06 грудня 2017 р. Справа № 821/579/17
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Градовського Ю.М.
- Кравченка К.В.
при секретарі - Діденко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року по справі за адміністративним позовом Відділу культури і туризму Новокаховської міської ради Херсонської області до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про визнання протиправними та скасування постанов, припису, наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
Відділ культури і туризму Новокаховської міської ради Херсонської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про скасування постанови №1021-04-15-14 від 24 лютого 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, №1021-04-15-13 від 24 лютого 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності; визнання протиправним та скасування наказу №11-ск від 14 березня 2017 року «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації»; зобов'язання відповідача поновити реєстрацію декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 27 лютого 2017 року №ХС 143170540451 шляхом вчинення дій по відновленню відповідного запису у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано постанову головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області №1021-04-15-14 від 24 лютого 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Визнано протиправним та скасовано постанову головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області №1021-04-15-13 від 24 лютого 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Визнано протиправним та скасовано наказ Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області №11-ск від 14 березня 2017 року «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації». Зобов'язано Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області поновити реєстрацію декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 27 лютого 2017 року №ХС 143170540451 шляхом вчинення дій по відновленню відповідного запису у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідачем було подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповність з'ясування обставин, які мають значення для справи просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради №69 від 29 березня 2007 року «Про дозвіл на проектування та будівництво» надано дозвіл Відділу культури і туризму Новокаховської міської ради виступити замовником проведення першочергових аварійно-відновлювальних робіт, а також проектування та реконструкції будівлі міського Палацу культури про проспекту Дніпровському, 30 в м. Нова Каховка в зв'язку з необхідністю ліквідації наслідків пожежі на будівлю.
На підставі зазначеного рішення 09 жовтня 2007 року начальником управління містобудування та архітектури видано Архітектурно-планувальне завдання №72, на підставі якого було розроблено проект «Реконструкція Палацу культури по проспекту Дніпровському, 30 в м. Нова Каховка».
22 травня 2008 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області позивачу видано дозвіл на виконання будівельних робіт №198/2008.
07 лютого 2011 року позивач отримав новий дозвіл на виконання будівельних робіт №53/2011.
Після цього даний проект отримав позитивний висновок комплексної державної експертизи по робочому проекту «Реконструкція Палацу культури по проспекту Дніпровському в місті Нова Каховка.
18 жовтня 2010 року було прийнято позитивний висновок комплексної державної експертизи №22-00275-2010 щодо робочого проекту у зв'язку із внесенням змін до проекту.
28 листопада 2012 року було надано експертний звіт №22-01723-2012 щодо розгляду проектної документації по робочому проекту.
27 лютого 2017 року Управлінням ДАБІ у Херсонській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації який належить до І-ІІІ категорії складності.
06 березня 2017 року на адресу позивача відповідачем направлено лист №1021-103/133-і із повідомленням про проведення позапланової перевірки на підставі звернення гр. ОСОБА_1.
На підставі направлення №59 від 02 березня 2017 року, зареєстрованого вх. №01-43/133 від 10 березня 2017 року, 13 березня 2017 року було проведено позапланову перевірку на об'єкті: реконструкція Палацу культури по проспекту Дніпровському, 30 в місті Нова Каховка.
За результатами перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил б/н та протоколи б/н від 13 березня 2017 року. В акті зазначено про надання позивачем недостовірних даних до поданої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, який належить до 1-3 категорії складності з реконструкції Палацу культури по проспекту Дніпровському, 30 в м. Нова Каховка, яка зареєстрована за №ХС №143170540451 від 27 лютого 2017 року та допущено експлуатацію об'єкта будівництва, не прийнятого в експлуатацію відповідно до вимог законодавства, чим порушено ч.8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13 квітня 2011 року та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушень відбудеться 24 березня 2017 року.
24 березня 2017 року відповідачем прийнято постанову №1021-04-15-14 від 24 березня 2017 року, якою визнано Відділ культури і туризму Новокаховської міської ради винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.5 п.6 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 592 000 гривень та постанову №1021-04-15-13, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.4 п.6 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 144 000 гривень.
14 березня 2017 року відповідач на адресу позивача направив лист №1021-1.13/178-і (21 березня 2017 року вх.№01-43/159), в якому повідомив про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації «Реконструкція Палацу культури по пр. Дніпровському, 30 в місті Нова Каховка Херсонська область» на підставі наказу Управління №11-ск від 14 березня 2017 року.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що висновки, викладені відповідачем в акті перевірки, про те, що замовником будівництва зазначені недостовірні дані у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, не підтверджуються документально, а також не можуть бути підставою для скасування реєстрації цієї декларації, у зв'язку з чим декларація не містить недостовірних відомостей, отже підстава для скасування її реєстрації відсутня.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва. Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.
В апеляційній скарзі, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області вказує на те, що перевіряємий об'єкт належить до ІV категорії складності, а не до ІІІ категорії, яка була вказана в декларації про готовність об'єкту до експлуатації «Реконструкція Палацу культури по пр. Дніпровському, 30 в місті Нова Каховка Херсонська область» №ХС143170540451 від 27 лютого 2017 року.
Згідно п.5 та п.6 Порядку віднесення об'єктів до IV і V категорії складності, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року №557, до IV категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак: 1) розраховані на постійне перебування більш як 300 осіб та (або) періодичне перебування більше 500 осіб; 2) становлять можливу небезпеку для більш як 10000 осіб, які перебувають поза об'єктом; 3) у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть спричинити збитки в обсязі понад 15000 мінімальних розмірів заробітних плат; можуть призвести до припинення функціонування об'єктів транспорту, зв'язку, енергетики та інженерних мереж регіонального рівня; можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини місцевого значення.
Як вбачається з листа Відділу культури і туризму Новокаховської міської ради Херсонської області №01-43/50 від 10 лютого 2017 року, надані дані по технічним характеристикам об'єкту «Реконструкція Палацу культури по пр. Дніпровський, 30», а саме вказано, що кількість творчих колективів - 18, учасників 400 чол.; постійне перебування людей в ПК - персонал 20 чол.; тимчасове перебування людей - до 200 осіб, а при проведенні заходу до 500 чол.; заходів на місяць від 5 до 10.
Поряд з цим, згідно довідки начальника Новокаховського проектного відділу НДІпроектреконструція №16 від 17 квітня 2013 року, з урахуванням ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2011 року №557, листа Мінрегіонбуду України від 04 квітня 2011 року №24-10/2759/0/6-11, «Настанови щодо застосування будівельних норм у частині віднесення об'єктів будівництва до категорії складності для подальшого проектування і експертизи» від 16 червня 2011 року №59, робочого проекту «Реконструкція Палацу Культури по пр. Дніпровському, 30 в м. Нова Каховка» згідно з п.2.6.3 ДБН Д.1.1-7-2000 вказаний об'єкт відноситься до ІІІ категорії складності та згідно ДБН В.1.2-14-2009, табл.1 належить до класу наслідків (відповідальності) будівлі - СС2.
Згідно ДБН В.1.2-14-2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ» так і згідно ДСТУ - Н Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» рекомендується наступна схема врахування класу наслідків (відповідальності) СС1; СС2; ССЗ: класу наслідків СС1 відповідають І та II категорія складності; класу наслідків СС2 відповідають III та IV категорія складності; класу наслідків ССЗ відповідає V категорія складності.
Клас наслідків визначається за шістьма ознаками: кількість осіб, які постійно перебувають на об'єкті; кількість осіб, які періодично перебувають на об'єкті; кількість осіб, які перебувають поза об'єктом; обсяг можливого економічного збитку; втрата об'єктів культурної спадщини; припинення функціонування комунікацій транспорту, зв'язку, енергетики, інших інженерних мереж.
Колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта на те, що позивачем була надана копія вказаної довідки начальника Новокаховського проектного відділу НДІпроектреконструція №16 від 17 квітня 2013 року, оскільки у разі відсутності доказів її недійсності і відсутні підстави для її не врахування під час розгляду справи.
Також, є безпідставним посилання апелянта на копію розрахунку категорії складності об'єкта будівництва та копію листа Філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Херсонській області №18 від 20 березня 2017 року, згідно якого категорія складності спірного об'єкта може бути не менше ніж IV, оскільки у зазначеному листі директором філії вказано, що точніше визначення вимагає більш детального аналізу об'єкта будівництва з складу робіт, які виконуються, що неможливо виконати тільки на підставі наданого розрахунку категорії складності, а відтак колегія суддів вважає, що це не може слугувати доказом того, що об'єкт будівництва «Реконструкція Палацу культури за адресою: Херсонська область, м. Нова Каховка, проспект Дніпровський, 30» відноситься до IV категорії складності.
Отже, апелянтом не надано належних та допустимих доказів щодо віднесення об'єкта будівництва «Реконструкція Палацу культури за адресою: Херсонська область, м. Нова Каховка, проспект Дніпровський, 30» до IV категорії складності.
Згідно з постановою Верховного Суду України від 04 березня 2014 року по справі №21-433а13, яка є обов'язковою для врахування відповідно до ст. 244-2 КАС України, визначення категорії складності об'єкта будівництва за відсутності проектної документації, у якій би було зазначено відповідну категорію, не віднесено до компетенції жодного іншого державного органу, а аналіз приписів ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у системному зв'язку з іншими нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку дає підстави для висновку, що вона встановлює загальне правило визначення категорії складності об'єкта будівництва. У випадках же, коли проектна документація на об'єкт будівництва відсутня чи об'єкт їй не відповідає, віднесення такого об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності належало до компетенції органу державного архітектурно-будівельного контролю, а саме Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів.
Колегія суддів вважає, що Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області у разі не згоди із визначенням категорії складності об'єкту в порядку вимог ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» мало можливість прийняти рішення про відмову у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ХС 14170540451 від 27 лютого 2017 року, але вона була зареєстрована, що свідчить про згоду із визначенням замовником та проектною організацією ІІІ категорії складності об'єкту.
Згідно з ч.8, ч.10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється. Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Відповідно до пунктів 18, 19, 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» (в редакції, яка діяла на дату реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації) - орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Після проведення реєстрації один примірник декларації повертається замовнику (його уповноваженій особі) особисто або рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.
У разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник (уповноважена ним особа) може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації декларації.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач отримав зареєстровану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації №ХС 143170540451 від 27 лютого 2017 року, який належить до І-ІІІ категорії складності, що в свою чергу свідчить про те, що даний об'єкт введено в експлуатацію.
Згідно ч.2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.
З наведеного слідує, що недостовірними даними, які наведені у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації слід вважати дані, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а саме дані, що об'єкт збудовано або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; об'єкт будується без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи; об'єкт будується без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Отже, наявність недостовірних відомостей, які вказує апелянт та які не свідчать про самовільне будівництво, зокрема, щодо категорії складності об'єкта будівництва, щодо доступності для мало мобільних груп населення та завершення робіт з оздоблення фасадів та благоустрою території, не є підставою для скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Більш того, під час апеляційного розгляду справи були надані фотокартки, які підтверджують встановлення пандусів для мало мобільних груп населення та фотокартки закінчення оздоблювальних робіт, а тому доводи апелянта щодо не виконання вимог про доступність мало мобільних груп населення до Палацу культури в м. Нова Каховка по пр. Дніпровському 30 у Херсонській області та не завершення робіт з оздоблення фасадів є спростованими.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що подана Відділом культури і туризму Новокаховської міської ради Херсонської області декларація про готовність об'єкта до експлуатації №ХС 143170540451 від 27 лютого 2017 року не містить недостовірних даних, а тому відсутні підстави для її скасування.
Поряд з цим, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта стосовно того, що судом першої інстанції помилково було взято до уваги те, що отримавши зареєстровану декларацію позивач отримав Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 82606386 від 16 березня 2017 року, номер запису про право власності: 19464136, оскільки вказана реєстрація не скасована та номер запису про право власності є чинним.
Отже, колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено правомірності прийнятих постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та наказу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області №11-ск від 14 березня 2017 року «Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації», у зв'язку з чим вимоги щодо їх скасування та зобов'язання Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області поновити реєстрацію декларації про готовність об'єкту до експлуатації від 27 лютого 2017 року №ХС 143170540451 шляхом вчинення дій по відновленню відповідного запису у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Проте, судом першої інстанції помилково було визнано протиправними та скасовані постанови головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області №1021-04-15-14 від 24 лютого 2017 року та №1021-04-15-13 від 24 лютого 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, оскільки за вказаними номерами в матеріалах справи наявні постанови головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1021-04-15-14 від 24 березня 2017 року та №1021-04-15-13 від 24 березня 2017 року, а отже в цій частині у відповідності до ст. 202 КАС України постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року скасувати в частині визнання протиправними та скасування постанов головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1021-04-15-14 від 24 лютого 2017 року та №1021-04-15-13 від 24 лютого 2017 року.
В цій частині прийняти нову постанову, якою визнати протиправними та скасувати постанови головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1021-04-15-14 від 24 березня 2017 року та №1021-04-15-13 від 24 березня 2017 року.
В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: К.В. Кравченко