звільнені зі служби.

При цьому розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідними посадами керівних працівників і спеціалістів органів державної влади. У разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем прирівняння посад керівних працівників і спеціалістів ліквідованих органів державної влади (додаток до цього Порядку та додатки 1, 2 до Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Головного управління державної служби України від 03.12.2003 N 319/144, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за N 1134/8455) у розмірах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії за прирівняними посадами.

У свою чергу, пунктом 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 3 грудня 2003 року N 319/144 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2003 року за N 1134/8455 передбачено, що у разі ліквідації державного органу, з якого особа вийшла на пенсію, без правонаступника довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям (далі - довідки) видає, зокрема, Міністерство праці та соціальної політики України - особам, які вийшли на пенсію з вищих та центральних державних органів.

Аналізуючи наведені правові положення Порядків, суд дійшов висновку, що оскільки розміри посадових окладів осіб, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, визначаються відповідно до схем прирівняння посад керівних працівників і спеціалістів ліквідованих органів державної влади, встановлених наказом від 03.12.2003 N 319/144, відповідно, норми вказаного наказу необхідно застосовувати при визначенні органу, який видає довідку про заробітну плату.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у даному випадку саме на Міністерство соціальної політики України покладено обов'язок видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, як особи, яка була відряджена для виконання службових обов'язків до органу державної влади, який ліквідовано.

Наведений висновок суду, між іншим, підтверджується тим, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" Міністерством соціальної політики України 10.02.2016 видано позивачеві довідку № 478/0/039/16-зв про грошове забезпечення останнього (а.с. 57), на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Згідно частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить ло висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Міністерство соціальної політики України видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 травня 2016 року, розраховану, виходячи з посадового окладу 7409,00 грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.П. Катющенко

Судді О.А. Кармазін

Т.О. Скочок