Справа № 761/11938/17
Провадження № 2-а/761/367/2017
16 листопада 2017 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Ющенко Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, Центральної виборчої комісії України, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації, Центральної виборчої комісії України, про визнання рішення щодо відмови у задоволенні заяви про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців незаконним та зобов'язання внести дані до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси.
Представники відповідача Центральної виборчої комісії України в судовому засіданні заявили клопотання про передачу даної адміністративної справи на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва в порядку предметної підсудності.
Позивачка в судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечила.
Представник відповідача Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в м.Києві державної адміністрації в судове засідання не прибув, однак через канцелярію суду подав письмову заяву, зі змісту якої вбачається, що останній просив суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів та референдумів.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у тому числі, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
За змістом підпункту 5.4.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 року № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом», якщо рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) прийняті (вчинені) Комісією за межами виборчого процесу або не пов'язані з ним, то такі справи підсудні окружному адміністративному суду.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
З матеріалів справи вбачається, що в судовому засіданні 24.07.2017 року судом в порядку ст. 52 КАС України було залучено до участі у справі Центральну виборчу комісію України в якості співвідповідача.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи, що одним з відповідачів у справі є Центральна виборча комісія України, що дає підстави вважати, що розглядувана справа предметно підсудна Окружному адміністративному суду м.Києва, суд приходить до висновку про задоволення клопотання представників відповідача Центральної виборчої комісії України та передачу адміністративної справи на розгляд до Окружного адміністративного суду м.Києва.
Керуючись ст.ст. 18, 22, 165, 167, 186 КАС України, суд
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, Центральної виборчої комісії України, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - передати за підсудністю на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не скасовано.
Суддя: