Постанова від 05.12.2017 по справі 522/17084/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/17084/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Танасогло Т.М., Запорожан Д.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інших нормативно-правових актів, починаючи з 01 січня 2016 року.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2017 року частково задоволено позовні вимоги та зобов'язано провести перерахунок пенсії позивпача, починаючи з 12 березня 2017 року.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням сторонами у справі подано апеляційні скарги з яких вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, у відповідності до їхніх вимог та заперечень.

Вимоги апеляційної скарги позивача обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії, починаючи з 12 березня 2017 року, так як такий перерахунок має здійснюватися без обмеження будь-яким строком, тобто з 01 січня 2016 року.

Вимоги апеляційної скарги пенсійного органу обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає встановленим обставинам справи, так як у пенсійного органу відсутнє належне бюджетне фінансування на здійснення спірного перерахунку пенсії.

Крім того, пенсійним органом зазначено, що отриману від МВС довідку про заробітну плату позивача повернуто на доопрацювання, а тому пенсійний фонд не має змоги перерахувати пенсію позивача на її підставі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, ГУ МВС в Одеській області 17 травня 2017 року направлено до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з метою здійснення перерахунку пенсії останнього, відповідно до постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року.

При цьому, позивачем 28 липня 2017 року подано до пенсійного органу заяву про здійснення перерахунку його пенсії на підставі вищевказаної довідки, проте листом пенсійного органу від 11 серпня 2017 року № 934/0-11 повідомлено позивача, що перерахунок та виплата його пенсії будуть здійснені лише після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погоджуючись зі вказаними обставинами позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким частково погоджується судова колегія, зроблено висновок про задоволення позовних вимог та зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії позивачу, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 102 ЗУ «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Судовою колегією встановлено, що у межах даного адміністративного позову заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку його пенсії, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11 листопада 2015 року, якою підвищено грошового забезпечення поліцейських.

В даному випадку, збільшення грошового забезпечення поліцейських вищевказаною постановою КМУ, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, на думку колегії, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

В свою чергу, пенсійним органом підтверджується факт отримання необхідної довідки від органів МВС для здійснення перерахунку пенсії позивача.

При цьому, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеною відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Між тим, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.

Крім того, колегія суддів не приймає посилання апелянта на факт направлення на доопрацювання отриманої від МВС довідки позивача, так як вказані дії вчинено пенсійним органом після виникнення спірних правовідносин, а також вони не зазначались у направленому пенсійним органом листі, як підстава для відмови у перерахунку пенсії позивача.

В свою чергу, колегія зазначає, що відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, судом першої інстанції безпідставно не встановлено яким саме рішенням, або дією чи бездіяльністю пенсійного органу порушено права позивача у межах спірних правовідносин.

В свою чергу, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин права позивача порушено саме допущеною пенсійним органом бездіяльності у зв'язку з не здійсненням перерахунку пенсії позивача після отримання відповідної довідки від органів МВС.

Тому, колегія суддів вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною допущену бездіяльність пенсійного органу.

Крім того, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 12 березня 2017 року, у межах встановлено 6-місячного строку звернення до суду, так як відповідно до вищевикладених норм пенсійного законодавства, перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2017 року - скасувати та ухвалити у справі нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, з урахуванням вже проведених виплат, починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги, у сумі 1344,00 (одна тисяча триста сорок чотири) грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: Т.М. Танасогло

Д.В. Запорожан