Рішення від 28.11.2017 по справі 925/1152/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2017 р. Справа № 925/1152/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Сахно І.В., за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області - ОСОБА_1Р за посвідченням, та представників сторін: від позивача - ОСОБА_2 - за довіреністю, від відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4 - представники за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

до Чигиринської районної державної адміністрації

про визнання незаконним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області з позовом звернувся заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до Чигиринської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації від 20.12.2016 №376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 № 172».

26.09.2017 ГУ Держгеокадастру у Черкаській області подало пояснення по суті спору, в якому підтримано позовні вимоги прокурора у повному обсязі. Розпорядження Чигиринської РДА прямо суперечить як Конституції України та і іншим актам законодавства, прямо порушує права Головного управляння, як розпорядника даних земель, вилучення земель із державної власності, що в свою чергу унеможливлює проведення аукціону та продажу прав на дану земельну ділянку через відкриті торги, тим самим наповнення державного бюджету відповідними коштами.

26.10.2017 відповідач подав до суду заперечення на позов, в яких проти позову заперечив повністю виходячи з наступного. Від Головного територіального управління юстиції у Черкаській області до районної державної адміністрації надійшов лист від 21.09.2016 №7-02-21/3601 стосовно приведення у відповідність до чинного законодавства України розпорядження райдержадміністрації від 12 серпня 2005 року №172 «Про затверджень остаточного розміру і вартості земельної частки (паю) і видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) Стецівської сільської ради». Чигиринська районна держана адміністрація 22 вересня 2016 року засіданням комісії райдержадміністрації з питань перегляду та приведення у відповідність до чинного законодавства нормативно-правових актів райдержадміністрації внесено зміни до розпорядження від 12 серпня 2005 року №172. Вважаю, що розпорядження райдержадміністрації від 20.12.2016 №376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 № 172», прийняте згідно чинного законодавства України. З метою захисту прав громадян колишніх членів КСП у відповідності до вимог статей 86, 87 Земельного кодексу України зазначені в розпорядженнях голови райдержадміністрації земельні ділянки не є землями спільної часткової власності, а являються нерозподіленими (невитребуваними) земельними ділянками відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», тобто колишньою колективною власністю.

09.11.2017 представник ГУ Держгеокадастру у Черкаській області подала додаткові пояснення до заперечень відповідача, у яких стверджує, що відповідно до протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) від 08.04.2005 № 1, 5 пунктом в порядку денному було питання стосовно переведення до земель запасу, земель спільної часткової власності на території Спецівської сільської ради загальною площею 976,26 га. За результатами розгляду даного пункту загальні збори ухвалили: передати до земель запасу Спецівської сільської ради землі спільної часткової власності загальною площею 976,26 гектара, з них 1,2 гектара ріллі, які розміщенні окремими ділянками на малих площах; 938,4 гектара пасовищ, які по фактичному стану використовуються як пасовища на схилах більше 9 градусів та 36,66 гектара сіножатей. Тобто, належний власник даної земельної ділянки розпорядився стосовно даної ділянки та передав її до запасу сільської ради, тим самим змінивши форму власності. Даний протокол був затверджений розпорядженням Чигиринської районної державної адміністрації від 12.08.2005 №172. Також, відповідно до статті 28 Земельного кодексу України 18.12.1990 право колективної та приватної власності на земельну ділянку чи її частину припиняється у разі добровільної відмови від земельної ділянки. Головне управління не погоджується з посиланням представників відповідача щодо залишення колективної форми власності на даних землях. Право колективної власності було припинено на підставі та у спосіб передбаченими законодавством.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала повністю, просила суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації від 20.12.2016 №376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 №172» оскільки, воно прийнято з порушенням законодавства України. Земельним кодексом чітко визначено, що земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності розпоряджається центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, в нашому випадку ГУ Держгеокадастру у Черкаській області.

Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, що викладені у поясненнях в підтримку позовної заяви та у додаткових поясненнях до заперечень відповідача.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили повністю з підстав та мотивів, зазначених у письмовому запереченні.

У судовому засіданні 28 листопада 2017 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду відповідно до статті 85 ГПК України.

Оцінивши докази у справі в їх сукупності, заслухавши пояснення і доводи прокурора, представників позивача та відповідача, суд приходить до наступного.

08.04.2005 були проведені загальні збори власників земельних часток (паїв) с. Стецівка, за результатами яких було складено протокол. Згідно з п. 5 Протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) с. Стецівка від 08.04.2005 одноголосно схвалено передати до земель запасу Стецівської сільської ради землі спільної часткової власності загальною площею 976,26 га, з них ріллі 1,20 га, які розміщенні окремими ділянками на малих площах, сіножаті 36,66 га в результаті уточнення меж земельних масивів та пасовищ 938,4 га, які по фактичному стану використовуються як пасовища на схилах більше 9°, а також затверджено зменшення орних земель спільної часткової власності площею 134,42 га, які находяться під пунктом тріангуляції - 0,1 га, ярами - 21,25 га, болотами - 5,0 га, польовими шляхами - 2,15 га, лісовкритими - 96,92 га та під господарським двором - 9,0 га.

В подальшому відповідно до Протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки власникам земельних часток (паїв) на території Стецівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області.

12.08.2005 Чигиринська районна державна адміністрація прийняла Розпорядження №172 «Про затвердження остаточного розміру і вартості земельної частки (паю) і видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) Стецівської сільської ради» (далі - Розпорядження №172), якою:

1. Затверджено остаточний розмір земельної частки (паю) в адміністративних межах Спецівської сільської ради в розмірі 2,92 умовних кадастрових гектара, в тому числі ріллі - 2,56 гектара та сіножатей - 0,36 гектара, загальною вартістю 9453 (дев'ять тисяч чотириста п'ятдесят три) гривні, з тому числі по ріллі - 8871 (вісім тисяч вісімсот сімдесят одна) гривня та по сіножатях - 582 (п'ятсот вісімдесят дві) гривні.

2. Затверджено зменшення площ орних земель загальною площею 134,42 гектара, які по фактичному користуванню знаходяться під пунктом тріангуляції - 0,1 гектара, ярами - 2125 гектара, болотами - 5 гектарів, польовими шляхами - 2,15 гектара, лісовкритими - 96,92 гектара, господарським двором - 9 гектарів.

3. Затверджено протокол комісії по розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) від 08.04.2005 № 1 та передати в приватну власність громадян земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірах та по ділянках згідно з додатком до протоколу комісії.

4. Передано до земель запасу землі спільної часткової власності загальною площею 976,26 гектара, з них 1,2 гектара ріллі, які розміщенні окремими ділянками на малиж площах; 938,4 гектара пасовищ, які по фактичному стану використовуються як пасовища на схилах більше 9 градусів та 36,66 гектара сіножатей.

На підставі Розпорядження № 172 земельні ділянки загальною площею 976,26 га (з них 1,2 га ріллі, які розташовані окремими ділянками на малих площах; 938,4 га пасовищ, які по фактичному стану використовуються як пасовища на схилах більш 9 градусів га 36,66 га сіножатей) згідно даних державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-ЗЕМ, ба-ЗЕМ, 66-ЗЕМ, 2-ЗЕМ) в період з 2006 року по 01.01.2016 обліковуються як землі запасу державної форми власності, які не надані у власність та користування. За доводами прокурора та позивача вказані земельні ділянки віднесенні до державної власності.

20.12.2016 Чигиринська районна державна адміністрація прийняла Розпорядження №376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 №172» (далі - Розпорядження № 376), яким вносить зміни до Розпорядження №172 виклавши пункт 4 в такій редакції:

« 4. Земельні ділянки загальною площею 976,26 га, з них 1,2 га ріллі, 938,4 га пасовищ та 36,66 га сіножатей, віднести до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в адміністративних межах Стецівської сільської ради за межами населеного пункту.»

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1.2 «Рекомендації по складанню проектів роздержавлення і приватизації земель сільськогосподарських підприємств і організацій», затвердженої Державним комітетом України по земельних ресурсах, Міністерством сільського господарства і продовольства України, Міністерством у справах роздержавлення власності і демонополізації виробництва України 15 травня 1992 р. проекти роздержавлення і приватизації земель складаються по тих сільськогосподарських підприємствах і організаціях, землі яких підлягають передачі в колективну і приватну власність.

Перелік таких господарств визначається Урядом Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міською Радою народних депутатів щорічно, не пізніше як за один місяць до початку наступного року.

Рішення про форму власності на землю і організаційні форми господарювання приймаються загальними зборами колективу сільськогосподарського підприємства, організації і є підставою для включення цих підприємств і організацій до переліку господарств, землі яких підлягають передачі у колективну і приватну власність.

Пунктом 1.3 вказаних Рекомендацій визначено, що на території сільської, селищної Ради народних депутатів формується резервний фонд земель. Ці землі залишаються у державній власності та призначаються до подальшої передачі у приватну власність або надання у користування громадянам, які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання, вперше прийняті на роботу або в члени сільськогосподарських підприємств, кооперативів, товариств, або на роботу в соціальній сфері на селі.

Розпорядженням № 172 відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Указу Президента України від 08.08.95 №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам» пункту 8 Методичних рекомендацій щодо паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, затверджених наказом Держкомзему України від 20.02.96 № 11 та розрахунку розміру і вартості земельної частки (паю), розроблений державним підприємством «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» передано до земель запасу землі спільної часткової власності загальною площею 976,26 га, з них 1,2 га ріллі, які розташовані окремими ділянками на малих площах; 938,4 га пасовищ, які по фактичному стану використовуються як пасовища на схилах більш 9 градусів та 36,66 га сіножатей (п. 4).

На виконання Розпорядження №172, земельну ділянку загальною площею 976,26 га внесено до державної статистичної звітності (форма 6-ЗЕМ) як землі запасу державної власності. Отже, земельна ділянка площею 976,26 га не була включена у площі земельних ділянок, що підлягали розподілу.

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації, прийняті в межах їх повноважень (ст. ст. З, 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»).

Статтею 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування. Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі.

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток і паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською гадою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття тішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Таким чином, Законом встановлено порядок розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності громадян та здійснюється за рішенням загальних зборів колективу співвласників.

Разом з тим, всупереч вимогам чинного законодавства, Розпорядженням № 376 Чигиринська районна державна адміністрація внесла зміни до Розпорядження № 172 та віднесла земельні ділянки загальною площею 976,26 га, з них 1,2 га ріллі, 938,4 га пасовищ та 36,66 га сіножатей до нерозподілених (не витребуваних) паїв, тим самим змінивши розпорядника земельних ділянок.

Згідно з ст. 17 Земельного кодексу України (далі - Кодекс), до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Земельним кодексом України визначено порядок передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність (ст. 117 Кодексу), порядок надання земельних ділянок у власність чи в користування (ст.ст. 118, 123 Кодексу), встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок (ст. 20 Кодексу), порядок вилучення земель (ст. 149 Кодексу).

Статтею 122 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів

територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств

торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

У частині 4 ст. 122 Земельного кодексу України вказано, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Тобто, Земельним кодексом України визначено, що земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності розпоряджається центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, в нашому випадку Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі - Головне управління).

14.04.2017 до Черкаської обласної державної адміністрації за № 13-23-0.42-132/90-17 Головним управлінням направлено клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою щодо скасування Розпорядження № 376, як таке що прийняте із порушеннями вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6, 13, 21, 36, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 122 Земельного кодексу України.

25.05.2017 на адресу Черкаської ОДА повторно внесено вказане клопотання за № 13-23-0.42-298/90-17, за результатами розгляду якого Черкаською ОДА відмовлено у задоволенні клопотання.

Статтею 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Крім цього, прокурор наголошує, що Розпорядження № 172 вичерпало свою дію після його прийняття та внесення змін до земельно-облікових документів і державної статистичної звітності, набуття земель статусу земель запасу державної власності.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частини 1, 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Аналогічну позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі № 21-412а 12, від 6 червня 2011 року у справі № 21-50а11. Переглядаючи судові рішення з приводу неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального .трава суд зазначив, що ненормативні правові акти місцевого самоврядування є іктами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Згідно з ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Статтею 393 Цивільного кодексу України визначено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд дійшов до висновку, що Чигиринська РДА порушила норми ч. 2 ст. 19 Конституції України, прийнятим розпорядженням вилучила землі державної власності, розпорядником яких, відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, чим перевищила повноваження, та порушила встановлений законодавством порядок реалізації права на землю. В результаті протиправних дій Чигиринської райдержадміністрації відбулась заміна розпорядника земель.

За таких обставин позов заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до Чигиринської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації від 20.12.2016 № 376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 № 172» підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають відшкодуванню платнику - Прокуратурі Черкаської області понесені витрати на сплату судового збору в сумі 1600,00 грн. за розгляд справи в Господарському суді Черкаської області.

З огляду на викладене, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації від 20.12.2016 № 376 «Про внесення зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 12.08.2005 № 172».

Стягнути з Чигиринської районної державної адміністрації, вул. Б. Хмельницького, 26, м. Чигирин, Черкаська область, 20901, на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДОРПОУ 02911119, МФО 820172, р/р 35212034003751 в ДКСУ у м. Київ) 1600 грн. судових витрат зі сплати судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.

Повне рішення складено 07.12.2017.

Суддя О.В. Чевгуз