20 листопада 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/706/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дембіцького П.Д., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області, треті особи Головне управління Національної поліції у Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області в особі ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, треті особи ГУ Національної поліції у Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, з урахуванням уточненого розрахунку.
У вказаному позові позивач просить суд :
1) Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення, надісланої до ГУ ПФУ в Чернівецькій області, від 18.04.2017 року за № 13/2403001003 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених ПКМ України від 11 листопада 2015 року №988, а саме: - 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань та - премія 33,3%.
2) Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад 2500,00 грн.; - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн.; - процентна надбавка за вислугою років 45% 2115,00 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3407,50 грн.; - премія 33,3% - 3404,09 грн., з 20 грудня 2016 року.
3) Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 КАС України).
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01 січня 2009 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію (довічне грошове утримання) у розмірі 80 % від суми щомісячної заробітної плати, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
18.04.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області року виготовлено та направлено за вих. № 13/2403001003 в ГУ ПФУ в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача, яка як вказує відповідач, відповідає вимогам додатку № 2. Постанови КМУ № 45. При цьому додаткові види грошового забезпечення 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань в сумі 3172,50 грн. та премія в розмірі 33,3% - 3140,78 грн. були відсутні в довідці.
11 вересня 2017 року позивач надіслав до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області письмовий запит в якому просив роз'яснити чому при виготовлення довідки не були зазначені всі види грошового забезпечення та виготовити нову довідку з повною інформацією згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
18.09.2017 року позивачем отримано письмову відповідь з ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 15.09.2017 року вих. №13/208 якою відмовлено у видачі нової довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача, представник третьої особи позов не визнав, просив у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечення зазначив, що розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Розмір відсотку премії 2,73 %, зазначеної в довідці відповідає вимогам чинного законодавства. Також зазначив, що відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані, чи такі що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
31.10.2017 року в судовому засіданні судом на обговорення було поставлено питання щодо подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження. Сторони не заперечували щодо подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Згідно частини 1 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи приписи статті 122 КАС України, суд вважає, що подання особами, які беруть участь у справі клопотання про розгляду справи без їхньої участі не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами у порядку письмового провадження.
Судом, з метою з'ясування обставин справи, було зобов'язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог. З урахуванням матеріалів справи, розгляд справи відкладався, а також у справі оголошувалася перерва у зв'язку з необхідністю витребування письмових доказів щодо підтвердження обставин правомірності прийняття спірного рішення.
Оскільки позивачем на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд відповідно до вимог ч. ч. 4, 5 ст. 11 КАС України зобов'язував позивача, відповідача надати суду письмові докази, які б вказували на підстави прийняття спірного рішення та інші документи, які мали значення для розгляду справи.
Частиною 1 статті 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують позовні вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Водночас, судом у порядку п. 4-5 ст. 11, ст. ст. 69, 71 КАС України витребувано у відповідача матеріали, які стали підставою розгляду заяви позивача про проведення перерахунку пенсії.
Дослідженням грошового атестату № 2 виданого Сокирянським РВУМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_1 , судом встановлено, що підполковнику міліції ОСОБА_1 було призначено до нарахування та виплат 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 33,3% премії. Згідно Довідки УМВС України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видно, що посадовий оклад складає 2500, 00 грн., надбавка за стаж служби в поліції складає 45 відсотків що дорівнює сумі 2115,00 грн. Вказані обставини не заперечувались сторонами. (а.с.15, 21).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на день звільнення підполковнику міліції ОСОБА_1 , нараховувались та виплачувались наступні види грошового забезпечення, зокрема: посадовий оклад, спеціальне звання, надбавка за вислугу років, 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань, 33,3% премії. (а.с. 15).
Із змісту листа - відповіді відповідача вих. №13/208 наданого позивачу, видно наступні розрахунки грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема :
- посадовий оклад за посадою "помічник начальника відділу - оперативний черговий ЧЧ штабу Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області - (прирівнюється до посади старший інспектор ВП відповідно до наказу МВС від 17.02.2017 року № 138) в сумі 2500,00 грн.;
- оклад за спеціальне звання "підполковник міліції" відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про національну поліцію" - 2200,00 грн.;
- 45 відсотків надбавка за вислугу років відповідно до ПКМ України "Про грошове забезпечення поліцейських" Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року - 2115, 00 грн.;
- 2,73 відсотків премія (відповідно до ПКМ України № 988 в середньому розмірі, що фактично виплачена за грудень 2015 року за вашою посадою в Національній поліції) - 186, 05 грн.
Іншого порядку складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії законодавством не передбачено.
При цьому суд звертає увагу, що у вказаному листі відсутні будь які відомості, які б вказували на порядок проведення розрахунку та визначення сум, які підлягаю врахуванню, як передбачено нормативно правовими актами.
Дослідженням довідки, наданої позивачем щодо розрахунків бухгалтера ОСОБА_2 встановлено, що посадовий оклад становить 2500,00 грн., звання 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2115,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від суми посадового окладу, звання та надбавки за стаж, тобто 2500,00+2200,00+2115,00=6815,00 *50% =3407,50 грн., премія в розмірі 33% від суми посадового окладу, звання, надбавки за стаж, надбавки за виконання особливо важливих завдань, тобто 2500,00+2200,00+2115,00+3407,50=10222,50*33%=3404,09 грн., яку позивач просив врахувати при прийнятті рішення. (а.с.73-74).
З урахуванням пояснень сторін, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 11.12.1989 року по 31.12.2008 року.
Наказом начальника УМВС України в Чернівецькій області № 256 о/с від 26.12.2008 року підполковника міліції ОСОБА_1 звільнено із кадрів МВС у запас Збройних сил за п. 64 "б" (через хворобу) з посади помічника начальника відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Сокирянського районного відділу УМВС України в Чернівецькій області. Календарна вислуга складає 22 роки 00 місяців 08 днів, вислуга в пільговому обчисленні складає 30 років 02 місяці 07 днів (а.с.14).
Згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1 , виданого Пенсійним фондом України 05.02.2009 року, ОСОБА_1 з 01.01.2009 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII. (а.с.12).
11.09.2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області з письмовим запитом на отримання публічної інформації, в якому просив письмового надати пояснення по якій причині у довідці для перерахунку пенсії не були зазначені всі види грошового забезпечення, зокрема 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань, та премія у розмірі 33,3%, а також просив виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та вказати всі види грошового забезпечення. (а.с. 16-17).
15.09.2017 року Головою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області за вих. №13/208 позивачу надано відповідь, що у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії включені всі складові грошового забезпечення визначені законодавством України, а саме :
- посадовий оклад за посадою "помічник начальника відділу - оперативний черговий ЧЧ штабу Сокирянського РВ УМВС України в Чернівецькій області - (прирівнюється до посади старший інспектор ВП відповідно до наказу МВС від 17.02.2017 року № 138) в сумі 2500,00 грн.;
- оклад за спеціальне звання "підполковник міліції" відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про національну поліцію" - 2200,00 грн.;
- 45 відсотків надбавка за вислугу років відповідно до ПКМ України "Про грошове забезпечення поліцейських" Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року - 2115, 00 грн.;
- 2,73 відсотків премія (відповідно до ПКМ України № 988 в середньому розмірі, що фактично виплачена за грудень 2015 року за вашою посадою в Національній поліції) - 186, 05 грн.
Іншого порядку складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії законодавством не передбачено. (19-20).
Позивач, вважаючи своє право порушеним, звернувся з позовом до суду надавши відповідні пояснення та письмові докази - розрахунок. (а.с. 64-74).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з частиною другою статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулюються Законом України від 02.10.1992 № 2657-ХІI «Про інформацію».
Статтею 1 Закону України «Про інформацію» передбачено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 19 частини 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначаються Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Цим же Законом доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацами другим і третім такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Аналіз змісту наведених норм дає підстави суду констатувати, що отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», особам, які проходили службу в міліції та звільнені в зв'язку з виходом на пенсію, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі Порядок № 45), відповідно до якого перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФ України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.
Отже підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484а13 від 22 квітня 2014 року.
Також суд зазначає, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Цим же пунктом Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою КМУ № 988 затверджено схеми: окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).
Пунктом 6 Порядку № 45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
До того ж, п. 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходженням конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Крім того, відповідно до п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань: спеціальне звання міліції спеціальне звання поліції; підполковник міліції підполковник поліції.
Провівши аналіз грошового забезпечення, який зазначено в довідці про останній перерахунок пенсії позивача, складеної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294, з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 та враховуючи, що останньою постановою Кабінету Міністрів України встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Цей висновок суду ґрунтується також і на положеннях пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», із якого слідує, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.
При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Із змісту грошового атестату ОСОБА_1 № 2, виданого Сокирянським РВУМВС України в Чернівецькій області видно, що підполковнику міліції ОСОБА_1 було встановлено 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 33,3% премії. Із змісту Довідки УМВС України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видно, що посадовий оклад складає 2500, 00 грн., надбавка за стаж служби в поліції складає 45 відсотків що дорівнює сумі 2115,00 грн. (а.с.15, 21).
Вказані обставини та наданий розрахунок не спростований представниками відповідача у судовому засіданні та не надано відповідних доказів щодо невідповідності розрахунку наданого позивачем із зазначених спірних сум відповідних надбавок.
Із змісту довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18.04.2017 року встановлено, що надбавка за стаж служби у поліції складає 45% (а.с.21).
Із змісту довідки, наданої позивачем щодо розрахунків проведених бухгалтером ОСОБА_2 видно, що посадовий оклад становить 2500,00 грн., звання 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2115,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від суми посадового окладу, звання та надбавки за стаж, тобто 2500,00+2200,00+2115,00=6815,00 *50% =3407,50 грн., премія в розмірі 33% від суми посадового окладу, звання, надбавки за стаж, надбавки за виконання особливо важливих завдань, тобто 2500,00+2200,00+2115,00+3407,50=10222,50*33%=3404,09 грн., яку позивач просив врахувати при прийнятті рішення. (а.с.73).
Представник відповідача ознайомившись із вказаним розрахунком зазначеним у довідці бухгалтера ОСОБА_2 , не спростував їх у судовому засіданні. Водночас, представником відповідача, не надано на вимогу суду відповідних доказів щодо невідповідності вказаного розрахунку.
З урахуванням зазначених обставин, суд вважає, що ліквідаційна комісія УМВС України в Чернівецькій області зобов'язана виготовити на надати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах :
- посадовий оклад 2500,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2115,00 грн.;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 3407,50 грн.;
- премія (33,3 %) - 3404,09 грн.
Заслухавши пояснення, сторін, оцінивши письмові докази, суду дійшов висновку що позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність своєї відмови в наданні довідки про розміри грошового забезпечення - заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку щодо визнання протиправними дій відповідача, оскільки відповідач не надав вмотивованої відповіді на звернення позивача.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, про наявність підстав у позивача права на перерахунок пенсії, відповідно до Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, що в свою чергу свідчить про протиправність дій відповідача щодо не видачі позивачу відповідної довідки.
Частиною 2 та 3 статті 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до 17 перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратурі, охороні державного кордону України, податковій міліції, Управлінні державної охорони України, державній пожежній охороні, Державному департаменті України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Також у рішенні № 5-рп/2002 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державною права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах, зокрема: від 6 лютого 2012 року (справа № 21-322а11-1), від 25 вересня 2012 року (справа № 21-230а12), від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13), від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13 та № 21-420а13), від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13), що згідно із статтею 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень та для всіх судів України, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, згідно п. 19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року за № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що згідно статей 8 та 22 Конституції України не підлягає застосуванню судами закони та інші нормативно правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.
З урахуванням зазначених обставин позиція відповідача щодо відмови у видачі спірної довідки суперечить ст. ст. 22, 58 Конституції України щодо застосування законів та інших нормативно правових актів.
Також вказана правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.12.2016 року справа К/800/21994/16.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно статті 86 цього Кодексу суд, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як визначено частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність прийнятого рішення стосовно відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Частина 1 статті 94 КАС України визначає, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 43 та 129 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 94, 122, 128, 158, 160 - 163 та 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення, надісланої до ГУ ПФУ в Чернівецькій області, від 18.04.2017 року за № 13/2403001003 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених ПКМ України від 11 листопада 2015 року № 988, а саме: - 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія 33,3%.
3. Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад 2500,00 грн.; - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн.; - процентна надбавка за вислугою років 45% 2115,00 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3407,50 грн.; - премія 33,3% - 3404,09 грн. - з 20 грудня 2016 року.
4. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя П.Д. Дембіцький