14 листопада 2017 р.Справа № 820/2274/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2017р. по справі № 820/2274/17
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект"
до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про визнання протиправними дій, скасування повідомлення та зобов'язання вчинити певні дії,
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» звернулось до суду із позовом, у якому просило скасувати повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за квітень, травень, червень, липень 2017 року на загальну суму 5343,23 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.
Апеляційна скарга розглядаються відповідно до ч. 6 ст. 12 КАС України та ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" засновано згідно рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", зареєстрованого Червонозаводським Райвиконкомом м. Харкова розпорядженням № 924 від 10.11.93, у відкрите акціонерне товариство в відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства", що підтверджується копіями відповідного наказу та Статутом позивача.
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", як правонаступник «Харківського державного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту «ЕНЕРГОПРОЕКТ», надавало до органів Пенсійного фонду України довідки про підтвердження наукового стажу працівникам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, , на підставі яких їм були призначені наукові пенсії.
Листами Слобожанського об'єднаного управління ПФУ від 18.05.2017 №2810/48-03, 19.06.2017 №5017/48-03, від 14.07.17 № 6478/48-03 позивач отримав, зокрема, повідомлення УПФУ в Київському районі м.Харкова про необхідність відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, по колишнім працівникам позивача: ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_3 (помер у 2010 році, пенсію по втраті годувальника отримує дружина померлого ОСОБА_5.), в яких визначено частку сплати позивача у розмірі 100%.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач як правонаступник Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" має обов'язок відшкодовувати різницю між сумами пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
26.11.2015 року прийнятий новий Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.
Так, згідно з п. 5 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
У відповідності до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII (в редакції, чинній з 01.01.2017 року) різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Зазначена норма закону кореспондується з ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 за №372 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсії призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який є діючим на момент виникнення спірних правовідносин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 р. № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи".
Відповідно до п. 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Тобто, з 01.01.2017 року норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII від 26.11.2015, отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб'єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем призначена пенсія колишнім науковим працівникам: ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_3 які працювали в Державному підприємстві Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно зі ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", що підтверджується відповідними довідками, виданими Відкритим акціонерним товариством "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект".
Відповідно до Статуту Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є позивач, створений органом державної влади з метою отримання прибутку.
Згідно з п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу України, який втратив чинність з 01.01.2011 року, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до приписів п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Отже, безумовними ознаками бюджетної установи є її неприбутковість та утримання виключно за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету.
Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" відповідно до статуту був самостійним господарюючим уставним суб'єктом, мав статус юридичної особи, що здійснював свою діяльність відповідно до укладених договорів та контрактів, мав самостійні баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку, а тому Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" не було бюджетною установою.
Згідно з п. 4 Порядку №372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
У відповідності до ч. 2 ст.161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Так, у постановах від 05.06.12 по справах №21-66а12, №21-78а12 Верховний суд України прийшов до висновку, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону N 1977-ХП, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Колегія суддів зазначає, що у даному випадку пенсійним органом призначені пенсії колишнім науковим працівникам ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_3, які працювали у Харківському державному науково-дослідному та проектно-конструкторському інституті "Енергопроект" на посадах, які дають право на призначення наукових пенсій.
Відповідно до положень Статуту вказаного інституту останній був створений органом державної влади з метою отримання прибутку, був самостійним господарюючим суб'єктом, здійснював науково-дослідницьку, виробничу та комерційну діяльність, тобто був небюджетною установою.
Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" засновано згідно рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" у відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства".
Таким чином, ВАТ "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", створений внаслідок приватизації Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" та як правонаступник останнього, має обов'язок відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, відповідно до приписів ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII та згідно з Порядком № 372 в частині, що не протирічить йому.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що, у ході судового розгляду справи не знайшли обґрунтування доводи апеляційної скарги щодо відсутності у Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» обов'язку відшкодовувати різницю у розмірі пенсії з огляду на створення підприємства шляхом перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства.
Колегія суддів також не приймає доводи апеляційної скарги стосовно того, що відповідачем раніше не надсилались підприємству повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, оскільки такі дії відповідача не свідчать про відсутність законодавчо встановленого обов'язку підприємства здійснювати таке відшкодування.
Отже, доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2017р. по справі № 820/2274/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Ральченко І.М.
Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 20.11.2017 р.