Постанова від 27.11.2017 по справі 826/5761/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 листопада 2017 року № 826/5761/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Софарма Україна»

до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення №КТ-100000000-0202-2016,

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Софарма Україна» (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України (надалі - Відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відділу класифікації товарів Київської міської митниці ДФС від 29.12.2016 року №КТ-100000000-0202-2016.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що препарат «Трібестан» зареєстрований на території України як лікарський засіб та не має жодного відношення до харчових продуктів, а відтак класифікація його митними органом як харчового продукту за кодом УКТЗЕД 2106909200 здійснена з порушенням чинного законодавства України.

Представник Відповідача проти позову заперечував, при цьому зазначивши, що класифікація препарату «Трібестан» відноситься до харчових добавок та не призначений для лікування конкретних специфічних недуг, хвороб або їх ознак.

Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Відповідача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

З метою імпортування та ввезення на територію України товару на підставі зовнішньоекономічного договору №586, а саме, медичного препарату «Трібестан» у листопаді 2016 року ТОВ «Софарма Україна» звернулось до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України з митною декларацією від 13.12.2016 року №100250008/2016/229325.

Рішенням відділу класифікації товарів Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про визначення коду товару від 29.12.2016 року №КТ-100000000-0202-2016 замість зазначеного коду ТОВ «Софарма Україна» препарату «Трібестан» 3004900000, що відповідає товарній позиції 3004 «лікарські засоби», визначено код 2106909200, який визначає цей товар, як харчові продукти.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.

Порядок здійснення митних процедур та оформлення, переміщення через митний кордон України товарів, митне регулювання та справляння податків, зборів під час виникнення спірних правовідносин регулюється Митним кодексом України № 4495-VІ від 13.0.3.2012 року (надалі також - МК України).

Відповідно до пунктом 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно з статті 67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десяти знакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД (частина 1 статті 69 Митного кодексу України).

Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД(частина 2 статті 69 Митного кодексу України).

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 Митного кодексу України).

Відповідно до частини 7 статті 69 Митного кодексу України, рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер (частина 8 статті 69 Митного кодексу України).

За правилами статті 69 Митного кодексу України, відповідач наділений повноваженнями на здійснення контролю правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.

Відповідно до статей 23, 68 та 69 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, підпункту 64 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 446, та Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 582, Міністерством фінансів України видано наказ «Про затвердження Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» № 650 від 30.05.2012(надалі Порядок №650).

Цей Порядок визначає порядок роботи відділу митних платежів (далі - ВМП), підрозділу митного оформлення (далі - ПМО) та митного поста під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття попередніх рішень про класифікацію товарів та рішень про визначення коду товару, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів, а також здійснення оформлення та реєстрації рішень, надання звітності та інші питання роботи ВМП, ПМО, митного поста у напрямі класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД).

Порядок розроблено з метою приведення класифікаційної роботи митних органів у відповідність до Митного кодексу України(далі - Кодекс), удосконалення здійснення контролю правильності класифікації товарів відповідно до вимог УКТЗЕД під час проведення процедур митного контролю та митного оформлення, упорядкування процедури класифікації товарів і запобігання випадкам ухилення підприємствами та громадянами від сплати митних платежів у повному обсязі та від установлених заходів нетарифного регулювання (п.п. 1, 2 розділу І Порядку №650).

Згідно з п.п. 1, 3 розділу ІІІ Порядку №650, декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу.

Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.

Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.

Судом встановлено, що Позивачем було вказано в митній декларації за кодом товару 3004900000, як ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять вітаміни - таблетки "Трібестан" виробництва фірми АТ "Софарма" (Болгарія), торгівельна марка "Sopharma".

На вказаний медичний препарат Міністерством охорони здоров'я України 25.05.2015 року видано реєстраційне посвідчення як на лікарський засіб №UA/4050/01/01, згідно з яким таблетки "Трібестан", вкриті оболонкою, по 250 мг, перереєстровано в Україні терміном на 5 років. Реєстраційне посвідчення діє на всій території України до 21.05.2010року. Активною речовиною в 1 таблетці лікарського засобу є якірці сланкі трави екстракт сухий (35-45:1) 250 мг (не менше 112,5 мг фуростанолових сапонінів).

За приписами ст.2 Закону України №123/96-ВР від 04.04.1996 «Про лікарські засоби» лікарські засоби - речовини або їх суміші природного, синтетичного чи біотехнологічного походження, які застосовуються для запобігання вагітності, профілактики, діагностики та лікування захворювань людей або зміни стану і функцій організму.

До лікарських засобів належать: діючі речовини (субстанції); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби із збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів.

Відповідно до групи 30 "Фармацевтична продукція" Закону України «Про митний тариф України», у товарних позиціях 3003 і 3004 та примітці 4 (d) до цієї групи слід розуміти: (a) як незмішані продукти: (1) незмішані продукти, розчинені у воді; (2) усі товари групи 28 або 29; та (3) прості рослинні екстракти товарної позиції 1302, стандартизовані або розчинені у будь-якому розчиннику; (b) як змішані продукти: (1) колоїдні розчини та суспензії (крім колоїдної сірки); (2) рослинні екстракти, одержані шляхом оброблення сумішей рослинної сировини; та (3) солі та концентрати, одержані шляхом випаровування природних мінеральних вод.

Додатковою приміткою передбачено, що товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, незамінні амінокислоти або жирні кислоти, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки: (a) специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися; (b) концентрація активної речовини або речовин; (c) дозування; та (d) спосіб застосування.

Ця товарна позиція включає гомеопатичні лікарські препарати, якщо виконуються умови, зазначені в пунктах (a), (c) і (d).

Якщо препарати виготовлені на основі вітамінів, мінеральних речовин, компонентів амінокислот або жирних кислот, рівень вмісту однієї з цих речовин у рекомендованій середньодобовій нормі вживання, яка зазначена в інструкції для користувачів, повинна бути значно більшою, ніж рекомендована середньодобова норма вживання з метою збереження загального стану здоров'я або доброго самопочуття.

При цьому, приміткою 1(а) до товарної групи 30, до неї не включаються харчові продукти або напої (такі як дієтичні, діабетичні або загачені поживними добавками харчові продукти, харчові добавки, тонізуючі напої та мінеральні води), крім поживних препаратів для внутрішньовенного введення.

За інформацією про лікарський засіб, внесеній до Реєстраційного посвідчення, "Трібестан" показаний до застосування для профілактики та лікування статевих розладів у чоловіків і жінок; при еректильній дисфункції чоловікам для посилення лібідо, сили і тривалості ерекції; як монотерапія або у комплексній терапії певних форм безпліддя у чоловіків; безпліддя при відсутності поліпшення спермальних показників протягом одного року після операції з приводу варикоцеле; імунологічно зумовлене безпліддя; жінкам з клімактеричним і посткастраційним синдромом з виявленими нейровегетативними і нейропсихічними проявами; при ендокринному яєчниковому безплідді; при порушенні жирового обміну для зниження загального холестерину і ЛНЩ.

Отже, препарат "Трібестан" має ознаки лікарських засобів, визначених додатковою приміткою до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності до групи 30 "Фармацевтична продукція", оскільки виконуються умови щодо наявності в інструкції для користувачів ознак, передбачених пунктами додаткової примітки.

Суд звертає увагу, що саме до повноважень Міністерства охорони здоров'я України віднесено встановлення належності препаратів до лікарських, а не до повноважень Відповідача.

З аналізу матеріалів справи та норм права, Суд приходить до висновку, що Відповідачем необґрунтовано віднесено зазначений товар до товарної позиції 2106909200, до якої згідно з УКТЗЕД віднесено харчові продукти, тому рішення про визначення коду товару від 29.12.2016 року №КТ-100000000-0202-2016 є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення відділу класифікації товарів Київської міської митниці ДФС України від 29.12.2016 року №КТ-100000000-0202-2016.

3. Стягнути з Київської міської митниці ДФС України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Софарма Україна» судові витрати в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук