07.04.2017 Справа №607/4688/17
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів ,-
До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів в рамках кримінального провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, звернувся заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 .
В судовому засіданні заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , клопотання підтримав та просить його задовольнити.
Як зазначено у клопотанні, у провадженні групи слідчих слідчого відділу прокуратури Тернопільської області перебуває кримінальне провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України за фактом неналежного виконання своїх службових обов'язків посадовими особами органів місцевого самоврядування м. Львова.
Дане кримінальне провадження виділено з матеріалів кримінального провадження №12017140000000004 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.272, ч.3 ст.191, ч.1 ст.205, ч.2 ст.367 КК України, відомості про які 04.01.2017р. внесено в ЄРДР, а досудове розслідування проводилось слідчими СУ ГУ НП у Львівській області.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 36 КПК України 22 березня 2017 року постановою заступника Генерального прокурора України ОСОБА_5 проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України доручено слідчому відділу прокуратури Тернопільської області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.05.2016р. о 15.30 годині в Жовківське відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУ НП у Львівській області поступило телефонне повідомлення про те, що у с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області на території ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " внаслідок обвалу твердих побутових відходів зникло троє пожежників, які проводили ліквідацію пожежі, проводячи роботи з підвищеною небезпекою.
Окрім цього, встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання, які здійснюють вивезення твердих побутових відходів з м.Львова, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи коштами міського бюджету м.Львова, які виділялися для компенсації фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорії споживачів в умовах форсмажорних обставин.
Також встановлено, що невстановлені особи з метою прикриття незаконної діяльності ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", ЛКП " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", ТзОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та подальшого використання реквізитів підприємств ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (зареєстроване в м. Києві), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (зареєстрване в м. Києві), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (зареєстроване у м. Дніпро), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (зареєстроване у м. Києві) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " (зареєстроване у м. Києві) для безпідставного формування податкового кредиту іншим СГД, шляхом імітації проведення господарських операцій з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, вчинили фіктивне підприємництво, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.205 КК України.
В ході досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до речей та документів - документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо регулювання обсягів утворення відходів на території полігону ТПВ ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 30.05.2016р., а також стосовно вивезення та захоронення побутових ТПВ в період з 29.05.2016р. по 07.04.2017р.
Також, допитано як свідка начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_6 , який повідомив наступне. З 29.05.2016р. по даний час послуги з вивезення та захоронення ТПВ здійснює 5 підприємств: 1. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; 2. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; 3. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »; 4. ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 5. ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (надалі-Превізники). Вказані підприємства визначені ухвалою виконавчого комітету ЛМР від 09.08.2013 №683.
Надання вказаних послуг повинно здійснюватись на підставі укладення трьох видів угод:
1. Угоди на вивезення та захоронення між Перевізниками та Споживачами (населення, ЛКП, ОСББ, ЖБК, та іншими власниками житлових будівель), бюджетними організаціями та іншими споживачами;
2. Угоди на захоронення ТПВ між Перевізниками та Суб'єктами господарювання (полігони, сміттєспалювальні заводи);
3. Угоди на відшкодування додаткових витрат на перевезення ТПВ між приватними Перевізниками та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Ухвалою ЛМР від 14.07.2016р. №907 затверджено Програму забезпечення вивезення та захоронення ТПВ протягом червня-грудня 2016 року (зі змінами, внесеними ухвалою ЛМР від 04.10.2016 №1028) (далі-Програма).
Згідно п.4 Програми відшкодування фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорій споживачів в умовах форс мажорних обставин здійснюється за рахунок бюджету розвитку міського бюджету міста Львова.
Вказані відшкодування здійснюються 2 способами:
1. Внесенням коштів на рахунок ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками);
2. Внесенням коштів на рахунок Львівських комунальних підприємств для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками).
В червні відшкодування здійснювались другим способом (шляхом перерахунку коштів з міського бюджету районним адміністраціям для подальшого перерахунку ЛКП). На даний час відшкодування здійснюється першим способом. Всі категорії споживачів з червня 2016 року відшкодовують перевізникам вартість послуг у розмірі, передбаченому договорами, які укладені між Перевізниками та Суб'єктами господарювання, які здійснюють захоронення ТПВ.
Вказані підприємства здійснюють збір ТПВ від споживачів м. Львова та централізують такі на власних майданчиках, з яких приватні перевізники на підставі укладених з вищевказаними п'ятьма СГ договорів, вивозять відходи до місць захоронення. Кожним з 5 основних перевізників укладено близько 20 договорів з приватними перевізниками щодо надання транспортно-експедиційних послуг.
Крім того з'ясовано, що 5 основними перевізниками укладено договори з 41 суб'єктом господарювання на всій території України на розміщення та захоронення відходів на полігонах, які зазначені в договорах.
Однак, вивченням вказаних договорів встановлено, що із вказаної кількості в договорах із 29 суб'єктами господарювання (суб'єкти, по яких вбачаються ознаки фіктивності) не визначено конкретних сміттєзвалищ та полігонів, де має бути здійснено захоронення відходів.
В ході аналізу вилучених під час обшуків документів встановлено ряд контрагентів, які ніби-то надавали послуги по прийманню ТПВ. Однак, перевіркою вказаних контрагентів встановлено факти їх можливої «фіктивної діяльності».
Зокрема, встановлено, що згідно даних 5 додатків до декларації по ПДВ за грудень 2016 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » надало послуги лише для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » по прийманню ТПВ на суму понад 560 тис.грн. У свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » у даних взаємовідносинах виступило посередником, оскільки подальшим захороненням ТПВ повинні були зайнятись інші підприємства. Разом з цим, встановлено, що засновником, директором та бухгалтером вказаного товариства являється одна особа - ОСОБА_7 , житель Вінницької області, саме товариство зареєстровано у м. Києві, а банківські рахунки має відкриті у банківських установах в м. Дніпро. Найманих працівників, транспортних засобів, складських приміщень чи земельних ділянок у власності не має. Саму ж діяльність підприємство розпочало тільки в грудні 2016 року.
Аналогічні факти можливої фіктивної діяльності встановлено і під час проведення аналізу діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (зареєстроване в м. Києві), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (зареєстроване в м. Києві), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (зареєстроване в м. Дніпро), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (зареєстроване в м. Києві) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (зареєстроване в м. Києві).
Зважаючи на те, що в процесі досудового розслідування досліджуються обставини виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_11 обов'язків в сфері поводження з твердими побутовими відходами, було вилучено та проаналізовано велику кількість внутрішньо-розпорядчих документів ІНФОРМАЦІЯ_11 . На даний час необхідним є дослідження повноважень та функціональних обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_15 та його заступників, які в період з 2011 року по даний час курували роботу ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Встановлення повноважень та функціональних обов'язків вказаних посадових осіб органу місцевого самоврядування можливе за умови дослідження документів, які містяться в їх особових справах, оскільки лише у вказаних документах може міститися повна і достовірна інформація з цього приводу. Така інформація може міститися у документах особової справи, в тому числі наступних: протоколі виборчої комісії, рішеннях сесій щодо уповноваження на виконання функцій ІНФОРМАЦІЯ_15 , наказах про призначення на посади, наказах про розподіл функціональних обов'язків, посадових інструкціях, наказах про чергові та позачергові відпустки, присягах держслужбовців, документах, які містять інформацію про відсутність на робочому місці у зв'язку із перебуванням на лікуваннях та інших документах особової справи, наказах про звільнення. Також в документах особових справ містяться документи, із вільними зразками почерку та підпису особи, які можуть бути використані при проведенні судових почеркознавчих експертизах, в тому числі наступних документах: автобіографіях, анкетах, заявах на чергові та позачергові відпустки та інших.
Також в процесі досудового розслідування встановлюється та перевіряється інформація про всі порушення, які мали місце в процесі експлуатації ІНФОРМАЦІЯ_17 твердих побутових відходів.
Приймаючи до уваги вищенаведене, та те, що документи, які містяться в особових справах ІНФОРМАЦІЯ_15 ОСОБА_8 , заступника ІНФОРМАЦІЯ_15 ОСОБА_9 та заступника ІНФОРМАЦІЯ_15 ОСОБА_10 , який працював на посаді заступника Львівського міського, а також оригіналів всіх звернень, що надходили до ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_16 щодо порушення експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів та його закриття за період з 2011 по даний час, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , за адресою: АДРЕСА_1 мають значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, можуть бути як доказ використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також у зв'язку із можливістю знищення або заміни даної інформації (документів), проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких необхідно надати тимчасовий доступ, а тому слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл начальнику слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_11 , заступнику начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_3 , слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_14 , заступнику начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_15 , прокурорам відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: документів, які містяться в особових справах ІНФОРМАЦІЯ_15 ОСОБА_8 , заступника ІНФОРМАЦІЯ_15 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , який працював на посаді заступника Львівського міського голови, а також усіх звернень громадян та юридичних осіб, що надходили до ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_17 твердих побутових відходів та його закриття за період з 2011р. по 07.04.2017р., які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса якої: АДРЕСА_1 з наданням можливості вилучення копій даних документів.
Строк дії ухвали встановити протягом місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1