04 грудня 2017 року м. Київ К/800/32550/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Веденяпін О.А., перевіривши матеріали касаційної скарги Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року у справі № 803/2460/14 (876/7762/17) за позовом ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна", про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2017 року касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишено без руху та встановлено 30-денний строк для усунення недоліків касаційної скарги, оскільки скаржником не додано документа про сплату судового збору у встановленому законодавством розмірі, копію оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції.
Ухвалу про залишення касаційної скарги без руху Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області отримала 20 жовтня 2017 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на адресу Вищого адміністративного суду України надіслав платіжне доручення № 1003 від 05 жовтня 2017 року про сплату судового збору у розмірі 219,24 грн.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З 01 вересня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI (надалі - Закон № 3674-VI).
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що за подання касаційної скарги на рішення суду судовий збір сплачується у розмірі 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI, в редакції чинній на момент подання позовної заяви, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI, в редакції чинній на момент подання позовної заяви, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що ОСОБА_1 звернулась у 2014 році з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна", про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" 16 січня 2014 року № 719-VII мінімальна заробітна плата у 2014 році встановлена у місячному розмірі - 1218,00 грн.
Таким чином, Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області за подання касаційної скарги на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року необхідно було сплатити 2192,40 грн.
Враховуючи викладене, зазначені в ухвалі недоліки касаційної скарги скаржником не усунено.
Відповідно до частини третьої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
З огляду на викладене, касаційну скаргу слід повернути особі, яка її подала.
Керуючись статтями 15-1, 108, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року у справі № 803/2460/14 (876/7762/17) за позовом ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТП Факторинг Україна", про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення повернути скаржнику.
Копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити особі, яка подавала касаційну скаргу, а касаційну скаргу залишити у суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Веденяпін