Постанова від 10.12.2009 по справі К-37345/06

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2009 р. м. Київ К-37345/06

Вищий адміністративний суд України у складі:

судді Костенка М.І. - головуючого, суддів Бившевої Л.І., Маринчак Н.Є., Карася О.В., Шипуліної Т.М.,

при секретарі судового засідання: Гусєвій К.О.

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області (далі -Сарненська МДПІ)

на постанову господарського суду Рівненської області від 02.11.2005

та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 08.11.2006

у справі № 12/39

за позовом відкритого акціонерного товариства «Вирівський кар'єр»(далі - ВАТ «Вирівський кар'єр»)

до Сарненської МДПІ

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.

Судове засідання проведено за участю представників сторін:

позивача -Александрович О.М.,

відповідача -не з'явились.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

У січні 2004 року ВАТ «Вирівський кар'єр»звернулося до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ від 24.11.2003 № 0001762340/2 та № 0002572340/2 з мотивів їх прийняття з порушенням чинного законодавства України.

Постановою господарського суду Рівненської області від 02.11.2005, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 08.11.2006, позов задоволено. Ухвалені у справі судові акти мотивовано тим, що спірні автомобілі позивача «БелАЗ»відносяться до коду 8709 за Гармонізованою системою опису та кодування товарів, а тому не є об'єктами оподаткування у розумінні статті 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Сарненська МДПІ просить скасувати ухвалені у справі рішення та відмовити у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та невідповідність їх висновків дійсним обставинам справи. В обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає, що спірні автомобілі згідно з їх реєстраційними документами та технічними характеристиками є автомобілями-самоскидами, тобто різновидом вантажних автомобілів за товарною позицією з кодом 87 04. На думку відповідача, за кодом 87 09 класифікуються лише вантажні транспортні засоби, які використовуються винятково на заводах, складах, портах аеропортах, що виключає можливість віднесення до цієї товарної позиції спірних автомобілів «БелАЗ», які призначені для перевезення сипучих вантажів та гірничих порід та використовувалися у кар'єрах. Крім того, за посиланням скаржника, в основу судових рішень помилково покладено висновки експертиз, зроблених експертами, які не мають спеціальних знань щодо визначення коду товарної позиції того чи іншого товару.

У запереченнях на касаційну скаргу ВАТ «Вирівський кар'єр»зазначає про правильність та обґрунтованість висновків попередніх інстанцій та просить оскаржувані рішення без змін, а скаргу -без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача по справі та присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що за наслідками проведення Сарненською МДПІ планової, позапланової та додаткової перевірок на предмет дотримання ВАТ «Вирівський кар'єр»вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»за ІV квартал 2000 року, 2001-2002 роки було виявлено факт несплати позивачем цього податку з належних йому великотоннажних автомобілів-самоскидів «БелАЗ»у кількості 14 одиниць, які використовувалися позивачем поза шляховою мережею у кар'єрах. На підставі цього податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.11.2003 № 0001762340/2, за яким ВАТ «Вирівський кар'єр»було визначено податкове зобов'язання з податку з власників транспортних засобів у сумі 106 758 грн. (у тому числі 53379 грн. за основним платежем та 53379 грн. штрафних санкцій) та податкове повідомлення-рішення від 24.11.2003 № 0002572340/2 про зобов'язання позивача сплатити 36523 грн. основного платежу з названого податку та 36523 грн. штрафних санкцій.

Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо правомірності віднесення названих автомобілів «БелАЗ»до об'єктів оподаткування податком з власників транспортних засобів.

Обґрунтовуючи рішення про задоволення позову, суди послалися на те, що спірні автомобілі використовуються підприємством позивача виключно для виробничих потреб, а відтак належать до технологічного транспорту підприємства.

Однак з цією правовою позицією попередніх інстанцій погодитися не можна з таких підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування, зокрема, є: автомобілі вантажні - код 87 04; при цьому відповідно до цієї ж статті не є об'єктом оподаткування транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 87 09.

Статтею 3 названого Закону в тій же редакції встановлено розміри, в яких мав сплачуватися податок з власників транспортних засобів. Так, для вантажних автомобілів (87 04) з об'ємом циліндрів двигуна до 8200 см 3 -10 грн. зі 100 см3, від 8201 см5 до 15000 см3 - 15 грн. зі 100 см3, від 15001 см3 - 20 грн. зі 100 см3.

У пункті 1.6 статті 1 Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 № 142/5/2092, вантажним є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.

Для визначення об'єкта оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі статтею 2 названого Закону до внесення в неї змін Законом від 25.03.2005 № 2505-ІV, який набрав чинності 31.03.2005, використовувалася Гармонізована система опису та кодування товарів, а після цієї дати - Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.1999 № 41 (втратила чинність з 01.01.2004 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 № 1863) було затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, який передбачав розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування останньої.

Статтею 312 Митного кодексу України також передбачено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи розробляє пояснення та рекомендації з тією самою метою.

Відповідно до листа Державної митної служби України від 11.04.2000 № 11/3-3273 до товарної позиції 87 04 "Автомобілі вантажні" включаються, зокрема, самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидіння на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.

Таким чином, Сарненська МДПІ з урахуванням інформації, наведеної в листі Державної митної служби України, та технічних характеристик спірних транспортних засобів, обґрунтовано дійшла висновку, що зазначені автомобілі "БелАЗ" належать до товарної позиції 87 04 - "Автомобілі вантажні", оскільки є автомобілями-самоскидами і призначені для перевезення сипучих вантажів та гірничих порід по природнім або штучним шляхам з твердим покриттям.

З урахуванням наведеного оскаржувані судові рішення попередніх інстанцій підлягають скасуванню з ухвалення нового - про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області задовольнити.

2. Постанову господарського суду Рівненської області від 02.11.2005 та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 08.11.2006 у справі № 12/39 скасувати.

3. У позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.

Головуючий суддя: М.І. Костенко

судді:Л.І. Бившева

Н.Є. Маринчак

О.В. Карась

Т.М. Шипуліна