Справа: № 709/1736/17 Головуючий у 1-й інстанції: Кваша І.М. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
27 листопада 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Безименної Н.В.,
Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Прудиус І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві, у порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційну скаргу позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на ухвалу Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа: Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. про визнання протиправною, скасування постанови,
У вересні 2017 року позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, звернулись до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просили:
визнати протиправними дії Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. щодо відкриття виконавчого провадження;
скасувати постанову про стягнення витрат виконавчого провадження від 19 серпня 2017 року №53784684.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 вересня 2017 року адміністративний позов повернено позивачу.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції, допустити справу до розгляду Чорнобаївським районним судом Черкаської області. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального і процесуального права.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, у судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що у матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно зі ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до вимог ст.. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування рішення суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Повертаючи адміністративний позов позивачу. Суд першої інстанції виходив з того,що дана справа територіально не підсудна Чорнобаївському районному суду Черкаської області.
Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Сторонами не заперечується, що предметом оскарження у даній справі є дії Головного державного виконавця та постанова про стягнення витрат виконавчого провадження, відкритого на виконання виконавчого листа, виданого 14 квітня 2017 року Чорнобаївським районним судом Черкаської області за результатом розгляду справи №709/2725/16-а.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.18 та ч.6 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист, незалежно від статусу позивача у виконавчому провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Таким чином, даний спір територіально підсудний місцевому загальному суду як адміністративному судому, який видав виконавчий документ - Чорнобаївському районному суду Черкаської області.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності правових підстав для повернення позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа: Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. про визнання протиправною, скасування постанови.
Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування ухвали суду першої інстанції є порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо наявності правових підстав для скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи для продовження розгляду.
Керуючись ст. 160, 199, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на ухвалу Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 вересня 2017 року - задовольнити.
Ухвалу Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 вересня 2017 року - скасувати.
Справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа: Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. про визнання протиправною, скасування постанови - направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст виготовлено 27.11.2017
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді Н.В. Безименна,
А.Ю. Кучма