Ухвала від 23.11.2017 по справі 709/1360/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 709/1360/17 Головуючий у 1-й інстанції: Кваша І.М.; Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

УХВАЛА

Іменем України

23 листопада 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.;

за участю секретаря: Драч М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання незаконною відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначення пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2017 року, ОСОБА_2 звернулась до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовом до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання незаконною відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначення пенсії, мотивуючи тим, що з 01.01.1993 року по даний час працює дояркою, свинаркою.

З 01.01.1993 року по 01.04.2004 року на Держплемзаводі «Старий Коврай» Чорнобаївського району, з 01.04.2004 року по 29.06.2004 року - СТОВ «Пролісок», а з 30.06.2004 року по даний час - СТОВ «Старий Коврай».

Загальний стаж її роботи свинаркою становить більше 25 років.

ОСОБА_2 звернулася із письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (далі - УПФ України у Чорнобаївському районі) для призначення та оформлення пенсії на пільгових умовах, так як відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працювали доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин.

Рішенням комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №3 від 15 лютого 2017 року позивачу відмовлено в підтвердженні пільгового стажу роботи за період з 01.01.1993 по 01.05.2004 року, оскільки відсутні дані первинного обліку щодо виконання встановлених норм обслуговування.

Позивач посилається на те, що завжди виконувала, а іноді й перевищувала встановлені норми обслуговування тварин, а тому вважає, що відмова УПФ України у Чорнобаївському районі у призначенні їй пенсії на пільгових умовах є неправомірною.

Просить також, зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком відповідно до п.д ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах неправомірною.

Зобов'язано Золотоніське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 21 січня 2017 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Відповідно ч.6 ст.12 КАС України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.

Згідно ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_2 з 01.01.1993 року по 01.04.2004 року працювала на держплемзаводі «Старий Коврай» Чорнобаївського району, з 01.04.2004 року по 29.06.2004 року на СТОВ «Пролісок», а з 30.06.2004 року по даний час на СТОВ «Старий Коврай».

Загальний стаж її роботи свинаркою становить більше 25 років, що підтверджується трудовою книжкою позивача.

Позивач звернулася із письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області (далі - УПФ України у Чорнобаївському районі) для призначення та оформлення пенсії на пільгових умовах, так як відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працювали доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин.

В процесі розгляду заяви працівниками УПФУ в Чорнобаївському районі позивачу було запропоновано звернутись з заявою до комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для підтвердження спірних періодів пільгового стажу.

Рішенням комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №3 від 15 лютого 2017 року позивачу відмовлено в підтвердженні пільгового стажу роботи за періоди з 01.01.1993 року по 28.02.1995, 01.05.1995 по 17.10.2000, з 20.10.2000 по 06.11.2000, з 11.11.2000 по 01.05.2004 року, оскільки відсутні дані первинного обліку щодо виконання встановлених норм обслуговування.

28.02.2017 року позивач повторно звернулася до УПФ України у Чорнобаївському районі з заявою про призначення їй пенсії на пільгових умовах.

Листом від 24.03.2017 року № 986/02 УПФ України у Чорнобаївському районі повідомило про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

На даний час УПФ України у Чорнобаївському районі об'єднано з УПФ України у Золотоніському районі, а тому належним відповідачем по справі є Золотоніське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

Згідно архівної довідки № 35 від 23.01.2017 року трудового архіву Чорнобаївського району, інформація про норми обслуговування свиней та їх фактичний догляд у документах архівного фонду ВАТ «Племзавод «Старий Коврай» відсутня.

Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, а також наданим додатковим поясненням та запереченням сторін, колегія суддів зазначає наступне.

Щодо призначення пенсії на пільгових умовах, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається згідно з окремими законодавчими актами через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через названі фонди пенсії на пільгових умовах призначаються за нормами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п д ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положеннями п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п.3 зазначеного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про період роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про період роботи.

Відповідно до п.18 Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно якого до свинарок безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та свинарка, запроваджена в 1961 році.

Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України Про затвердження переліку типових документів №41 від 20.07.98 року. Згідно даного Наказу строк зберігання первинних документів, наряди, табелі обліку робочого часу, графіки та т.і. становить 3 роки.

Щодо підтвердження пільгового стажу, колегія суддів зазначає наступне.

Пільговий стаж роботи позивача свинаркою підтверджується її трудовою книжкою та показаннями допитаних свідків, з паспорту позивача вбачається, що їй виповнилося 50 років, іншим чином підтвердити пільговий стаж не можливо.

При цьому відповідач не заперечує, що позивач дійсно працювала саме свинаркою у спірний період, а лише вказує на відсутність відомостей щодо виконання нею норм обслуговування тварин у цей період часу.

Разом з тим, відповідач не зазначає, яким саме нормативно-правовим актом встановлені такі норми та взагалі яким чином вони мають визначатися у разі, якщо підприємство реорганізовано та відомості не збереглися.

Отже, позивачем надані суду належні і допустимі докази у підтвердження наявності в неї трудового стажу свинарки не менш 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мірі досліджено обставини справи на підставі яких суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що вимоги позивача є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 вересня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

(Повний текст виготовлено - 28 листопада 2017 року).

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.