20.11.2017 року Провадження №2-а/425/196/17
Справа №425/3012/17
місто Рубіжне Луганської області
Суддя Рубіжанського міського суду Луганської області Коваленко Д.С., розглядаючи адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Рубіжанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, яким просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати пенсії, зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити їй виплату пенсії за віком з березня 2016 року та сплатити виниклу заборгованість з лютого 2016 року, стягнути з Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області компенсацію втрати частин грошових доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати з 01 лютого 2016 року по день стягнення компенсації.
В силу положень статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом - КАС України), позовна заява повинна відповідати вимогам, які встановлені до неї цією статтею.
Згідно з частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Частина 3 статті 106 КАС України передбачає необхідність подання разом із позовною заявою документу про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до положень підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру поданої фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, ОСОБА_2 повинна була додати до позовної заяви документ про сплату судового збору у розмірі (в силу положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік") 640 гривень, проте не додала.
Суд узяв до уваги, що ОСОБА_2 подала клопотання, в якому просила звільнити її від сплати судового збору, оскільки з лютого 2016 року вона не отримує пенсію, яка для неї є єдиним джерелом існування.
Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може звільнити її від його сплати.
Проте таке право суду обумовлене оцінкою майнового стану особи, щодо якої вирішується питання про звільнення від сплати судового збору.
Але тут суд повинен наголосити на тому, що передбачений частиною 2 статті 69, частиною 1 статті 71 КАС України обов'язок сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги - має універсальний характер, тобто застосовується повною мірою і до випадків звернення до суду із вимогою про звільнення від сплати судового збору, оскільки у питанні доведення перед судом наявності певного рівня майнового стану для звільнення від сплати судового збору, положення щодо доказування суб'єктом владних повноважень правомірності рішень, дій та бездіяльності, застосовуваним бути не може.
Також, і суд, з огляду на те, що питання про відкриття провадження у справі вирішується протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви, позбавлений можливості з власної ініціативи отримати будь-які докази, оскільки навіть беручи до уваги нормативні строки пересилання поштової кореспонденції, будь-які ухвали суду, не встигнуть дійти до адресата.
Таким чином довести рівень свого майнового стану повинен довести саме позивач.
Суд узяв до уваги посилання ОСОБА_2 на те, що з лютого 2016 року відповідач перестав виплачувати їй пенсію, яка є єдиним джерелом її існування, і вона немає грошей навіть на їжу.
Однак тут, суд констатує, що жодних доказів відсутності у позивача будь-яких інших доходів та коштів або їх недостатній рівень (як-от, наприклад, довідка з державної податкової інспекції) для того щоб оцінити реальний майновий стан позивача, до позовної заяви не надано. При цьому суд враховує, що вказану довідку позивач, як фізична особа якої стосуються ці відомості, має право отримати безкоштовно, а проте що існують реальні перешкоди у їх самостійному отриманні, суду відомостей не надано. Суд також враховує, що позивач має похилий вік та має статус пенсіонера, але відзначає, що самі по собі такі факти, об'єктивно, не можуть свідчити про відсутність у позивача доходів, у тому числі й пасивних. А суд не може виходити з припущень.
Крім того, згідно положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також його рішення від 19 червня 2001 року "Креуз проти Польщі", суд враховує, що право на справедливий суд, гарантоване статтею 6 Конвенції, не є абсолютним. У цій справі пан Креуз виконав вимоги процесуального закону і подав до суду відповідну декларацію про майновий стан та докази, що підтверджують такий стан, але національний суд Польщі відмовився прийняти і розглянути докази та допустив припущення в оцінці майнового стану, з чим власне не погодився Європейський Суд з прав людини, а також через те, що сам судовий збір склав річний середній заробіток по державі, що Суд визнав надмірним.
У цій же справі, позивач не дає суду жодних доказів (наприклад, з податкової) про наявність чи відсутність у неї доходів (у тому числі пасивних), і суд не відмовляється прийняти і оцінити докази існуючого у позивача майнового стану якби такі були надані суду. При цьому суд враховує, що сам судовий збір є меншим ніж мінімальний прожитковий мінімум, встановлений державою для непрацездатних осіб.
Також суд відзначає, що у пункті 59 та 60 того ж рішення "Креуз проти Польщі" Європейський Суд зазначив, що право на справедливий суд не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах; а вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Пояснюючи застосування вказаних висновків Європейського суду у цій справі, суд нагадує, що поняття "цивільні" права, за Конвенцією, має автономне значення і воно, з огляду на практику розгляду справ Європейським Судом, включає в себе і право на отримання пенсії.
І тому із вказаних вище міркувань, суд вимушений, у задоволенні клопотання позивача відмовити, у зв'язку із недоведеністю позивачем наявності підстав для його задоволення.
Як наслідок, не подання до позовної заяви документу про сплату судового збору у розмірі 640 гривень, суд визнає недоліками позовної заяви, та встановлює позивачу строк у п'ять днів, з дня отримання цієї ухвали, протягом якого вона має право усунути зазначені в ухвалі недоліки. Способом усунення вказаних недоліків є подання до Рубіжанського міського суду Луганської області документу про сплату судового збору у розмірі 640 гривень або доказів існуючого майнового стану позивача для вирішення судом питання про звільнення від сплати судового збору.
Отже, керуючись статтями 2,5,9,11,69-87,106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволені клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення вказаного у цій ухвалі недоліку позовної заяви строк у 5 (п'ять) днів, з дня отримання копії цієї ухвали. Способом усунення недоліку є подання до Рубіжанського міського суду Луганської області документу про сплату судового збору у розмірі 640 гривень або доказів на підтвердження майнового стану позивача для вирішення судом питання про звільнення від сплати судового збору.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя - Д.С. Коваленко