Постанова від 14.11.2017 по справі 826/8954/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 листопада 2017 року № 826/8954/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Заступника голови правління Публічного акціонерного товариства "Державна

продовольчо-зернова корпорація України" ОСОБА_1

до Державного реєстратора Печерської районної у м. Києві державної адміністрації Орел Лариси Вікторівни

третя особа Міністерство аграрної політики та продовольства України,

Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація

України"

про визнання протиправним та скасування реєстраційної дії від 11.05.2017р.

№10701070162045105.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Заступника голови правління Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державного реєстратора Печерської районної у м. Києві державної адміністрації Орел Лариси Вікторівни (надалі - Відповідач), третя особа: Міністерство аграрної політики та продовольства України (третя особа 1), Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (третя особа 2), в якому просить: визнати незаконною та скасувати реєстраційну дію від 11.05.2017 р. № 10701070162045105, проведену державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Л.B.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що реєстраційні дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі стосовно зміни керівника, проведені з порушенням вимог законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі та надала суду письмові заперечення на позовну заяву. В обґрунтування заперечень Відповідач зазначає, що на підприємстві (ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України") склався трудовий спір, який намагаються вирішити за рахунок органів державної реєстрації, проте, державні реєстратори не є органом, який призначає та/або звільняє з посади керівників установ, а тільки вносить до Єдиного державного реєстру відомості про юридичну особу з відповідних заяв про державну реєстрацію.

Крім того, Відповідач зазначає, що є незрозумілим твердження Позивача про протиправність дій Відповідача, як державного реєстратора, оскільки документи для внесення змін про юридичну особу, були подані Позивачем, який не міг не знати, що подає державному реєстратору завідомо неправдиві відомості, а тому рішення прийнято у відповідності до вимог законодавства.

В судове засідання Відповідач не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Представник третьої особи 1 надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що прийняття рішення про проведення реєстраційної дії чи про відмову у державній реєстрації є виключною компетенцією державного реєстратора і не входить до повноважень Міністерства у зв'язку з чим, просить Суд за результатом розгляду справи № 826/8954/17 ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Представник третьої особи 2 проти позовних вимог заперечує в повному обсязі.

Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Відповідача судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Як зазначає Позивач та не заперечується сторонами, Державним реєстратор Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Л.B. внесено зміни до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме - зареєструвати зміну керівника, про що здійснено реєстраційний запис №10701070162045105 від 11.05.2017 р.

Позивач вважає, що внесені зміни Відповідачем вчинені з порушенням вимог законодавства, а тому звернувся до Суду з відповідним позовом.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (надалі - ПАТ «ДПЗКУ») створено шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2011 р. № 593 «Про внесення міни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. № 764» та Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.07.2011 № 325 «Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. № 764, зобов'язано Міністерство аграрної політики та продовольства затвердити у місячний строк статут товариства, передбачивши в ньому, зокрема, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника товариства здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністра аграрної політики.

Відповідно до пропозиції Міністерства аграрної політики та продовольства України розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 712-р «Про погодження тимчасового покладення виконання обов'язків голови правління публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на ОСОБА_4» на заступника голови правління зазначеного товариства ОСОБА_4 було тимчасово покладено виконання обов'язків голови правління ПАТ «ДПЗКУ».

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21.03.2017 р. №74-п на посаду першого заступника голови правління ПАТ «ДПЗКУ» було призначено ОСОБА_5

У відповідності до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.05.2017 № 132-п ОСОБА_4 було звільнено з посади заступника голови правління ПАТ «ДПЗКУ».

Основним законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон №755-IV в редакції станом на травень 2017 р.).

У відповідності до ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону №755-IV Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус. Державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частинами 1, 2 ст. 7 Закону №755-IV, встановлено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Єдиний державний реєстр ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до державних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 14 Закону №755-IV, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

У відповідності до п. 1, п. 2, п. 7 ч. 4 ст. 17 Закону №755-IV, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону.

З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що зміни до державного реєстру вносяться на підставі рішення уповноваженого органу управління юридичної особи (акціонери або учасники, власник Товариства).

Як вбачається з копії реєстраційної справи, яка міститься в матеріалах справи, представником ПАТ «ДПЗКУ» ОСОБА_6 05.05.2017 р. подано до Державного реєстратора для проведення реєстраційних дій «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» наступні документи: Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осію та фізичних осіб-підприємців; Довіреність №108 від 24.02.2017 р. на представника ПАТ «ДПЗКУ».

Державним реєстратором Орел Л.В. 05.05.2017 р. складено Повідомлення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації змін про юридичну особу (надалі - Повідомлення від 05.05.2017 р.).

У Повідомленні від 05.05.2017 зазначено, що підставою для зупинення є: Подання документів визначених частиною 4 статті 17 Закону про державну реєстрацію не в повному обсязі; Несплата адміністративного збору.

До державного реєстратора 11.05.2017 р. р. подано наступний пакет документів: Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; Наказ №287-к від 04.05.17 р. ПАТ «ДПЗКУ» «Про звільнення ОСОБА_4» (копія); Наказ №132-п від 04.05.17 р. Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про звільнення ОСОБА_4 з посади заступника голови правління ПАТ «ДПЗКУ»» (копія); Наказ №198-к від 21.03.17 р. ПАТ «ДПЗКУ» щодо приступлення ОСОБА_5 до виконання обов'язків першого заступника голови Правління Товариства (копія); Наказ №74-а від 21.03.17 р. Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про призначення ОСОБА_5 на посаду першого заступника голови Правління ПАТ «ДПЗКУ» (копія); повідомлення про зупинення розгляду документів; адмін. збір, що підтверджує Опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах».

В судовому засіданні представник третьої особи 2 (ПАТ «ДПЗКУ») зазначив, що ОСОБА_5 діяв на підставі Наказу ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» від 05.05.2017 р. №115 «Про затвердження організаційної структури», яким затверджено організаційну структуру апарату управління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», розподілено функціональні обов'язків голови Правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», першого заступника Правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» і заступників голови Правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» та схему заміщення між головою Правління, першим заступником голови Правління та заступниками голови Правління (надалі - Наказ №115).

Згідно з Наказу №115, на час відсутності виконуючого обов'язки голови правління Товариства його обов'язки покладаються на першого заступника голови правління. На підставі вищезазначеного Наказу, державним реєстратором Печерської районної у місті Києві державної адміністрації Орел Л.B. здійснено реєстраційну дію від 11.05.2017 р. № 10701070162045105.

Суд звертає увагу, що в матеріалах реєстраційної справи відсутній Наказу ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» від 05.05.2017 № 115 «Про затвердження організаційної структури», яким затверджено організаційну структуру апарату управління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», а отже Державний реєстратор не міг вчиняти реєстраційні дії без відповідного Наказу.

Також, в матеріалах справи міститься Статут ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», який затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.01.2016 р. №4 (надалі - Статут ПАТ «ДПЗКУ»).

У відповідності до п. 7.1 Статуту ПАТ «ДПЗКУ», Акціонерами Товариства є: держава в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України - до прийняття в установленому рішення про приватизацію акцій товариства та в особі Фонду державного майна України - після передачі йому акцій товариства, визначених для продажу згідно з прийнятим в установленому порядку рішенням про їх приватизацію; фізичні та юридичні особи, які набули права власності на акції товариства у встановленому чинним законодавством порядку.

Згідно з п. 9.1, п. 9.2, пп. 11 п.9.7 Статуту ПАТ «ДПЗКУ», органами управління Товариства є загальні збори, наглядова рада, правління та ревізійна комісія. Вищим органом товариства є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів належить зокрема призначення (обрання) на посаду та звільнення (припинення повноважень) з посади голови правління, першого заступника голови правління та заступників голови правління; затвердження умов контрактів, які укладатимуться з ними, встановлення розміру їх винагороди; прийняття рішення про відсторонення голови правління, першого заступника голови правління та заступників голови правління від здійснення повноважень та призначення (обрання) особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління.

Відповідно до п. 11.3, п. 11.4 Статуту ПАТ «ДПЗКУ» Правління очолює його голова, який призначається загальними зборами строком на п'ять років. У період до проведення перших загальних зборів, які скликаються після прийняття рішення про приватизацію пакета акцій Товариства, голова правління, перший заступник голови правління та заступники голови правління призначаються Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Статтею 13 Закону України «Про акціонерні товариства», встановлено, що установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства повинен, зокрема містити відомості про компетенцію загальних зборів; склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції.

Згідно з ст. 63 Закону України «Про акціонерні товариства» посадові особи органів акціонерного товариства повинні діяти в інтересах товариства, дотримуватися вимог законодавства, положень статуту та інших документів товариства.

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в розділі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім'я, по батькові, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, якщо засновник - юридична особа», зазначено - КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ, як засновника ПАТ «ДПЗКУ», а в розділі «Центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо ця частка становить не менше 25 відсотків», зазначено - Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Суд звертає увагу, що в жодному із поданих Державному реєстратору документах (Наказах) не зазначено, що ОСОБА_5 призначено, як в.о. Голови Правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України.

В той час, в Наказах: від 04.05.2017 р. №257-К «Про звільнення ОСОБА_4» та від 21.03.2017 р. №198-к «щодо приступлення ОСОБА_5 до виконання обов'язків першого заступника голови Правління Товариства» зазначено, що вони прийняті на підставі Наказів Міністерством аграрної політики та продовольства України.

З аналізу вищезазначених норм права та матеріалів справи вбачається, що саме до повноважень Міністерства аграрної політики та продовольства України входить призначення голови правління, першого заступника голови правління та заступника голови правління ПАТ «ДПЗКУ», в тому числі і виконуючого обов'язки Голови правління ПАТ «ДПЗКУ».

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що в даному випадку Відповідачем було протиправно внесено зміни до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме зареєструвано зміну керівника, про що здійснено реєстраційний запис № 10701070162045105 від 11.05.2017 р., а не повернуто документи, які не відповідають вимогам законодавства.

Крім того, Суд звертає увагу, що представником ПАТ «ДПЗКУ» ОСОБА_6 05.05.2017 р. подано до Державного реєстратора заяву для проведення реєстраційних дій «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» та Довіреність №108 від 24.02.2017 р. на представника ПАТ «ДПЗКУ» - ОСОБА_6 (за підписом в.о. Голови Правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» ОСОБА_4), проте, станом на 05.05.2017 р. ОСОБА_4 був звільнений з займаної посади, що в свою чергу дає Суду право прийти до висновку, що Відповідачем, всупереч вимогам ст. 14 Закону №755-IV, не було належним чином перевірено повноваження представника Товариства на подачу документів для вчинення реєстраційних дій.

З аналізу матеріалів справи та норм права, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача щодо визнання незаконною та скасування реєстраційної дії від 11.05.2017 р. № 10701070162045105, проведеного державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Л.B., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати незаконною та скасувати реєстраційну дію від 11.05.2017 р. №10701070162045105, проведену державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Л.B.

3. Стягнути з Печерської районної в місті Києві державної адміністрації за рахунок державних асигнувань на користь Заступника голови правління Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук