21 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/10515/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправними бездіяльності та відмови, зобов'язання вчинити дії, -
01 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії довідки з повною реальною інформацією про розмір грошового забезпечення, з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, встановленою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 ,,Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393”, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Також позивач просив зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 ,,Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393”, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1 840,00 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) 3 220,00 грн., премія (100%) 9 600,00 грн., всього 19 320,00 грн., з дати виникнення права на перерахунок.
Постановою від 20 вересня 2017 року Волинський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову в повному обсязі.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що оскаржена постанова не відповідає нормам матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на ті обставини, що 06.04.2016 року Наказом МВС України №260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку до складу грошового забезпечення входить: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, наказ МВС України №260 вніс зміни в грошове забезпечення поліцейських, ввів нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), з розміру якого обчислюється пенсія, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 24.04.2012 року у справі №21-84а12.
З огляду на викладене позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга належить до задоволення частково з таких підстав.
З матеріалів справи апеляційний суд вбачає, що ОСОБА_1 з 2009 року є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
03 травня та 07 червня 2017 року ОСОБА_1 двічі звертався до голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області із заявами про складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з врахуванням основних та додаткових видів забезпечення і премій у розмірах, встановлених законодавством, відповідно до грошового атестату № 10 від 26.12.2008 року, які він мав перед звільненням.
На звернення позивача відповідач надіслав йому лист від 16.06.2017 року за № 7/240 та копію довідки за № 2790 від 31.05.2017 року, в якій зазначений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби років (40%) - 1840,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (0%) - 0,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00 грн., премія (3,14%) - 202,22 грн., а всього - 6642,00 грн..
Не погодившись з вказаним у довідці розміром грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області виконала вимоги пункту 3 Порядку №45, оформила та подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою, яка відповідає додатку 2 до Порядку №45 для перерахунку його пенсії, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Також суд першої інстанції зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не може включатися до грошового забезпечення, оскільки вона не передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 988.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, лише частково відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального прав.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, визначені цим Законом.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45).
Згідно пунктом 5 Порядку № 45для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку № 45).
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 , перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII ,,Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей ”, встановлено, що ,,перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надане право установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
З матеріалів справи апеляційний суд вбачає, що позивач отримував вказану надбавку під час проходження служби, а тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.
Посилання суду першої інстанції на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставним, з огляду на те, що постанова Кабінету Міністрів України №1294 так само як і постанова Кабінету Міністрів України №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що постановою Кабінету Міністрів України №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294, яка є чинною, а тому виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.
Разом з тим, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги в частині позовних вимог щодо врахування у довідці для перерахунку пенсії премії в розмірі 100 % .
У виданій відповідачем довідці зазначена премія в розмірі (3,14%) - 202,22 грн., тобто середня премія по управлінню НП у Волинській області.
З огляду на викладене, колегія суддів визнає правомірним зазначення в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі саме 3,14%, тобто у розмірі, встановленому для поліцейських на відповідних посадах, які займав позивач перед виходом на пенсію.
Наведене узгоджується з приписами Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII, якими передбачено, що перерахунок пенсій здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Оскільки суд першої інстанції при винесенні рішення допустився помилки в частині застосування норм матеріального, що призвело до неправильного вирішення питання, апеляційний суд визнає правильним апеляційну скаргу позивача задовольнити частково, рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог щодо неврахування у довідці про грошове за без печення надбавки за виконання особливо важливих завдань скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою зазначені позовні вимоги задовольнити.
В решті позовних вимог постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись ч.1 ст. 41, ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст.198, ст. ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року у справі № 803/1106/17 в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо встановлення ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань та ухвалити в цій частині позовних вимог нову постанову про їх задоволення.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області встановити ОСОБА_1 у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 ,,Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Довідку направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
О.М. Довгополов
Постанова в повному обсязі складена 27 листопада 2017 року.