22 листопада 2017 рокусправа № 393/368/17(2-а/393/10/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 06 жовтня 2017 року по справі № 393/368/17 за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання призначити пенсію,-
У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення відповідача оформлене протоколом №391 від 27.10.2016 року щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19.10.2016 року (а.с. 1-2).
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у III зоні з 31.10.1986 року до 05.11.1986 року, у II зоні з 06.11.1986 року по 20.11.1986 року та отримав сумарну дозу опромінення 10,54 р. Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 05 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років. На думку позивача, факт роботи в зоні відчуження підтверджено належними документами, поясненнями свідків, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірною.
Постановою Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 06 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено, а саме:
визнано протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області по відмові в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
зобов'язано Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 з 19 жовтня 2016 року (а.с. 68-73).
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надані позивачем докази у своїй сукупності, підтверджують факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у період з 06.11.1986 по 20.11.1986 року, що дає йому право на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення сулу першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо встановлення обставин справи, які свідчать про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.
Сторони у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 82). За приписами ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. другої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 29.10.1992 року (а.с.3).
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 5).
Рішенням Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області оформленим протоколом від 27 жовтня 2016 року №391 відмовило позивачу у призначенні пенсії згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки за поданими документами неможливо визначити право на призначення пенсії. Так, в рішенні УПФУ вказує на те, що в поданій позивачем архівній довідці, виданій галузевим державним архівом Міністерства Оборони України не зазначено періоди роботи по ліквідації наслідків аварії (а.с. 31, 33).
Листом за №292/06-19 від 27.10.2016 року Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області повідомило позивача про прийняте рішення (а.с.31).
Правомірність рішення Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у призначенні пенсії є предметом спору, переданого на вирішення суду.
За наслідками перегляду судового рішення колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно із статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 05 календарних днів, - 10 років.
З огляду на суть спірних правовідносин, які виникли між сторонами, визначальним у цій справі є встановлення обставин, які підтверджують або спростовують факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у період з 01.07.1986р. по 31.12.1986р. не менше 5 календарних днів.
Відповідно до пп. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (далі - Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як вбачається зі змісту військового квитка серії НОМЕР_2 згідно з записом ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у III зоні з 31.10.1986 року до 05.11.1986 року, у II зоні з 06.11.1986 року до 20.11.1986 року. Отримав сумарну дозу опромінення 10,54 р. Запис виконано командиром військової частини № НОМЕР_3 . На підставі записів у військовому квитку, Новгородківським районним військовим комісаріатом було видано довідку згідно з якою він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у період з 31.10.1986 року до 20.11.1986 року (а.с. 19-21, 25).
Судом встановлено, що відомості про участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у ІІ зоні за період з 06.11.1986 року по 20.11.1986 рік у складі військової частини НОМЕР_3 підтверджується і копією особової картки військовослужбовця (а.с.37-37 зворот). Згідно службової характеристики на рядового ОСОБА_1 1966 року народження, підписаної заступником командира взвода, зазначено що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (а.с.45).
Крім того, згідно з архівною довідкою № 38/11/16 наданою на підставі адвокатського запиту, позивач був відряджений до ст. Неданчичі для виконання робіт до 25.12.1986 року на підставі командира військової частини Коновеева. Відповідно до додатку до листа Новгородківського військового комісаріату № 6/178 від 02.02.2017 року, а саме облікової картки, з 06.11.1986 року до 20.11.1986 року він перебував у складі військової частини НОМЕР_3 у 2-й Чорнобильській зоні (а.с. 28).
З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у період з 06.11.1986р. по 20.11.1986р. є доведеним та підтверджується належними і допустимими доказами.
Крім цього, суд першої інстанції правильно звернув увагу і на те, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 . З посиланням на положення ст.ст.10, 14, 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими визначено підстави надання громадянам статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, суд першої інстанції обґрунтовано вказав на те, що і вказаний факт також підтверджує право позивача на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки, присвоївши позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (другої категорії), держава визнала факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, встановивши обставини справи, які свідчать про те, що позивач працював у зоні відчуження у період з 06 по 20 листопад 1986 року, тобто встановив, що у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року позивач відпрацював у зоні відчуження більш ніж 5 календарних днів, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
З огляду на встановлені обставини справи, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено обґрунтоване і справедливе рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не має.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 06 жовтня 2017 року по справі № 393/368/17 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.
Повний текст рішення складено - 23 листопада 2017 року.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов