Постанова від 23.11.2017 по справі 818/1071/17

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 р. Справа № 818/1071/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом комунального підприємства виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - КПВУВКГ) просить суд визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС у Сумській області (далі - ГУ ДФС у Сумській області) від 15.03.2017 № 14-17.

Свої вимоги мотивує тим, що в порушення вимог Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідач, приймаючи оскаржувану податкову вимогу, включив до неї суму грошового зобов'язання у вигляді пені в розмірі 3 923,93 грн, по якій підприємству не було надіслано податкового повідомлення-рішення, а тому вказана сума грошового зобов'язання є неузгодженою і не може вважатися податковим боргом. Крім того, зазначаючи в податковій вимозі про наявність податкового боргу на 03.01.2017, відповідач незаконно встановив право податкової застави на будь-яке майно підприємства, починаючи з 20.11.2016. Вважає, що податкова вимога не відповідає вимогам Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" та ПК України, а тому є незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву (а.с. 42), в якій справу просив розглядати без його участі в судовому засіданні та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у письмових запереченнях на позов (а.с. 12-13) зазначив, що позивач упродовж 2016 року подавав до контролюючого органу податкову звітність із самостійно визначеною сумою грошового зобов'язання, яке не було сплачено в законодавчо визначені строки. У зв'язку з наявністю податкового боргу станом на 03.01.2017 було сформовано податкову вимогу. Враховуючи те, що позивачем допущено порушення граничних строків сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість, то в інтегрованій картці платника податків нарахована пеня, яка станом на 01.01.2017 склала 3 923,93 грн.

Перевіривши матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що комунальне підприємство виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства впродовж 2016 року подавало до контролюючого органу податкову звітність із самостійно визначеною сумою грошового зобов'язання, зокрема: розрахунок із рентної плати за спеціальне використання води № НОМЕР_1 від 26.10.2016 із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання в розмірі 65612,65 грн (а.с. 14-15); розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (додаток 2 до декларації екологічного податку від 25.10.2016 № НОМЕР_2) із самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання в розмірі 60096,82 грн (а.с. 16-17); щомісячні декларації з податку на додану вартість із самостійно визначеною сумою податкових зобов'язань, зазначених в інтегрованій картці платника податку (а.с. 18-25). Вказані грошові зобов'язання не були сплачені в законодавчо визначений строк.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).

Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України)

Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 59 ПК України (у редакції, чинній на момент винесення податкової вимоги) встановлено, що в разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Станом на 03.01.2017 комунальне підприємство виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства мало борг у загальній сумі 384221,23 грн, у тому числі по рентній платі за спеціальне використання води - 65612,65 грн, з податку на додану вартість - 258511,76 грн (основний борг - 254587,83 грн, пеня - 3923,93 грн.), з екологічного податку - 60096,82 грн. На підставі цього було сформовано податкову вимогу ГУ ДФС у Сумській області від 15.03.2017 № 14-17 (а.с. 7), яка вручена позивачу 26.03.2017 (зворотна сторона а.с. 7).

За порушення позивачем граничних строків сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 254 587,83 грн була нарахована пеня в сумі 3923,93 грн.

Згідно з пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до вимог ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

За приписами п.п. 88.1, 88.2 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Таким чином, станом на 19.11.2016 за підприємством значився борг у загальній сумі 384221,73 грн по рентній платі за спеціальне використання води, з екологічного податку, та податку на додану вартість. Станом на 03.01.2017 позивачем заборгованість не погашена. Опис майна в податкову заставу не проводився.

На підставі викладеного суд вважає, що податкова вимога ГУ ДФС у Сумській області від 15.03.2017 № 14-17 є законною та обґрунтованою, а позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову комунального підприємства виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя М.М. Шаповал