Постанова від 06.12.2017 по справі 522/7008/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/7008/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свячена Ю.Б.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченко К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 12 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

12 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з позовом, в якому просив визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не встановлення йому основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року з розміру 90% суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату № 108726 від 29.05.2012 року; визнати протиправними дії посадових осіб щодо розрахунку максимального розміру підвищення до пенсії без урахування основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і здійснити виплату позивачу пенсії з 22 вересня 2016 року по інвалідності з розміру 90% суми грошового забезпечення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату № 108726 від 29.05.2012 року з виплатою заборгованої частини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління ПФУ в Одеській області неправильно перерахувало пенсію ОСОБА_1 у розмірі, обмеженому 80% від суми грошового забезпечення, згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату № 108726 від 29.05.2012 року.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на правомірність здійсненого ним перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 12 вересня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

З 26 серпня 2006 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» по інвалідності у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.

Згідно матеріалів справи, відповідачем здійснено підвищення позивачу пенсії у розмірі 673,87 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

При обрахунку зазначеного підвищення відповідачем визначено максимальний розмір підвищення до пенсії позивача з розрахунку різниці між основним розміром пенсії позивача та розміром пенсії військовослужбовця, якому призначається пенсія з 01.04.2012 року (80%х7423,71 грн. (розмір грошового забезпечення за відповідною посадою військовослужбовця станом на 01.04.2012 року згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату від 29.05.2012 року № 108726)=5938,97 - 5265,10 грн. (основний розмір пенсії позивача)=673,87 грн.).

22 березня 2017 року позивач, не погодившись з наведеним розрахунком, звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку основного розміру пенсії станом на - 1 квітня 2012 року .

Листом від 03 квітня 2017 року № 376/Г-11 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що його пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно обмежено підвищення пенсії позивача за постановою Кабінету Міністрів України № 355 із розрахунку 80%, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом та механізмом їх проведення, а тому встановлені законодавцем обмеження стосуються виключно осіб, які реалізують право на призначення пенсії, а не перерахунку.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, з урахуванням додатково витребуваних документів.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакцій, станом на 01.04.2012 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, на підставі якої здійснено підвищення до пенсії позивача, з 1 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Також, п. 2 зазначеної постанови вказано на необхідність Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів”, станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”.

Зі змісту постанови № 355 вбачається, що нею установлюється відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінюється розмір одного з видів грошового забезпечення і не вводяться нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії основного розміру пенсії.

Враховуючи, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, судова колегія приходить до висновку, що довідка Одеського обласного комісаріату від 29.05.2012 року № 108726, виготовлена та направлена на адресу відповідача на виконання вимог наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, не може бути підставою для зміни основного розміру пенсії позивача, оскільки визначає граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Наведені висновки суду апеляційної інстанції відповідають правовій позиції Верхового Суду України, вкладеній зокрема, у постановах від 17 березня та 21 квітня 2015 року №№ 21-641а14, 21-145а15 відповідно, від 03 листопада 2015 року № 756/2786/14-а.

Крім того, з 01.10.2011 року набрав чинності Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” 08.07.2011 року, яким були внесені зміни до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб”, де максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Постановою № 355 визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців, які перебувають на пенсії, після проведення підвищення не повинно перевищувати пенсійного забезпечення військовослужбовця, який виходить на пенсію з 01.04.2012 року за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб” з урахуванням вимог Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що довідки за відповідними посадами станом на 01.04.2012 року видавались для визначення максимальної межі підвищення.

Підпунктом 8 пункту 6 розділу II Прикінцевих та Перехідних положень Законі України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668 від 08 липня 2011року було внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-Х11, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, починаючи з 01 жовтня 2011року не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Основний розмір пенсії позивачу виплачується саме з розрахунку 90% грошового забезпечення, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та становить 5 276,10 грн.

Згідно розрахунку пенсії позивача підвищення по постанові Кабміну № 355 визначено з розрахунку 35% від 5265,10 грн. (основний розмір пенсії позивача, який не може бути більший ніж 637,87 грн)

Згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату від 29.05.2012 року № 108726, розміром пенсії працюючого військовослужбовця, який виходив на пенсію в 2012 році становить 7423,71 грн.

Отже, максимальна сума підвищення відповідно до постанови № 355, яка підлягає нарахуванню з 01 квітня 2012 року, визначається як різниця між основним розміром пенсії (90% грошового забезпечення, яку отримує позивач) на момент здійснення підвищення -5 276,10 грн. та максимальним розміром пенсії, станом на 01 квітня 2012 року ( що складає 80% відповідного грошового забезпечення) - 5938,97 грн. та складає 673,87 грн.

Таким чином, основний розмір пенсії позивача є незмінним і становить 90% грошового забезпечення, а розмір максимальної суми підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355, враховуючи зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обчислюється виходячи із розміру 80% від грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що відповідачем правомірно здійснено перерахунок підвищення до пенсії позивача в розмірі 80% від суми грошового забезпечення працюючого військовослужбовця, залишаючи незмінним основний розмір пенсії, обчислений у розмірі 90%.

Саме на вказані обставини посилається апелянт у скарзі на постанову суду першої інстанції. Судова колегія також враховує доводи апеляційної скарги, що проведення перерахунку підвищення до пенсії позивача у розмірі 90%, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» буде суперечити нормам постанови № 355, оскільки після перерахунку пенсія збільшиться і основний розмір пенсії позивача перевищить розмір пенсії військовослужбовця, який працював за аналогічною посадою та вийшов на пенсію в 2012 році, оскільки останньому пенсія призначається з розрахунку 80% грошового забезпечення.

Суд першої інстанції не врахував наведені норми права, надав невірну правову оцінку обставинам справи, в зв'язку з чим прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволенню позову.

Відповідно до п.2-4 ч.1 ст.202 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195,197,198,202,205,207,254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 12 вересня 2017 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко