Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
Від "15" травня 2007 р. Справа № 11/172"НА"
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді Маріщенко Л.О.
при секретарі Панфьоровій В.В.
за участю представників сторін
від позивача Кобилінський П.І. дор. від 14.05.07р. №17
від відповідача Дворак Л.С. дор. від 20.11.06р. №9942/10/10-007, Мороз В.А. дор. від 19.01.07р. №310/10/10-007.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Дочірнього підприємства "Народицький лісгосп агропромислового комплексу" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства Житомироблагроліс" (смт. Народичі)
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції (м.Овруч)
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
Позивач звернувся до господарського суду з вимогою про визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05р. №0000042301/1 про застосування до ДП «Народицький лісгосп АПК" штрафних (фінансових) санкцій на суму 33500,40 грн. та визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05р. №0000032301/1 в частині донарахування ДП «Народицький лісгосп АПК" додаткового зобов'язання зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 5755,04 грн. та в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7694,62 грн., всього - 23449,66 грн.
Представник позивача Кобилінський П.І. в судовому засіданні уточнив позовні вимог, а саме: він просить повністю визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05 №0000042301/1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 33500,40 грн. та визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05 №0000032301/1 за порушення у вигляді неповідомлення відповідача за встановленою формою про видачу на ім'я Герасимчука В.В. лісорубного квитка №11 від 23.02.04 на рубку деревини за таксовою вартістю 10847,03 грн.. Решту позовних вимог визнає повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив повністю з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -
З матеріалів справи вбачається, що 31.08.05р. на підставі направлення№291 від 11.08.05р. виданого Овруцькою МДПІ уповноваженими особами була проведена комплексна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДП "Народицький лісгосп агропромислового комплексу" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства Житомироблагроліс" (смт. Народичі)за період з 01.04.04р. по 30.06.05р., за результатами якої складено акт від 31.08.05р. за №406-23-01-30103484.
На підставі акту документальної перевірки від 31.08.2005 р. №406-23-01-130103484 начальником Овруцької МДПІ було видано податкові повідомлення-рішення від 06.10.2005 р. №0000042301/1 та №0000032301/1 про донарахування додаткових податкових зобов'язань зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів та застосування до Позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Дочірнього підприємства "Народицький лісгосп агропромислового комплексу" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства Житомироблагроліс" (смт. Народичі) щодо визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05р. №0000042301/1 про застосування до ДП «Народицький лісгосп АПК" штрафних (фінансових) санкцій на суму 33500,40 грн. та визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05р. №0000032301/1 в частині донарахування ДП «Народицький лісгосп АПК" додаткового зобов'язання зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 5755,04 грн. та в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7694,62 грн., всього - 23449,66 грн. з таких підстав:
- на стор. 13 (абз. 4-5) акту перевірки Відповідачем зазначено, що вибірковими контрольними зйомками ділянок лісового фонду, па яких Позивачем були проведені суцільні санітарні рубки деревини, було виявлено, що на окремих площах рубку лісосічного фонду проведено без наявності лісорубного квитка, чим порушено п. 5 розділу І Правил відпуску Деревини на пні в лісах України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 р. N 1378. Перевіркою було виявлено два випадки безквиткової рубки деревини відповідно на площі 8,6 га в кількості 955,8 куб.м. таксовою вартістю 2016,74 грн. та на площі 3,4 га в кількості 653,58 куб.м. таксовою вартістю 1333,30 грн. Всього таксова вартість Деревини, що зрубана з порушенням встановленого порядку, складає 3350,04 грн.
За вказане порушення до Відповідача податковим повідомленням-рішенням від 36.10.2005 р. №0000042301/1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 33500,40 грн. В рішенні зазначено, що таку санкцію застосовано відповідно до п. 62 Правил відпуску деревини на пні в лісах України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 19 07.1999 р. N1378.
Представник позивача стверджує, що відповідно до п. 62 Правил відпуску деревини на пні в лісах України встановлено, що за рубку ререв, не на призначених для цього ділянках, рубку без лісорубного квитка (ордера), або не в такій кількості і не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення, а також за пошкодження них дерев до ступеня припинення росту до лісокористувачів застосовується майнове стягнення (а не податкові штрафні чи фінансові санкції) у вигляді десятикратної таксової вартості незаконно зрубаної або пошкодженої деревини.
За приписами ст. 98 та 100 Лісового кодексу України зазначене майнове стягнення є мірою відшкодування порушниками шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення лісового законодавства. Однак таке стягнення не передбачене нормами податкового законодавства, оскільки воно не визначене Законом України «Про систему оподаткування" та Таксами на деревину лісових порід, що відпускається на пні, і на живицю, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. N 44.
Лісовим кодексом України (ст. 31 та 32) та Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища" (ст. 20) функції з державного контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів покладено на органи охорони навколишнього природного середовища (зараз це Міністерство екології і природних ресурсів) га спеціально уповноважений державний орган лісового господарства (зараз Державний комітет лісового господарства України).
Так, відповідно до п. 5 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, що затверджене Указом Президента України від 29.05.2000р. N724/2000 Мінекоресурси та його органи на місцях наділені правом:
- обстежувати підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, з метою перевірки додержання вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, екологічної безпеки;
- застосовувати економічні санкції до підприємств, установ та організацій за порушення вимог законодавства, подавати позови про відшкодування шкоди і втрат, завданих унаслідок такого порушення.
Пунктом 5 Положення "Про Державний комітет лісового господарства України", що затверджене Указом Президента України від 14.08.2000 р. N 969/2000 надає право Держкомлісу та його місцевим органам, серед іншого, перевіряти на підприємствах, в установах і організаціях додержання вимог законодавства у сфері лісового і мисливського господарства.
Крім цього, лише ці зазначені вище органи ст.97 Лісового кодексу України наділені правом виступати в судах позивачами у справах про стягнення коштів на покриття шкоди, заподіяної державі порушенням лісового господарства.
В той же час зазначені та будь-які інші законодавчі та підзаконні акти, а також Закон України «Про державну податкову службу в Україні" не покладають на податкові органи Функцій з державного контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів (ст. 8, 9, 10 Закону), проведення перевірок з цих питань та складання матеріалів про виявлені лісопорушення і накладання на порушників лісового законодавства зазначених видів майнових стягнень (ст. 11 Закону).
Таким чином, видавши оскаржуване рішення Відповідач вийшов за межі свої компетенції, що визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні", чим порушив вимоги ст. 19 Конституції України де зазначено, що органи державної влади (яким є відповідач), їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного Позивач вважає, що податкове повідомлення рішення від 06.10.2005 р. №0000042301/1 про застосування до Позивача штрафної (фінансової) санкції в розмірі 33500,40 грн. є таким, що видане Відповідачем з порушенням чинного законодавства і має бути визнане недійсним (нечинним) в повному розмірі.
Відповідно до ст.90 Лісового кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 06.07.1998р. №1012 затвердив "Порядок справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду" (із змінами і доповненнями), на виконання вищенаведеної постанови наказом Держкомлісгоспу України, Мінфіну України, Мінекобезпеки України, Мінекономіки України, ДПА України від 1999 р. № 91\241\129\236\565 затверджено Інструкцію "Про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду з внесеними змінами і доповненнями, зареєстровано в Мінюсті України 15 листопада 1999 року за № 785/4078 (далі Інструкція).
Відповідно до діючого законодавства спеціальне використання лісових ресурсів є платним. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів справляється за лісові ресурси державного та місцевого значення (п.1.5-1.6 Інструкції).
До лісових ресурсів державного значення належить деревина від рубок головного користування і живиця.
До лісових ресурсів місцевого значення належить:
- заготівля деревини під час проведення рубок пов'язаних з веденням лісового господарства;
- заготівля деревини під час проведення інших рубок; заготівля другорядних лісових матеріалів; здійснення побічного користування; користування земельними ділянками лісового фонду. Лісокористувачами додатково сплачуються суми збору за спеціальне використання ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду у разі:
- заготівлі ліквіду з крони та порубкових залишків в місцевості, де вони мають збут; за заготівлю дров'яної деревини для технологічних потреб (п.4.5 Інструкції);
за надання відстрочок на заготівлю та вивезення деревини;
- у разі перевищення більш ніж на 10 відсотків кількості фактично заготовлене деревини над тією, що визначена в лісорубному квитку, під час її відпуску з обліком за площею.
Доводи викладені Позивачем в п.1 протирічать одне одному, по питанню нарахуванню та сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду по лісорубному квитку №11 від 23.02.2004р. обрахованою таксовою вартістю 10847,03 грн. на приватного підприємця Герасимчук В.В. (то повинен він нарахувати і сплатити збір, то він уже взагалі не повинен нараховувати та сплачувати збір). Позивачем за матеріалами відводу ділянки площею 2,8 га, ліквідною массою деревини 843 м. куб. для суцільної санітарної рубки обраховано таксову вартість деревини яка підлягає суцільній вирубці в розмірі 10847 грн., про що зазначено в дозволі на спеціальне спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубному квитку) та вказано строки внесення плати в бюджет плати за деревину, що відпускається. Лісорубний квиток виписано на ПП Герасимчук В.В., заготівлю деревини здійснював за договором-підряду, з наступною оплатою наданих послуг по заготівлі деревини Позивачем та переважним правом викупу цієї заготовленої деревини заготовачем.
ПП Герасимчук В.В. було перераховано Позивачу таксову вартість деревини зазначеної в лісорубному квитку для внесення останнім плати в бюджет (лист від 25.02.2004р. №8 а.с.112).
Позивачем з метою уникнення від оподаткування по збору за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення та введення в оману контролюючих органів не було повідомлено органи державної податкової служби, чим порушено п.2.3 Інструкції, та в порушення п.3, п.5.1, ч.1 п.5.7 вищенаведеної Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів від 15.11.1999 р. № 91\241\129\236\565 з внесеними змінами і доповненнями не було обраховано і сплачено суму збору в розмірі 10847,03 грн. визначену в дозволі на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубному квитку).
По п.2 позовної заяви твердження, щодо сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду (збір за дров'яну деревину для технологічних потреб) лише за при, проведені рубок головного користування суперечить вимогам ч.1 п.5.7 Інструкції, якою встановлено, що за деревину від рубок головного користування, рубок пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок збір обчислюється виходячи з установлених такс, та в цілому всьому п.5.7.
Відносно заперечення по п.З позовної заяви, яке ґрунтується по аналогії на тому, що за суцільні санітарні рубки Позивач не зобов'язаний нараховувати та сплачувати будь-які суми збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду , то воно суперечить вищенаведеним вимогам ч.1 п.5.7 Інструкції.
Додатково податкове зобов'язання по сплаті збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду (за деревину від суцільних Санітарних рубок проміжного користування) за II квл. 2005р. нараховано відповідно до самостійного обрахування Позивачем таксової вартості зазначеної в виписаних лісорубних квитках на санітарне рубання суцільне в І півріччі 2005р., та відображених в Книзі витрат лісу за 2005р.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтвердженні належними доказами, що містяться в матеріалах справи, та підлягають частковому задоволенню щодо визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 06.10.05р. №0000042301/1 про застосування до ДП «Народицький лісгосп АПК" штрафних (фінансових) санкцій на суму 33500,40 грн. В решті позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції від 06.10.05р. №0000042301/1 про застосування до ДП «Народицький лісгосп АПК" штрафних (фінансових) санкцій на суму 33500,40 грн.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Постанова суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановлених ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Постанова суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.186 КАС України через господарський суд Житомирської області.
Суддя
дата складання 30.05.07р.
Віддрукувати: 1 прим.
1 - в справу