КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про залишення позовної заяви без розгляду
23 листопада 2017 року справа № П/811/1948/17
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Агромаркет»
до відповідача: Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області
про визнання протиправними дій щодо порушення законодавства, -
ТОВ «Торгова компанія «Агромаркет» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, в якому просить :
- визнати протиправними дії щодо порушення законодавства.
Ухвалою суду від 14.11.2017 року дане звернення було залишено без руху, оскільки не відповідало ст. 106 КАС України.
Зокрема було запропоновано позивачу визначити дій, які порушують права позивача, наданням копії позовної заяви для відповідача, доказів сплати судового збору, доказів протиправності дій відповідача та доказів повноважень особи, що підписала позовну заяву.
На виконання вимог ухвали позивачем надано змінений (уточнений) позов з додатками у двох примірниках.
Пунктом 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя, після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 5 КАС передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюються відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними
Як вбачається з позовної заяви позивач фактично оскаржує дії відповідача з приводу проведення документальної позапланової виїзної перевірки, що мали місце 19.04.2017 року по 27.04.2017 року, за результатом якої складено акт перевірки №159/11-28-14-04/38095303 від 05.05.2017 року.
Як зазначено в акті перевірки - перевірку проведено з відома та в присутності директора ТОВ «Торгова компанія «Агромаркет» ОСОБА_1, а в уточненому позову вказано - відповідачем протиправно проведено перевірку позивача.
Тобто факт проведення перевірки позивачем не оскаржується, також в уточненому позові не зазначено, як обставина протиправності дій відповідача, недостовірна інформація щодо присутності під час перевірки директора ТОВ «Торгова компанія «Агромаркет» ОСОБА_1.
З огляду на вищевикладене, відповідачу було відомо про порушення його прав саме з 19.04.2017 року ( акт перевірки 05.05.2017 року).
Однак, до суду з даним позовом ТОВ «Торгова компанія «Агромаркет» звернулося лише 10.11.2017 року (згідно вихідного штемпелю на конверті), тобто з пропуском шестимісячного строку для звернення за захистом прав, свобод та інтересів.
Суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справи "Девеер проти Бельгії" рішення від 27.02.80, "Голдер проти Сполученого Королівства" рішення від 21.02.75).
Заяву про поновлення пропущеного строку позивач не подавав, поважності причин пропущення строку не зазначав.
Отже, за сукупністю наведених обставин, враховуючи, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, а тому останній підлягає залишенню без розгляду.
На підставі вказаного та керуючись ст.ст.99, 100, 107, 160, 165 КАС України, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Агромаркет» до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними дій щодо порушення законодавства - залишити без розгляду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2