Ухвала від 07.04.2017 по справі 607/4688/17

УХВАЛА

07.04.2017 Справа №607/4688/17

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів ,-

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів в рамках кримінального провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, звернувся заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 .

В судовому засіданні заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 клопотання підтримав та просить його задовольнити.

Як зазначено у клопотанні, у провадженні групи слідчих слідчого відділу прокуратури Тернопільської області перебуває кримінальне провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України за фактом неналежного виконання своїх службових обов'язків посадовими особами органів місцевого самоврядування м. Львова.

Дане кримінальне провадження виділено з матеріалів кримінального провадження №12017140000000004 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.272, ч.3 ст.191, ч.1 ст.205, ч.2 ст.367 КК України, відомості про які 04.01.2017р. внесено в ЄРДР, а досудове розслідування проводилось слідчими СУ ГУ НП у Львівській області.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 36 КПК України 22 березня 2017 року постановою заступника Генерального прокурора України ОСОБА_5 проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України доручено слідчому відділу прокуратури Тернопільської області.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.05.2016р. о 15.30 годині в Жовківське відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУ НП у Львівській області поступило телефонне повідомлення про те, що у с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області на території ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " внаслідок обвалу твердих побутових відходів зникло троє пожежників, які проводили ліквідацію пожежі, проводячи роботи з підвищеною небезпекою.

Окрім цього, встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання, які здійснюють вивезення твердих побутових відходів з м.Львова, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи коштами міського бюджету м.Львова, які виділялися для компенсації фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорії споживачів в умовах форсмажорних обставин.

Також встановлено, що невстановлені особи з метою прикриття незаконної діяльності ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та подальшого використання реквізитів підприємств ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (зареєстроване в м. Києві), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (зареєстрване в м. Києві), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (зареєстроване у м. Дніпро), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (зареєстроване у м. Києві) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " (зареєстроване у м. Києві) для безпідставного формування податкового кредиту іншим СГД, шляхом імітації проведення господарських операцій з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, вчинили фіктивне підприємництво, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.205 КК України.

В ході досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до речей та документів - документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо регулювання обсягів утворення відходів на території полігону ТПВ ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 30.05.2016р., а також стосовно вивезення та захоронення побутових ТПВ в період з 29.05.2016р. по 07.04.2017р..

Також, допитано як свідка начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_6 , який повідомив наступне. З 29.05.2016р. по даний час послуги з вивезення та захоронення ТПВ здійснює 5 підприємств: 1. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; 2. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; 3. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »; 4. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 5. ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (надалі-Превізники). Вказані підприємства визначені ухвалою виконавчого комітету ЛМР від 09.08.2013 №683.

Надання вказаних послуг повинно здійснюватись на підставі укладення трьох видів угод:

1. Угоди на вивезення та захоронення між Перевізниками та Споживачами (населення, ЛКП, ОСББ, ЖБК, та іншими власниками житлових будівель), бюджетними організаціями та іншими споживачами;

2. Угоди на захоронення ТПВ між Перевізниками та Суб'єктами господарювання (полігони, сміттєспалювальні заводи);

3. Угоди на відшкодування додаткових витрат на перевезення ТПВ між приватними Перевізниками та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_12 від 14.07.2016 №907 затверджено Програму забезпечення вивезення та захоронення ТПВ протягом червня-грудня 2016 року (зі змінами, внесеними ухвалою ЛМР від 04.10.2016 №1028) (далі-Програма).

Згідно п.4 Програми відшкодування фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорій споживачів в умовах форс мажорних обставин здійснюється за рахунок бюджету розвитку міського бюджету міста Львова.

Вказані відшкодування здійснюються 2 способами:

1. Внесенням коштів на рахунок ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками);

2. Внесенням коштів на рахунок Львівських комунальних підприємств для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками).

В червні відшкодування здійснювались другим способом (шляхом перерахунку коштів з міського бюджету районним адміністраціям для подальшого перерахунку ЛКП). На даний час відшкодування здійснюється першим способом. Всі категорії споживачів з червня 2016 року відшкодовують перевізникам вартість послуг у розмірі, передбаченому договорами, які укладені між Перевізниками та Суб'єктами господарювання, які здійснюють захоронення ТПВ.

Вказані підприємства здійснюють збір ТПВ від споживачів м.Львова та централізують такі на власних майданчиках, з яких приватні перевізники на підставі укладених з вищевказаними п'ятьма СГ договорів, вивозять відходи до місць захоронення. Кожним з 5 основних перевізників укладено близько 20 договорів з приватними перевізниками щодо надання транспортно-експедиційних послуг.

Крім того з'ясовано, що 5 основними перевізниками укладено договори з 41 суб'єктом господарювання на всій території України на розміщення та захоронення відходів на полігонах, які зазначені в договорах.

Однак, вивченням вказаних договорів встановлено, що із вказаної кількості в договорах із 29 суб'єктами господарювання (суб'єкти, по яких вбачаються ознаки фіктивності) не визначено конкретних сміттєзвалищ та полігонів, де має бути здійснено захоронення відходів.

В ході аналізу вилучених під час обшуків документів встановлено ряд контрагентів, які ніби-то надавали послуги по прийманню ТПВ. Однак, перевіркою вказаних контрагентів встановлено факти їх можливої «фіктивної діяльності».

Зокрема, встановлено, що згідно даних 5 додатків до декларації по ПДВ за грудень 2016 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » надало послуги лише для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » по прийманню ТПВ на суму понад 560 тис.грн. У свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » у даних взаємовідносинах виступило посередником, оскільки подальшим захороненням ТПВ повинні були зайнятись інші підприємства. Разом з цим, встановлено, що засновником, директором та бухгалтером вказаного товариства являється одна особа - ОСОБА_7 , житель Вінницької області, саме товариство зареєстровано у м. Києві, а банківські рахунки має відкриті у банківських установах в м.Дніпро. Найманих працівників, транспортних засобів, складських приміщень чи земельних ділянок у власності не має. Саму ж діяльність підприємство розпочало тільки в грудні 2016 року.

Аналогічні факти можливої фіктивної діяльності встановлено і під час проведення аналізу діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (зареєстроване в м. Києві), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (зареєстроване в м. Києві), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (зареєстроване в м. Дніпро), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (зареєстроване в м. Києві) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (зареєстроване в м. Києві).

20.01.2017р. прокурором надано доручення ОУ ГУ ДФС у Львівській області щодо встановлення даних стосовно вищевказаних суб'єктів господарювання, зокрема анкетних даних засновників, керівних осіб (директорів, їх перших заступників та заступників), головних бухгалтерів та інших працівників; адрес проживання вказаних засновників, керівних осіб (директорів, їх перших заступників та заступників), головних бухгалтерів та інших працівників; адрес реєстрації вищевказаних підприємств; встановлення виду діяльності, відомостей про держреєстрацію, орган державної реєстрації, реєстрацію в ДПА, відомостей про статутний фонд; реквізитів банківських рахунків вказаних товариств, із зазначенням валюти рахунку та банківської установи, в якій такі відкрито; відомостей про ІР-адреси вказаних підприємств для встановлення місця подання вказаним підприємством податкової звітності.

Також встановлено, 04.08.2016р. прокуратурою Львівської області подано позов до Львівського окружного адміністративного суду до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_15 , міського голови м. Львова про: визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття ІНФОРМАЦІЯ_16 твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м.Львова, будівництва з їх переробки та сміттєсортувального комплексу; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_15 невідкладно вжити заходи щодо припинення вивезення ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації; зобов'язання міського голови м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону твердих побутових відходів для м.Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу.

За результатами розгляду справи Львівським окружним адміністративним судом позов задоволено частково. Задовільняючи позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_15 невідкладно вжити заходи щодо припинення вивезення ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с.Великі Грибовичі, Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації, суд виходив з того, що термін служби полігону сплив, відповідні передумови для його продовження відсутні, державним санітарним лікарем Львівської області постановлено припинити експлуатацію сміттєзвалища. Також, відмовляючи у задоволенні в частині решти позовних вимог, суд зазначив, що законодавчі положення, не містять конкретних приписів, щодо обов'язку відповідачів вчинення тих чи інших дій, зокрема, вказаних у позові, а оскільки наявних у справі доказів достатньо, щоб прийти до висновку, про те, що відповідачами вчинялись певні активні дії в межах повноважень, це вказує на відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Однак не погодившись з постановою суду першої інстанції, в частині відмови в задоволенні позовних вимог, прокуратурою Львівської області оскаржено її в апеляційному порядку.

За результатами розгляду апеляційної скарги Львівським апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу прокуратури Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 по справі №813/2702/16 задоволено, постанову скасовано повністю, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 та міського голови м.Львова щодо незабезпечення закриття ІНФОРМАЦІЯ_16 твердих побутових відходів.

Приймаючи до уваги вищенаведене, матеріали які містяться у справі №813/2702/16 за позовом Першого заступника прокурора Львівської області до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_15 , міського голови м.Львова про: визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття ІНФОРМАЦІЯ_16 твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м. Львова, будівництва з їх переробки та сміттєсортувального комплексу; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_15 невідкладно вжити заходи щодо припинення вивезення ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації; зобов'язання міського голови м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону твердих побутових відходів для м.Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , за адресою: АДРЕСА_1 , мають значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, як доказ використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також у зв'язку із можливістю знищення або заміни даної інформації (документів), проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких необхідно надати тимчасовий доступ, а тому слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати дозвіл начальнику слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_8 , заступнику начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_11 , заступнику начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_12 , прокурорам відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 тимчасовий доступ до речей і документів, а саме всіх наявних матеріалів, які містяться у справі №813/2702/16 за позовом Першого заступника прокурора Львівської області до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_15 , міського голови м. Львова про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_15 та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття ІНФОРМАЦІЯ_16 твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м.Львова, будівництва з їх переробки та сміттєсортувального комплексу; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_15 невідкладно вжити заходи щодо припинення вивезення ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації; зобов'язання міського голови м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону твердих побутових відходів для м. Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 , за адресою: АДРЕСА_1 , з наданням можливості ознайомитися зі всіма матеріалами вказаної справи, фотографування даних документів, які містяться у справі та виготовлення їх копій.

Строк дії ухвали встановити протягом місяця з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1