Справа №705/4766/17
3/705/1336/17
21 листопада 2017 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Мазуренко Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Виконавчого комітету Уманської міської ради про притягнення до адміністративної відповідальності неповнолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, студента ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого та зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_3, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Від виконавчого комітету Уманської міської ради надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 063 від 18.10.2017 року, що складений адміністратором Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Уманської міської ради ОСОБА_2, відносно неповнолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197 КУпАП. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 проживав за своїм місцем проживання без реєстрації.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що «… Я звернувся, щоб отримати паспорт, але мені не видали прописку, тому паспорт отримав без неї. Потім звернувся з питанням прописки, її зробили, але із запізненням, і через те на мене склали протокол про адміністративне правопорушення…». Також, ОСОБА_1 надав копію довідки № 4398 від 18.10.2017 року, зі змісту якої вбачається, що він з 18.10.2017 року зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення на посадову особу, яка його складає, покладається обов'язок надання суду доказів на підтвердження того правопорушення, яке зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 197 КУпАП встановлена відповідальність за проживання громадян, зобов'язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Зазначені правила встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" від 02 березня 2017 року №207.
Пункти 4 та 5 вказаних Правил містять положення аналогічні положенням викладеним в ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання".
Пункт 23 зазначених Правил передбачає, що якщо під час подачі документів буде встановлено, що особа звернулася для реєстрації нового місця проживання після спливу 30 календарних днів після зняття з реєстрації попереднього місця проживання або подала для реєстрації місця проживання недійсний паспорт громадянина України, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг складає на неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, яке передбачає проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування, може бути притягнута особа, яка не звернулася для реєстрації нового місця проживання після зняття з реєстрації попереднього місця проживання протягом 30 календарних днів.
Враховуючи те, що на батьків дитини покладається обов'язок зареєструвати новонароджену дитину за місцем свого проживання, 30-денний строк для реєстрації місця проживання не може бути застосований до неповнолітніх громадян, які вперше отримують паспорт громадянина України та батьки яких не виконали свого обов'язку щодо реєстрації їх місця проживання.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в тому разі, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі у зв'язку відсутністю в діях ОСОБА_1 складу і події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 197, 247, 283, 284, 294 КУпАП,-
Закрити провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 197 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови через суд першої інстанції до Апеляційного суду Черкаської області.
Суддя Ю.В. Мазуренко