Рішення від 28.11.2017 по справі 927/967/17

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" листопада 2017 р. Справа № 927/967/17

За позовом: Керівника Бахмацької місцевої прокуратури Чернігівської області (вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500)

в інтересах держави

В особі: 1. Чернігівської обласної державної адміністрації,

вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000

В особі: 2. Державної екологічної інспекції у Чернігівській області,

вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017

До відповідача: Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь",

вул. Атаханова, 1, с.Оболоння, Коропський район, Чернігівська область, 16223

Треті особи на стороні позивача-1, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: 1. Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації

(вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000)

2. Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

(пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000).

Предмет спору: про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Бобров Ю.М.

Представники сторін:

від позивача-1: участі не взяв ;

від позивача-2: участі не взяв;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи 1: участі не взяв;

від третьої особи-2: не з'явився;

в судовому засіданні взяв участь старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1, службове посвідчення № 032779 видане 27.03.2015.

СУТЬ СПОРУ:

Керівником Бахмацької місцевої прокуратури Чернігівської області подано позов в інтересах держави в особі 1. Чернігівської обласної державної адміністрації та 2. Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.

Розгляд справи відкладався.

У позовній заяві, обґрунтовуючи позовні вимоги, керівник посилається, зокрема, на те, що Бахмацькою місцевою прокуратурою, в ході вивчення стану додержання законів при використанні земель природно-заповідного фонду, виявлено факт порушення відповідачем законодавства в сфері охорони об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно з Указом Президента України від 20.08.1996 № 715/96 “Про оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення” на території Чернігівської області створено, зокрема, ботанічний заказник загальнодержавного значення «Оболонський» площею 400 га, який передано під охорону ПСП «Оболонь», з оформленням Охоронного зобов'язання № 8/28-576 від 16.07.2001.

Наказом Мінприроди України № 477 від 30.11.2004 затверджено Положення про ботанічний заказник загальнодержавного значення «Оболонський».

Проте, вказує керівник, згідно з інформацією відділу Держгеокадастру у Коропському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, землевпорядна документація на вказаний об'єкт природно-заповідного фонду не розроблялась.

Відсутність встановлення меж ботанічного заказника загальнодержавного значення «Оболонський» в натурі, вважає керівник, фактично унеможливлює збереження у природному стані типових заплавних ділянок луків і генофонду лучних видів Лівобережного Полісся.

Керівник прокуратури вказує на те, що в даному випадку, незважаючи на тривале існування порушення вимог чинного законодавства, Чернігівською облдержадміністрацією та Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області належних заходів щодо усунення порушень закону не вчинено, що дає підстави для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Подання даної позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.

Керівник Бахмацької місцевої прокуратури просить суд, зокрема, визнати протиправною бездіяльність Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" щодо незабезпечення організації проведення робіт із винесення меж ботанічного заказника загальнодержавного значення “Оболонський” та закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов'язати Приватне сільськогосподарське підприємство "Оболонь" відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ботанічного заказника загальнодержавного значення “Оболонський” та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

Позивач-1 - Чернігівська обласна державна адміністрація надав письмові пояснення по справі (а.с.71), в яких вказує на те, що у структурі Чернігівської облдержадміністрації визначено спеціалізований структурний підрозділ - Департамент екології та природних ресурсів, який забезпечує реалізацію повноважень у галузі навколишнього природного середовища, якими наділено як облдержадміністрацію, так і безпосередньо Департамент екології та природних ресурсів.

Позивач вважає, що, в межах даного судового розгляду, права облдержадміністрації не порушені.

Позивач просить розглядати справу за відсутності його представника.

Позивач-2 - Державна екологічна інспекція у Чернігівській області надав письмове клопотання (а.с.98), в якому позивач повідомляє, що Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області протягом 2016-2017 років перевірки щодо дотримання ПСП «Оболонь» вимог законодавства у сфері охорони та використання територій природно-заповідного фонду - ботанічного заказника загальнодержавного значення «Оболонський» не проводилися.

Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглянути справу без участі представника Інспекції.

Відповідач - Приватне сільськогосподарське підприємство "Оболонь" відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав, повноважного представника в судові засідання не направив. Про причини неявки суду не відомо. Про дату, час та місце судових засідань відповідача було повідомлено належним чином. Заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило.

Ухвалою суду про порушення провадження у справі від 02.11.2017 (а.с.2) залучено до участі у справі на стороні позивача-1 - Чернігівської обласної державної адміністрації третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: 1. Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації та 2. Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Третя особа-1 - Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації надала письмові пояснення по справі (а.с.65), в яких просить суд розглянути справу без участі представника Департаменту.

Третя особа-2 - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області у наданих суду письмових поясненнях по справі (а.с.99) підтримує позов та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Третя особа також просить розглянути справу без участі її представника у зв'язку з неможливістю його явки.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора, суд встановив наступне.

Указом Президента України від 20.08.1996 № 715/96 “Про оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення” (а.с.19-30) оголошено заказниками, пам'ятками природи і парками - пам'ятками садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення території та об'єкти, що мають особливе природоохоронне, наукове, естетичне і пізнавальне значення, перелік яких вказано у додатках №№ 1-3 до Указу.

Цим Указом постановлено Міністерству охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України у тримісячний строк:

забезпечити передачу територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, вказаних у додатках №№ 1-3, під охорону підприємствам, установам та організаціям, у віданні яких вони перебувають, з оформленням охоронного зобов'язання;

затвердити положення про кожний заказник загальнодержавного значення, вказаний у додатку №1, відповідно до його цільового призначення та режиму охорони.

Згідно з додатком № 1 до Указу заказником загальнодержавного значення на території Чернігівської області оголошено ботанічний заказник «Оболонський» площею 400 га, розташований у Коропському районі в с. Оболоння, який знаходився у віданні КСП «Оболонь», правонаступником якого є відповідач.

Державним управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області ботанічний заказник загальнодержавного значення «Оболонський» було передано під охорону землекористувачу (землевласнику) Приватному підприємству «Оболонь», з оформленням Охоронного зобов'язання № 8/28-576 від 16.07.2001 (а.с.37).

У цьому Охоронному зобов'язанні землекористувач (землевласник) зобов'язався провести відмежування заповідного об'єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесенням на планово-картографічні матеріали.

Наказом Мінприроди України № 477 від 30.11.2004 затверджено Положення про ботанічний заказник загальнодержавного значення «Оболонський» (далі - Положення) (а.с.31-36).

Згідно з п.1.3 Положення Заказник створено з метою охорони та збереження у природному стані типових заплавних ділянок луків і генофонду лучних видів Лівобережного Полісся.

Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання (п.1.4 Положення).

Згідно з п.1.7 Положення територія, оголошена Заказником, не вилучається із землекористування приватного підприємства «Оболонь» (далі - Землекористувач).

Землевласник здійснює свою діяльність на території Заказника у відповідності до Конституції України, законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», інших законів України, підзаконних актів та цього Положення (п.1.8 Положення).

Відповідно до п.1.9 Положення, витрати, пов'язані із забезпеченням режиму охорони Заказника, здійснюються за рахунок Землекористувача.

Згідно з п.1.10 Положення межі Заказника наносяться на планово-картографічні матеріали органів Держкомзему на місцях та Землекористувача, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.

Територія Заказника має бути врахована в облікових документах Державного земельного кадастру і позначена на місцевості державними інформаційними та охоронними знаками затвердженого зразка.

Державний контроль за додержанням режиму території Заказника та контроль за додержанням режиму території Заказника та контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства на його території здійснюється Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (далі - Мінприроди України), Державним управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області, іншими спеціально уповноваженими на це державними органами в порядку, передбаченому чинним законодавством України (п.3.4 Положення).

За основним цільовим призначенням до земель України входить така категорія земель як землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення (п. «в» ч. 1 ст.19 Земельного кодексу України). Згідно ст. 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва) (ст. 44 ЗК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 45 ЗК України порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначено Законом України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 №2456-ХІІ (далі - Закон № 2456).

Відповідно до ст.2 Закону № 2456 відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Законом та іншими актами законодавства України.

Згідно ч.1 ст.53 Закону №2456 рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання (ч.5 ст.53 Закону №2456).

Згін ст.181 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-ІV (далі - Закон №858) землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Відповідно до п.«в» ч. 1 ст.2 Закону №858 встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного значення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Документація із землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, згідно п.«в» ч.2 ст.25 Закону № 858, розробляється у вигляді проекту землеустрою.

Згідно приписів ст.47 Закону №858 проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, розробляються з метою, зокрема, визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Ці проекти землеустрою визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення.

У ч. 5 ст. 47 Закону № 858 перелічено, що мають включати проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, зокрема, матеріали погодження проекту землеустрою, встановлені ст.186 ЗК України.

Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій (ч.7 ст.47 Закону №858).

Згідно ст.25 Закону №2456 заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів.

Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (ч.3 ст.26 Закону №2456).

Згідно п.2.3. Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376, зареєстрованої в Мін'юсті України 16.06.2010 за N 391/17686, комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Встановлення інформаційних та охоронних знаків регламентовано Положенням про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об'єктах природно-зповідного фонду України, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 29.03.1994 № 80, зареєстрованого у Мінюсті України 08.04.1994 за № 72/281.

За інформацією відділу Держгеокадастру у Коропському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, наданою у листі від 01.09.2017 № 10-25-0.28-1096/107-17 (а.с.42), землевпорядна документація на об'єкт природно-заповідного фонду ботанічний заказник загальнодержавного значення «Оболонський» на території Коропського району, площею 400 га, не розроблялась.

Таким чином, наведене вище вказує на порушення ПСП «Оболонь» вимог чинного законодавства, п.1.10 Положення та невиконання зобов'язання, взятого в Охоронному зобов'язанні щодо проведення відмежування заповідного об'єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали, та свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Згідно ч.1 ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд вважає, що керівником прокуратури до позовної заяви додано належні, допустимі докази, які доводять викладені у позовній заяві обставини. Проте, відповідачем, в свою чергу, не надано доказів, які б спростовували викладені у позові обставини.

Отже, суд доходить висновку про задоволення позову у повному обсязі.

У п.п.9.10 п.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 «Про судове рішення» роз'яснено що у резолютивній частині рішення про вчинення певних дій повинно відповідний припис зазначати в імперативній формі.

Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4-3, 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" (код ЄДРПОУ 30812596) щодо незабезпечення організації проведення робіт із винесення меж ботанічного заказника загальнодержавного значення “Оболонський” та закріплення їх в натурі (на місцевості).

3. Приватному сільськогосподарському підприємству "Оболонь" (код ЄДРПОУ 30812596) відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ботанічного заказника загальнодержавного значення “Оболонський” та закріплення їх в натурі (на місцевості).

4. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Оболонь" (вул. Атаханова, 1, с. Оболоння, Коропський район, Чернігівська область, 16223; р/р не відомий; код ЄДРПОУ 30812596) на користь Прокуратури Чернігівської області (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000, р/р 35215093006008, МФО 820172, код 02910114, банк ДКСУ м. Київ) 3200,00 грн на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 28.11.2017, на підставі ст.85 ГПК України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 01.12.2017.

Суддя Ю.М. Бобров