Номер провадження 2-а/754/685/17
Справа №754/9421/17
Іменем України
16 листопада 2017 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді : Галась І.А.
при секретарі Кудрі А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання останнього вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що має загальний трудовий стаж 23 роки 17 днів, з яких має спеціальний пільговий - 8 років 3 місяці та 16 днів, що відповідно дає йому право на пільгову пенсію за віком оскільки працював у шкідливих та важких умовах підприємства по Списку №1. Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком з врахуванням пільгового стажу по Списку №1 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак йому було відмовлено в призначенні такої пенсії з посиланням на те, що у зв'язку з неможливістю здійснення перевірки достовірності видачі довідок про пільговий стаж та заробітну плату, так як підприємства ПАТ «Краснодонвугілля», шахта «Крепінська» та ПАТ «Антрацитівське управління по ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування» знаходяться на непідконтрольній Україні територій, доступ до документації та архівів відсутній. Позивач вважає, зазначену відмову протиправною, а тому змушений звертатись до суду з вказаним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на викладені у позовній заяві підстави.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що Управління не здійснювало протиправних та неправомірних дій. В наданих позивачем документах не підтверджено його трудовий стаж, не має відомостей про повний робочий день. Зайнятість у шкідливому виробництві не підтверджена первинними документами.
Засоухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
В судовому засіданні встановлено, що 19.04.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії за віком по Списку №1 у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивачем при зверненні до відповідача з заявою було надано відповідний перелік документів.
05.07.2017 позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії, у зв'язку з неможливістю підтвердити факт пільгової роботи, так як неможливо було здійснити перевірку достовірності видачі довідок про пільговий стаж та заробітну плату, оскільки підприємства ПАТ «Краснодонвугілля», шахта «Крепінська» та ПАТ «Антрацитівське управління по ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування» знаходяться на території тимчасово непідконтрольній українській владі, доступ до документації та архівів відсутній.
У відповідності до копії трудової книжки позивача, останній працював на відповідних підприємствах: електрослюсарем 4 розряду з повним підземним робочим днем в період з 09.07.1983 по 11.12.1983 (5 місяців 3 дні), електрослюсарем 4 розряду з повним підземним робочим днем в період з 01.03.1984 по 07.04.1984 (1 місяці 7 днів), електрослюсарем підземним на видобувальній ділянці з повним робочим днем під землею з 20.08.1984 по 30.10.1984 (2 місяці 11 днів), у період з 12.11.1984 по 23.12.1986 проходив службу в рядах Радянської Армії (2 роки 1 місяців 12 днів), працював гірничим монтажником підземним з повним робочим днем під землею з 09.03.1987 по 19.02.1989 (1 рік 11 місяців 11 днів), ковалем штампувальником з 20.02.1989 по 31.12.1992 (3 роки 6 місяців 2 дні - з урахуванням того, що атестація почала відбуватися з 21.08.1992).
На підтвердження факту відповідності наявності пільгового стажу позивача, останнім було також надано відповідні довідки, диплом про навчання та військовий квиток.
Зокрема, з довідки №8 від 25.03.2014, виданої ПАТ «Антрацитівське управління по ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування» вбачається, що позивач у період з 09.03.1987 по 20.02.1989 виконував монтаж, демонтаж ремонт і накладку гірничошахтного технологічного устаткування на посаді гірничомонтажника підземного з повним робочим днем під землею, що передбачено Списком 1 розділу 1 підрозділу 1, код КП 7242.2, на підставі Постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Відповідно до довідки №10 від 25.03.2014, виданої ПАТ «Антрацитівське управління по ремонту та налагодженню гірничошахтного устаткування» вбачається, що позивач у період з 20.02.1989 по 31.12.1992 виконував роботи в виробництві металообробки на посаді коваля-штампувальника, яка передбачена Списком №1 розділу 11 підрозділу 2 1110200а 13229, код КП 7221.2, на підставі Постанови Кабінету Міністрів №10 від 26.01.1991.
Відповідно п.3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, із змінами, затвердженими наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 09.07.2009 року № 261, при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Вказані в трудовій книжці професії, а саме електрослюсар, коваль-штампувальник, гірничий монтажник, передбачені Списком № 1, затвердженим Постановою КМ СРСР від 22.08.1956 № 1173, а також постановою Кабінетом Міністрів СРСР від 26.01.1991 за №10, а тому відповідно дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, посад і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів і за результатами атестації робочих місць - чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: … з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожен повний рік такої роботи.
Таким чином, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, насамперед, наявність професії чи посади в зазначених списках, та виконання робіт в умовах, передбачених відповідним Списком, протягом повного робочого дня.
Згідно з вимогами ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з записами трудової книжки позивача чітко вбачається, що він працював на посадах, що дають право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Постановою КМ України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або записів у ній, відповідно до якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У випадку відсутності трудової книжки і відповідного запису у ній, стаж враховується на підставі інших документів, виданих за місцем роботи чи архівними установами.
Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 року № 58, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, згідно до п. 2.14 якої у графі 3 розділу «Відомості про роботу» у графі 3 пишеться: Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво, із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій». Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Як вбачається з трудової книжки, записи про роботу позивача чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача - з повним робочим днем у шахті (під землею).
На час позивача звернення із заявою до відповідача про призначення пенсії, йому виповнилося повні 51 років, він мав загальний стаж роботи 23 роки та 17 днів, з них 8 років, 3 місяці, 16 днів роботи у шкідливих умовах, що підтверджується наданими доказами.
Таким чином, позивачем на підтвердження наявності пільгового стажу за Списком № 1, у відповідності до положено ст.ст. 13, 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п.1, 3, 20 «Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» було надано достатні та необхідні документи.
Оскільки позивачем для призначення пенсії трудова книжка була подана, то посилання відповідача при відмові у призначенні пенсії на відсутність інших первинних документів, є протиправним.
Відповідач не надав суду беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Зокрема, положеннями ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено право відповідача на проведення перевірки. Разом з цим, за вимогами законодавства, неможливість проведення перевірки не ставить у залежність особу щодо якої розглядається питання про призначення пенсії, оскільки це не є підставою для відмови у зарахуванні стажу та призначення пенсії.
Крім вказаного, при винесенні спірного рішення відповідачем не було враховано, що постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09 грудня 2015 року пункт 20 Порядку № 637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порушення вищевказаних нормативних приписів відповідачем призвело до позбавлення позивача права на отримання пенсійної виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, 22 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За таких обставин суд вважає, що дії суб'єкту владних повноважень призвели до порушення законних прав та інтересів позивача на отримання ним правильно нарахованого пенсійного забезпечення за рахунок держави.
Встановлені судом обставини свідчать про те, що відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, відповідач діяв неправомірно, а отже вимоги позову є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач, при зверненні до суду, сплатив судовий збір в сумі 640 грн., то на підставі ст. 94 КАС України судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві відповідно до задоволених вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 17, 158-162 , 183-2 КАС України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п.1, 3, 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києва призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах за Списком №1 починаючи з 30.04.2017, зарахувавши у його пільговий стаж періоди роботи на підприємствах з 09.07.1983 по 11.12.1983, з 01.03.1984 по 07.04.1984, з 20.08.1984 по 30.10.1984, з 09.03.1987 по 19.02.1989, з 20.02.1989 по 21.08.1992 та період військової служби з 12.11.1984 по 23.12.1986.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 640 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: