Справа № 466/5576/17 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/783/931/17 Доповідач: ОСОБА_2
01 грудня 2017 року у м.Львові.
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Львівської області в складі:
під головуванням судді ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_6 в інтересах ТОВ «Крігербейк» на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м.Львова від 25.10.2017 року про надання дозволу на проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк»,
з участю прокурора ОСОБА_7 ,
представників ТОВ «Крігербейк» ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 25.10.2017 року задоволено клопотання слідчого в ОВС СВ СУ військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_10 та надано дозвіл на проведення працівниками ГУ ДФС в Житомитській області виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк» (код ЄДРПОУ-36169844), юридична адреса - м.Житомир, вул. Покровська, 81, за період з 01.01.2016 року по даний час терміном 15 робочих днів.
На дану ухвалу слідчого судді адвокат ОСОБА_6 в інтересах ТОВ «Крігербейк» подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання слідчого про надання дозволу на проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк».
У своїх доводах на підтвердження апеляційних вимог ОСОБА_6 покликається на те, що слідчим суддею постановлено рішення не передбачене КПК України, тим самим істотно порушено вимоги кримінального процесуального закону, які, на думку апелянта, мали наслідком незаконного втручання в підприємницьку діяльність юридичної особи «Крігербейк». Також, подаючи клопотання до слідчого судді, слідчий в клопотанні не обґрунтував неможливість призначення такої перевірки шляхом винесення самим слідчим постанови.
Також адвокат ОСОБА_6 зазначає, що ухвала слідчого судді постановлена без виклику осіб, про її існування дізнався лише 17.11.2017 року, коли працівники ГУ ДФС у Житомирській області прибули на підприємство для проведення перевірки. У зв'язку з наведеним адвокатом ОСОБА_6 було заявлено клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження ухвали слідчого судді, і апелянт вважає такий пропущений з поважних причин.
При апеляційному розгляді прокурор заперечив апеляційну скаргу та наведені в ній мотиви, вважає законним та обґрунтованим ухвалу слідчого судді.
Представники ТОВ «Крігербейк» підтримали подану апеляційну скаргу та в судовому засіданні навели аналогічні доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Дослідивши матеріали скарги, доводи апеляційної скарги, заслухавши думку учасників провадження з приводу поданої апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України.
Звертаючись до слідчого судді з клопотанням про призначення перевірки, прокурор належним чином не обґрунтував, а слідчий суддя в свою чергу зовсім не дослідив, необхідність призначення перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді, і в чому полягає неможливість призначення перевірки на підставі постанови слідчого або прокурора, адже збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, до числа яких п.19 ч.1 ст.3 КПК України відносить слідчого і прокурора, а не слідчого суддю.
Згідно п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належать здійснення у порядку, передбаченому КПК України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Виходячи зі змісту положень статей розділу ІІ КПК України колегія суддів вважає, що вирішуючи питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у кожному випадку розгляду відповідних клопотань слідчі судді зобов'язані, зокрема, сумлінно і принципово здійснювати повноваження із судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, діяти у межах і відповідно до вимог закону. Лише з дозволу та на підставі ухвали слідчого судді проводяться процесуальні дії, під час яких має місце суттєве тимчасове обмеження прав та інтересів осіб. До переліку таких дій, крім негласних слідчих (розшукових), належать окремі слідчі (розшукові) дії, більшість заходів забезпечення кримінального провадження й інші процесуальні дії тощо.
Чинним КПК України в переліку слідчих дій та серед заходів забезпечення кримінального провадження не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки, при цьому в КПК України відсутні будь-які бланкетні норми з приводу цього процесуального моменту, незважаючи, що таке передбачено нормами Податкового кодексу України, оскільки порядок збирання доказів в рамках кримінального провадження регламентується лише і тільки вимогами КПК України.
Отже, положення КПК України не передбачають повноважень слідчого судді призначати перевірку, не регламентує порядок розгляду таких клопотань слідчого, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення такої перевірки.
Таким чином, суд апеляційної інстанції, приходить до переконання про те, що оскаржувана ухвала слідчого є незаконною та необґрунтованою, постановленою з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, а тому не може залишатись в законній силі і як наслідок не може бути задоволене клопотання слідчого про надання дозволу на проведення працівниками ГУ ДФС в Житомитській області виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк», яке не ґрунтується на вимогах кримінального процесуального закону.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.376, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів,
Поновити адвокату ОСОБА_6 строк апеляційного оскарження ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м.Львова від 25.10.2017 року.
Апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_6 в інтересах ТОВ «Крігербейк» задоволити.
Ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м.Львова від 25.10.2017 року про надання дозволу на проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк» скасувати та постановити нову ухвалу, якою в задоволенні клопотання слідчого в ОВС СВ СУ військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_10 про надання дозволу на проведення працівниками ГУ ДФС в Житомитській області виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «Крігербейк» (код ЄДРПОУ-36169844), юридична адреса: м.Житомир, вул.Покровська, 81, - відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: