Постанова від 09.12.2009 по справі 2-а-467-2009

Справа № 2-а-467-2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 грудня 2009 року Замостянський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючої судді Чезганової А.М.,

при секретарі Конецул О.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача - представника головного

управління Пенсійного фонду України у Вінницькій

області - Олексієнко О.І.,

представника відповідача - представника Вінницького

обласного військового комісаріату - Олійник Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він наказом начальника командира військової частини м. Архангельска Російської Федерації від 30.07.1998 року за №94 був звільнений з військової служби і виключений із списків особового складу з 28.08.1998 року із загальною вислугою років 20 років 9 місяців 23 дні. Його посадовий оклад за останньою штатною посадою на час звільнення складав 365 крб., що відповідає штатній військовій посаді ротного рівня. Проте, відповідач після перерахунку пенсії виплачує йому пенсію, обраховану з нижчого посадового окладу в розмірі 850,00 грн., встановленого діючим законодавством України. Він вважає, що розмір його посадового окладу має становити 1018,50 грн.(1050Ч97%=1018,50) відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та додатку №1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

Крім того, відповідачем незаконно зменшено розмір премії, яка входить до розрахунку при обчисленні пенсії з 33,3% до 10%. Також, до розрахунку при обчисленні пенсії йому не включена 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні чергової щорічної відпустки, відповідно до вимог ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", Закону України «Про відпустки», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також Інструкції зі статистики заробітної плати, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.01.04 за №114/8713. Він вважає, що йому безпідставно не включено до розрахунку грошового забезпечення для обчислення пенсії 1/60 винагороди за тривалу безперервну службу, надбавку за таємність в розмірі 25% та надбавку за класність в розмірі 4% від посадового окладу.

В судовому засіданні позивач та його представник уточнили позовні вимоги та просили зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно зробити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року, за посадовим окладом зам. командира роти в максимальному розмірі 1018,50 грн., з урахуванням надбавки за кваліфікацію в розмірі 8% від посадового окладу, надбавки за таємність в розмірі 20%, 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення, 1/60 винагороди за безперервну службу, премії в розмірі 33,3% та відшкодувати недоплату, що утворилась у зв'язку із цим.

Представник головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області позов не визнала, суду пояснила, що пенсію ОСОБА_1 отримує з 1998 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) в ст.43 якого, визначено, що «пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пенсія позивачу нараховувалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" і жодних порушень законодавства при призначенні пенсії чи її перерахунку а ні з боку Вінницького обласного військового комісаріату, а ні з боку головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не має.

Представник Вінницького обласного військового комісаріату проти позову заперечувала, суду пояснила що закон №2262 є законом прямої дії і посилання на інші нормативно-правові акти позивачем є безпідставними, жодних обмежень його майнових прав з боку суб'єктів владних повноважень не відбулось.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 наказом начальника командира військової частини м. Архангельска Російської Федерації від 30.07.1998 року за №94 був звільнений з військової служби і виключений із списків особового складу з 28.08.1998 року із загальною вислугою років 20 років 9 місяців 23 дні.

Пенсія позивачу була призначена у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", в подальшому з 1 січня 2005 року Законом України від 16.12.2004 року № 2255 було внесено зміни до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", якими розширено види грошового забезпечення для призначення і перерахунку пенсій військовослужбовцям і дозволено включити ті види грошового забезпечення, які пенсіонер не отримував під час проходження служби, зокрема визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Так, якщо розмір пенсії позивача до 1.01.05 складав 305,43 грн., то після перерахунку з 1.01.05 - склав 352,16 грн., з 1.03.05 - 410,64 грн., а з 1.01.06 - 761,56 грн. (включаючи надбавки на дітей і дружині по догляду за дитиною до 8 років в розмірі 59,73 грн.). Із змінами прожиткового мінімуму, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України», в розрахунку пенсії ОСОБА_1 збільшувалась сума надбавки на утриманців ( з 1.05.06 - 538,50 грн., з 1.09.06 - 549,00 грн., а з 1.12.06 - 570,00 грн.), проте основний розмір пенсії позивача протягом 2006-2007 років залишався незмінним і складав 701,82 грн., що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7.11.07 №1294, упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу з 1 січня 2008 року, а Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 №3-1, та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 15.02.07 за №135/1340, «документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів».

Таким чином, Вінницьким обласним військовим комісаріатом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до якої враховано : посадовий оклад - 850,00 грн., оклад за військовим званням - 125,00 грн., надбавку за вислугу років 30% - 292,50грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% - 633,75 грн., премію - 85,00 грн. Всього для обчислення пенсії 1986,25 грн.Ч50% (20 років служби)= 993,13 грн.

Суд дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії Вінницьким обласним військовим комісаріатом не були порушені вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №1294, оскільки зазначеною Постановою визначено межі розміру посадових окладів військовослужбовців за основними типовими посадами.

З метою врегулювання та визначення розмірів посадового окладу для всіх інших посад, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294, Міністром Оборони України було видано наказ від 30.12.2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 11.01.08 за №9/14700. Так як посада, яку позивач займав на день звільнення, не передбачена додатками 1-5 вищевказаного наказу - перерахунок грошового забезпечення для нарахування пенсії позивача здійснювався, згідно з додатком 6 до Наказу №707, в якому визначено, що посадовий оклад в розмірі 145,00 грн., тобто розмір посадового окладу, який позивачу було встановлено до 1.01.2008 року, встановлюється в новому розмірі в сумі 850,00 грн. При встановленні позивачу нового посадового окладу було взято посадовий оклад з його розрахункової книжки, який на день звільнення становив 365 крб. (позивач звільнявся з лав Збройних Сил Російської Федерації). За схемою розмірів посадових окладів офіцерів Міністерства Оборони Російської Федерації та схемою розмірів посадових окладів за типовими посадами офіцерів Збройних Сил України було визначено відповідний розмір посадового окладу в сумі 90,00 грн.

З 1.07.2000 р., згідно Указу Президента України від 16.05.2000 р. № 865, посадовий оклад позивача Вінницьким обласним військовим комісаріатом було збільшено до 145,00 грн., а з 1.01.2008 р. посадовий оклад позивача був встановлений в розмірі 850,00 грн., що не суперечить додатку 6 Наказу Міністерства Оборони України від 30.12.2007 року № 707.

Що стосується посилань позивача на ст. 4 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року N 2011-XII, відповідно до якого при встановленні посадових окладів в диференційованому виді при пенсійному перерахунку приймається більший посадовий оклад, то це не відповідає дійсності, оскільки в даній статті зазначено, що забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Вимоги позивача щодо включення до розрахунку пенсії 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення, 1/60 одноразової винагороди за тривалість безперервної служби не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до Закону №2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 №1294 не являються щомісячними додатковими видами грошового забезпечення або іншими складовими грошового забезпечення, які відповідно до Закону включаються до грошового забезпечення при нарахуванні пенсії.

Посилання позивача на норми Закону України «Про відпустки», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також Інструкцією зі статистики заробітної плати, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.01.04 за №114/8713 є безпідставними, оскільки дані нормативно-правові акти не поширюються на пенсіонерів у зв'язку із спеціальним статусом даних суб'єктів - військовослужбовців, що зумовлюється особливим нормативно-правовим регулюванням, зокрема спеціальним законом для військовослужбовців є Закон №2262, а не Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, яким обґрунтовує свої вимоги позивач, що свідчить про неправильне розуміння чинного законодавства з боку позивача.

Вимоги позивача щодо збільшення розміру премії відповідно до п останови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» також не підлягають задоволенню, оскільки дана постанова втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, яка передбачає здійснення преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови, Міністром оборони України було видано наказ від 28.01.2008 року №25 «Про встановлення розмірів окремих додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України». Даний наказ передбачає розмір преміювання з 1 січня 2008 року в залежності від категорії військовослужбовця, а саме: 50 відсотків посадового окладу військовослужбовцям, які проходять службу в частинах та підрозділах сил спеціальних операцій; 35 відсотків посадового окладу військовослужбовцям, які проходять службу в частинах та підрозділах Об'єднаних сил швидкого реагування; 10 відсотків посадового окладу іншим військовослужбовцям.

Враховуючи, що позивач звільнився з посади начальника вузла зв'язку, тобто являється «іншим військовослужбовцем», згідно вищезазначеного нормативного акту, з 1 січня 2008 року йому було визначено розмір премії в 10 відсотків, що не суперечить п.2 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294.

Статтею 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту існуючих прав і свобод людини і громадянина, однак до жодного звуження майнових прав позивача не відбулось, оскільки після проведення перерахунку пенсії останнього розмір його пенсії збільшився.

Що стосується вимог позивача щодо включення до розрахунку пенсії надбавки за роботу з таємними документами, то згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 (особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ) цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.

Відповідно до вимог Додатку №2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, довідка про грошове забезпечення видається за нормами, які чинні на момент перерахунку, за посадою на день звільнення із служби.

З даного вбачається, що для призначення пенсії та її перерахунку в подальшому беруться до уваги складові грошового забезпечення, які входять до нарахування пенсії, які передбачає займана посада і особа отримувала їх при звільненні.

Крім того, надбавка за роботу з таємними документами, згідно листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/7/П/7452 від 15 литопада 2005 року, військовослужбовцям, які після 1 липня 1995 року звільнені або переведені із займаних посад, за якими їм призначена пенсія, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, необхідно включати в розрахунок пенсії тільки за умови її фактичного отримання за цими посадами або за умови підтвердження довідкою військової частини (правонаступника), що за цими посадами станом на 1 січня 2005 року (чи на день ліквідації посади або військової частини) передбачена (була передбачена) виплата цієї надбавки з зазначенням конкретного її розміру. Довідка повинна бути підписаною командиром військової частини та начальником секретної частини.

Позивач, на день звільнення, такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за роботу з таємними документами та за класність, згідно з витягу його розрахункової книжки не мав і не отримував. В пенсійне забезпечення ці надбавки до 1.01.08 також не враховувались і підстав для внесення даної надбавки в пенсійне забезпечення з 1.01.08р. не має.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163, КАС України, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» , Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя:

Справа № 2-а-467-2009р.

РЕЗОЛЮТИВНАЧАСТИНА
ПОСТАНОВИ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 грудня 2009 року Замостянський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючої судді Чезганової А.М.,

при секретарі Конецул О.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача - представника головного

управління Пенсійного фонду України у Вінницькій

області - Олексієнко О.І.,

представника відповідача - представника Вінницького

обласного військового комісаріату - Олійник Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Зважаючи на складність у викладенні повної постанови суду, пов”язаної з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити її вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» , Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: