Постанова від 27.11.2017 по справі 681/1687/17

Справа № 681/1687/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання незаконним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, здійснити перерахунок пенсії з врахуванням індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця - березня 2011 року.

В обґрунтування позову вказала, що їй з березня 2011 року було призначено пенсію по 2 групі інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу". Оскільки пенсійне забезпечення було нараховано не в повному обсязі, у 2015 році ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом своїх прав.

Постановою Полонського районного суду від 16.09.2015 року Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії для ОСОБА_1

Розпорядженням від 27 листопада 2015 року Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області виконало постанову Полонського районного суду та здійснило перерахунок пенсії позивачу, однак змінило базовий місяць з березня 2011 року на червень 2015 року. На заяву позивача до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з проханням змінити базовий місяць, відповідач повідомив, що судове рішення виконано і немає правових підстав для відновлення індексації пенсії після її перерахування на підставі постанови суду. Вважає дії відповідача неправомірними та просить адміністративний позов задовольнити.

В своєму запереченні представник відповідача позов не визнав.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивачу з березня 2011 року було призначено пенсію по 2 групі інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу". Оскільки пенсійне забезпечення було нараховано не в повному обсязі, у 2015 році ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом своїх прав.

Постановою Полонського районного суду від 16.09.2015 року Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії для ОСОБА_1

Розпорядженням від 27 листопада 2015 року Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області виконало постанову Полонського районного суду та здійснило перерахунок пенсії позивачу, однак змінило базовий місяць з березня 2011 року на червень 2015 року. На заяву позивача до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з проханням змінити базовий місяць, відповідач повідомив, що судове рішення виконано і немає правових підстав для відновлення індексації пенсії після її перерахування на підставі постанови суду. Вважає дії відповідача неправомірними та просить адміністративний позов задовольнити.

Водночас законодавством, яке регулює питання нарахування індексації грошових доходів населення, встановлено наступне.

Статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Відповідно до ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка та в розмірі 103 відсотка (в редакції ст. 4 з 24.12.2015).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Виходячи зі змісту наведеної норми, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.

Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

З огляду на зазначене, суд вважає що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на червень 2015 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160-163 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1, виходячи з базового місяця березня 2011 року.

Зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок фіксованої суми індексації пенсії ОСОБА_1, виходячи з базового місяця березня 2011 року, та нарахувати і виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком з урахуванням перерахованої суми індексації та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність, виходячи з 05 червня 2015 року.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного

суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з

дня отримання її копії.

Суддя