Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/1073/17
Номер провадження 2-а/292/23/17
04 грудня 2017 року смт.Пулини
Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Рябенька Т.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-
У листопаді 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, мотивуючи його тим, що згідно постанови Верховної Ради України №1283-VI від 16.04.2009 року та наказу в.о.голови Червоноармійського районного суду Житомирської області №34 від 05.05.2009 року на підставі п.2 ч.5 ст.126 Конституції України був звільнений з посади заступника голови Червоноармійського районного суду Житомирської області. З 01.03.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі, правонаступником якого являється Хорошівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, та отримує пенсію державного службовця, нараховану у відповідності до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ зі змінами, розмір якої після його звільнення при перерахунку призначеної пенсії держслужбовця було визначено у розмірі 90% від заробітної плати при стажі державної служби 43 роки 9 місяців. На даний час він не працює, являється інвалідом 2-ї групи. У зв"язку зі збільшенням з 01 січня 2017 року розміру заробітної плати працюючого заступника голови Червоноармійського районного суду Житомирської області він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із нового розміру заробітної плати працюючого заступника голови місцевого суду, однак вказана заява була залишена без задоволення у зв"язку з тим, що з 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-VII втратив чинність на підставі Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VII, тому підстав для перерахунку йому пенсії немає. Вважає дії Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними, необгрунтованими та такими, що порушують його майнові права, тому просить суд визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку та виплаті йому без обмеження максимальним розміром пенсії державного службовця з 01.01.2017 року, зобов"язати Хорошівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця з 01.01.2017 року, виходячи з розміру 90% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Червоноармійського райсуду Житомирської області у розмірі 29600 грн., визначеному на підставі довідки ТУ ДСА в Житомирській області №1580/17-вих від 16.08.2017 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", з врахуванням раніше виплачених коштів до змін заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Ухвалою судді від 27.11.2017 року по даній справі відкрито скорочене провадження.
Відповідач отримав копію ухвали та копію адміністративного позову разом з доданими матеріалами 27.11.2017 року та 04.12.2017 року подав до суду заперечення проти позову, в якому просить відмовити в задоволенні позову за безпідставністю і необґрунтованістю з підстав, викладених в запереченні.
Розгляд даної справи відповідно до вимог ст.183-2 КАС України проведено у порядку скороченого провадження, тобто без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, так як, оцінивши надані сторонами докази, суд вважає їх достатніми для розгляду цієї справи у їх відсутності та для відмови у задоволенні позову, виходячи із наступного.
Згідно постанови Верховної Ради України №1283-VI від 16.04.2009 року позивача звільнено з посади заступника голови Червоноармійського районного суду Житомирської області у зв"язку з поданням заяви про відставку, а наказом в.о.голови цього ж суду №34 від 05.05.2009 року його відраховано зі штату зазначеного суду з 16.04.2009 року.
Відповідно до довідки №1580/17-вих від 16.08.2017 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області, ОСОБА_1 дійсно працював в Червоноармійському районному суді Житомирської області на посаді заступника голови суду, щомісячна доплата за вислугу років згідно Закону України "Про судоустрій та статус суддїв" становить 80% посадового окладу (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Хорошівському об'єднаному УПФУ та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу".
29.09.2017 року позивач звернувся до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 90% від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Червоноармійського райсуду.
Начальником Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні такого перерахунку з тих підстав, що згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, а Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VШ не передбачено проведення будь-яких перерахунків (а.с.8).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 року №2862-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) визначено, що судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час оформлення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців врегульовувалося зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII втратив чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Системний аналіз ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року вказує, що з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Враховуючи те, що на момент коли, як вважає позивач, в нього виникло право на перерахунок пенсії, в законодавстві були відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення такого перерахунку, у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку.
Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Взагалі перерахунок пенсій не має на меті відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг впроваджується через індексацію грошових доходів населення відповідно до однойменного Закону України №1282-XII 03.07.1991 року "Про індексацію грошових доходів населення".
А тому збільшення розміру пенсії шляхом її перерахунку не є абсолютним обов'язком держави. За умови сталого розвитку економіки, відсутності інфляції такий перерахунок може і не проводитися взагалі.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ст.94 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.
Оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом 2-ї групи, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ від 05.03.2014 року, тому судові витрати по справі компенсуються за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", ст.ст.9, 11, 94, 160-163, 167, 256 КАС України, суд-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хорошівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії відмовити за безпідставністю. Судовий збір компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.С.Рябенька