01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
07.06.2007 № 24/65
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Горбовий В.А. - юр., Хвастунов І.М. - дир..
від відповідача - Глобенко Л.В. - юр.
від третьої особи - Кузьменкова Ю.М. - юр.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада
на рішення Господарського суду м.Києва від 14.02.2007
у справі № 24/65
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Євроформат ППМ"
до Київська міська рада
третя особа відповідача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання недійсним рішення
Рішенням Господарського суду м. Києва від 14.02.2007р. у справі №24/65 позовні вимоги було задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою та просить його скасувати, оскільки вважає, що воно було прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та не відповідає дійсним обставинам справи.
Заперечуючи проти рішення суду відповідач зауважує, що приймаючи спірне рішення Київрада діяла в межах повноважень, наданих їй Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України, тому правові підстави для визнання недійсним рішення Київської міської ради від 23.12.2004р. № 1033/2443 відсутні. Враховуючи те, що на сьогодні не досягнуто згоди з усіх істотних умов договору оренди, вважає, що відсутні підстави для його укладення.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегією встановлено наступне:
Рішенням III сесії XXIV скликання Київської міської ради № 171/331 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» від 19.12.2002р., згідно пункту 8:
- затверджено проект відведення земельної ділянки Позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Євроформат» ППМ» для реконструкції будівель та споруд майнового комплексу під поліграфічне виробництво, їх подальшої експлуатації та обслуговування на вул. Куренівській, 21 у Оболонському районі м. Києва.
- передано ТОВ «Євроформат ППМ» в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку площею 1,77 га для реконструкції будівель та споруд майнового комплексу під поліграфічне виробництво, їх подальшої експлуатації та обслуговування на вул. Куренівській, 21 у Оболонському районі м. Києва.
- зобов'язано ТОВ «Євроформат ППМ» у місячний термін замовити у Головному управлінні земельних ресурсів КМДА документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Попередньо, ТОВ «ТОПОС» на замовлення Позивача, за дорученням Відповідача - Київської міської ради від 09.01.2002р. № 225-КР-42/2 було виготовлено проект відведення зазначеної земельної ділянки терміном на 25 років. Виготовлений проект відведення земельної ділянки був погоджений відповідними державними органами (Київське міське управління земельних ресурсів, Головне управління містобудування та архітектури, Державний санітарний лікар м. Києва, Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві, Управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища) (позитивних висновків державних органів і служб), які надали позитивні висновки щодо надання Позивачу - ТОВ «Євроформат ППМ» в довгострокову оренду вказану земельну ділянку терміном на 25 років, та пройшов Державну землевпорядну експертизу. Межі земельної ділянки, якою користується Позивач були погоджені з усіма суміжними землекористувачами.
На підставі та на виконання вимог зазначеного вище рішення сесії Київської міської ради, у відповідності до вимог діючого законодавства, Позивачем - ТОВ «Євроформат ППМ» 11.02.2003р. було замовлено та оплачено виготовлення Технічної документації зі складання Договору довгострокової оренди вказаної земельної ділянки на суму 9000,00 грн.
Одночасно було складено технічний звіт про комплекс робіт, виконаних для підготовки і виготовлення документів на право користування земельною ділянкою, виконано ситуаційний план земельної ділянки, яка надається в оренду, ситуаційна схема земельної ділянки з описом її меж, а також акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, які були погоджені в установленому порядку.
19.05.2004р. після погодження усіх істотних умов, оплати визначених діючим законодавством платежів за нотаріальне посвідчення договору оренди, на нотаріальному бланку було виготовлено Договір оренди земельної ділянки між Орендарем (Позивачем) - ТОВ «Євроформат ППМ» і Орендодавцем (Відповідачем) - Київською міською радою.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають оренди земельної ділянки на підставі і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Згідно п.2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
На виконання вимог вказаної норми та Рішення III сесії XXIV скликання Київської міської ради № 171/331 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» від 19.12.2002р., Договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 21 у Оболонському районі м. Києва, був підписаний 19.05.2004р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Євроформат ППМ» (директором Хвастуновим І.М.) та переданий на підпис Київському міському голові.
Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.
Однак, договір оренди земельної ділянки Відповідачем - Київською міською радою не підписаний та не повернутий Позивачу із зауваженнями.
Матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельної ділянки, надісланий Позивачем Відповідачу загалом відповідає Закону України «Про оренду землі» та формі, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі».
23.12.2004р. Відповідач VIII сесією IV скликання Київської міської ради без відома та належного повідомлення Позивача, у відсутність представника підприємства орендаря, не заслухавши пояснень та позиції останнього, постановив рішення № 1033/2443 «Про внесення змін до рішень Київської міської ради щодо оформлення права користування земельними ділянками», згідно пункту 2 якого було внесено зміни до пункту 8 рішення III сесії XXIV скликання Київської міської ради № 171/331 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» від 19.12.2002р., а саме: в абзаці першому частини третьої слова та цифри «довгострокову оренду на 25 років» замінено словами та цифрами «короткострокову оренду на 5 років з орендною оплатою в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
Дослідивши матеріали справи, колегія приходить до висновку про те, що пункт 2 рішення відповідача, яке прийняте VIII сесією IV скликання Київської міської ради № 1033/2443 «Про внесення змін до рішень Київської міської ради щодо оформлення права користування земельними ділянками», є необґрунтованим та не відповідає нормам чинного законодавства, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. ст. 123, 124 ЗК України, рішення про надання земельної ділянки в оренду приймається органом місцевого самоврядування на підставі розгляду погодженого відповідними органами проекту відведення земельної ділянки, який пройшов Державну землевпорядну експертизу. У погоджувальних висновках серед інших умов використання земельної ділянки погоджується строк, на який земельна ділянка надається у користування.
Згідно вимог ст. 15 ч.6 Закону України «Про оренду землі» проект відведення земельної ділянки є невід'ємним додатком до договору оренди.
Як свідчать матеріали справи, п.2 зазначеного рішення Київської міської ради було прийнято відповідачем за відсутності попередньо погодженого відповідними органами проекту відведення земельної ділянки (на вул. Куренівській, 21 у Оболонському районі м. Києва) із зазначенням строку користування земельною ділянкою, що відповідає п.2 оскаржуваного рішення відповідача.
Проте в матеріалах справи міститься проект відведення зазначеної земельної ділянки терміном на 25 років, який було погоджено відповідними державними органами у вересні 2002р. та на підставі якого 19.12.2002р. було прийнято відповідне рішення Київської міської ради про надання позивачу в довгострокову оренду терміном на 25 років земельну ділянку площею 1,77 га, що знаходиться за адресою на вул. Куренівській, 21 у Оболонському районі м. Києва.
Таким чином зміна відповідачем строку оренди земельної ділянки на підставі п.2 оскаржуваного рішення Київської міської ради від 23.12.2004р. з довгострокової на 25 років на короткострокову на 5 років не відповідає проекту її відведення та вимогам чинного законодавства, тому позовні вимоги в частині визнання недійсним п.2 рішення №1033/2443 VIII сесії IV скликання Київської міської ради від 23.12.2004р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У своїй апеляційній скарзі відповідач зауважує, що на даний час між сторонами у справі не досягнуто згоди з усіх істотних умов договору оренди земельної ділянки, а тому відповідно до ст..181 Господарського кодексу України такий договір вважається не укладений, підстави для його укладання відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Згідно вимог ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів місцевого самоврядування, а також можуть виникати з рішення суду.
Відповідно до ст. 648 Цивільного кодексу України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Таким чином підставою для укладання договору оренди земельної ділянки у даному випадку є рішення III сесії XXIV скликання Київської міської ради № 171/331 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» від 19.12.2002р., у пункті 8 якого визначено всі істотні умови майбутнього договору оренди земельної ділянки, зокрема термін оренди - 25 років. Ставку річної орендної плати за земельну ділянку у розмірі 1,5 % від її нормативної грошової оцінки визначено згідно п.1 рішенні Київської міської ради від 21.12.2000р. № 118/1095 «Про орендну плату за землю в м. Києві».
Оскільки умови майбутнього договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Куренівській, 21 у Оболонському районі м. Києва, було визначено у зазначених вище рішеннях відповідача № 171/331 від 19.12.2002р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» та № 118/1095 від 21.12.2000р. «Про орендну плату за землю в м. Києві», то у відповідача немає підстав стверджувати, що між ним та позивачем не було досягнуто згоди щодо всіх істотних умов договору оренди земельної ділянки, зміст якого відповідно до ст..648 ЦК України має відповідати зазначеним рішенням.
Статтею 16 ЦК України: (ст. 152 ЗК України) визначено право суду захистити цивільне право або інтерес шляхом визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування або іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 179 ГК України укладення договору є обов'язковим для сторін, у випадках передбачених законодавством, або якщо існує пряма вказівка закону або органів місцевого самоврядування. Сторони мають право погоджувати, конкретизувати та вільно змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, угоди лише за взаємною згодою. Зміна договорів в односторонньому порядку не допускається (ст. 188 ГК України).
Відповідно до ст.ст. 21, 24, 25, 30 Закону України «Про оренду землі» умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Згідно Листа ВАСУ від 14.01.99р. № 01-8/10 «Про Закон України «Про оренду землі» у разі недосягнення згоди сторін щодо зміни орендної плати, встановлений розмір орендної плати слід вважати таким, що не зазнав змін.
Згідно вимог ст. 286 ГК України, розмір орендної плати може бути змінений лише за погодженням сторін.
Статтею 152 ЗК України визначено право землекористувача вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
До матеріалів справи також залучено листа Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві (Київдержземінспекція) від 10.01.2007р. № 07048/05Ю, яке є спеціалізованою контролюючою установою з питань регулювання земельних відносин, згідно якого п. 2 Рішення № 1033/2443 VIII сесії IV скликання Київської міської ради від 23.12.2004р. «Про внесення змін до рішень Київської міської ради щодо оформлення права користування земельними ділянками» прийнято безпідставно.
Враховуючи викладене, колегія приходить до висновку про те, що одностороння зміна Відповідачем - Київською міською радою строку оренди земельної ділянки із довгострокової на 25 років на короткострокову на 5 років суперечить проекту її відведення, який був затверджений п. 8 Рішення III сесії XXIV скликання Київської міської ради № 171/331 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» від 19.12.2002р. Одностороння зміна Відповідачем розмірів орендної плати за земельну ділянку суперечить рішенню Київської міської ради від 21.12.200р. № 118/1095 «Про орендну плату за землю в м. Києві».
Відповідно до п.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності законодавству України визнаються недійсними в судовому порядку. Відповідно до ч.2 статті 95 Земельного кодексу України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене, колегія вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Заперечення Відповідача з приводу того, що Рішення № 1033/2443 VIII сесії IV скликання Київської міської ради від 23.12.2004р. «Про внесення змін до рішень Київської міської ради щодо оформлення права користування земельними ділянками» є чинним, оскільки не скасовано в суді, і підстави щодо укладання договору оренди на умовах рішення Київської міської ради від 19.12.2002р. №171/331 відсутні, не приймаються колегією до уваги через невідповідність п. 2 рішення Київської міської ради від 23.12.2004р. вимогам закону та порушення ним прав позивача, що є підставою для визнання його недійсним.
Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-
1. Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 14.02.2007р. у справі №24/65 залишити без змін.
3. Матеріали справи №24/65 повернути до Господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя
Судді
13.06.07 (відправлено)