Рішення від 13.11.2017 по справі 910/14878/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2017Справа №910/14878/17

За позовом Приватної фірми "ТЕХНОІМПЕКС"

до Антимонопольного комітету України

про визнання недійсними пунктів 1, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 22.06.2017 № 330-р у справі № 20-26.13/74-15 щодо позивача

Суддя Гумега О.В.

Представники

від позивача: Окул О.О. - директор, Сохан В.Є. за довіреністю № 1/11-17 від 08.11.2017

від відповідача: Кравченко О.К. за довіреністю № 300-122/02-109 від 03.11.2017

за участю директора Приватного акціонерного товариства "Аналіт-Сервіс" - Лисюка В.І.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватна фірма "ТЕХНОІМПЕКС" (далі - позивач, ПФ "ТЕХНОІМПЕКС") звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України (далі - відповідач, АМК) про визнання недійсними пунктів 1, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 22.06.2017 № 300-р у справі № 20-26.13/74-15 щодо позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Антимонопольного комітету України від 22.06.2017 № 300-р у справі № 20-26.13/74-15 (далі - Рішення АМК та справа АМК) не містить спростування наявності конкурсу як такого, висновок про узгодженість дій учасників процедур закупівель ґрунтується виключно на недоведених обставинах і припущеннях, які призвели до хибних висновків у справі АМК. Разом з тим, позивач стверджував, що в діях ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" відсутні будь-які ознаки антиконкурентних узгоджених дій, жодних належних доказів обміну інформацією між ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та Приватним виробничо-комерційним підприємством "АНАЛІТ-СЕРВІС" (далі - ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС"), чи узгодженості їхніх дій, матеріали справи АМК не містять, у зв'язку з чим наявні визначені ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підстави для визнання недійсним вказаного Рішення АМК в частині, що стосується позивача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2017 порушено провадження у справі № 910/14878/17 та призначено розгляд справи на 02.10.2017 о 10:00 год.

02.10.2017 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечував проти позову та просив суд відмовити позивачу в його задоволенні, оскільки позовна заява не містить доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини. При цьому відповідач звернув увагу суду на те, що в оскаржуваному рішенні АМК кваліфікував дії ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" саме відповідно до приписів пункту 4 частини другої статті 6 Закону України, згідно яких антиконкурентними узгодженими діями визначаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, тендерів, аукціонів. Відповідач зазначив, що для відповідної кваліфікації достатнім є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як антиконкурентні узгоджені дії, вказав, що в даному випадку негативним наслідком є сам факт спотворення результатів торгів (через узгодження поведінки конкурсантами) та що правове значення в даному випадку має фактична відсутність конкуренції внаслідок узгодження учасниками відповідної поведінки, яка призводить до заміни конкуренції на координацію поведінки. Відзив на позовну заяву судом залучено до матеріалів справи.

В судове засідання 02.10.2017 представник відповідача з'явився.

Представник позивача в судове засідання 02.10.2017 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвали суду від 07.09.2017 не виконав, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

В судовому засіданні 02.10.2017 представник відповідача заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи та просив суд надати час для виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі № 910/14878/17 у повному обсязі.

В судовому засіданні, призначеному на 02.10.2017, представник відповідача заявив клопотання про продовження строків розгляду справи. Клопотання відповідача про продовження строків розгляду справи судом задоволене, залучене до матеріалів справи та передане до відділу діловодства суду для реєстрації.

Клопотання відповідача про відкладення розгляду справи судом задоволене.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2017 продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів, відкладено розгляд справи на 13.11.2017 о 10:00 год.

03.10.2017 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшло письмове підтвердження про відсутність аналогічного спору.

10.11.2017 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшов супровідний лист на виконання вимог ухвали суду від 07.09.2017, яким надано для залучення до матеріалів справи засвідчені копії матеріалів справи АМК № 20-26.13/74-15 та оскаржуване рішення в електронному вигляді.

10.11.2017 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшли уточнення до відзиву на позовну заяву.

10.11.2017 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшло клопотання про об'єднання справ № 910/15422/17 та № 910/14878/17, відповідно до якого відповідач, керуючись приписами ст. 58 ГПК України, враховуючи, що позовні вимоги стосуються одного і того ж відповідача у справі - АМК, враховуючи однорідність позовних вимог - визнання недійсним Рішення АМК від 22.06.2017 № 330-р в частині, що стосується кожного з позивачів (ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" у справі № 910/14878/17 та ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" у справі № 910/15422/17), з метою більш повного з'ясування судом обставин вказаних справ, просив суд об'єднати справи № 910/15422/17 та № 910/14878/17 в одне провадження.

Представники позивача та відповідача в судове засідання, призначене на 13.11.2017, з'явилися.

Представник відповідача в судовому засіданні 13.11.2017 підтримав клопотання, подане ним 10.11.2017 через відділ діловодства суду, про об'єднання справ № 910/15422/17 та № 910/14878/17 в одне провадження. Представники позивачів залишили розгляд наведеного клопотання на розсуд суду.

В судовому засіданні 13.11.2017 здійснювався розгляд клопотання представника відповідача про об'єднання справ в одне провадження.

Статтею 58 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що в одній позовній заяві може бути об'єднано кілька вимог, зв'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами. Суддя має право об'єднати кілька однорідних позовних заяв або справ, у яких беруть участь ті ж самі сторони, в одну справу, про що зазначається в ухвалі про порушення справи або в рішенні.

При цьому приписи статті 58 ГПК України визначають право, а не обов'язок судді об'єднати кілька однорідних позовних заяв або справ, у яких беруть участь ті ж самі сторони, в одну справу.

У пункті 3.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що право об'єднати кілька однорідних позовних заяв або справ, у яких беруть участь ті ж самі сторони, надане також судді. При цьому останній вправі вирішувати питання про об'єднання лише тих заяв (справ), які перебувають в його провадженні. Однорідними можуть вважатися позовні заяви, які, пов'язані з однорідними позовними вимогами і водночас подані одним і тим же позивачем до одного й того самого відповідача (чи відповідачів) або хоча й різними позивачами, але до одного й того ж відповідача. Однорідними ж позовними вимогами є такі, що виникають з одних і тих самих або з аналогічних підстав і водночас пов'язані між собою одним і тим самим способом захисту прав і законних інтересів.

Як вбачається з поданого клопотання, Антимонопольний комітет України просить об'єднати в одне провадження справи дві різні господарські справи, відповідачем у яких являється Антимонопольний комітет України: справу № 910/14878/17 за позовом ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та справу № 910/15422/17 за позовом ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС"

Оскільки у перелічених справах позивачами виступають різні юридичні особи, чинним законодавством України не передбачено можливості об'єднання таких справ в одне провадження.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача про об'єднання справ № 910/15422/17 та № 910/14878/17 в одне провадження.

В судовому засіданні 13.11.2017 здійснювався розгляд по суті заявлених позивачем вимог про визнання недійсними пунктів 1, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 22.06.2017 № 330-р у справі № 20-26.13/74-15 щодо позивача.

Представник позивача в судовому засіданні 13.11.2017 надав усні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні 13.11.2017 надав усні заперечення проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, поданому 02.10.2017 через відділ діловодства суду, з урахуванням уточнень до відзиву, поданих 10.11.2017 через відділ діловодства суду.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 13.11.2017 було проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено у термін, передбачений ч. 4 ст. 85 ГПК України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оглянувши в судових засіданнях оригінали документів, копії яких знаходяться в матеріалах справи, суд

ВСТАНОВИВ:

22.06.2017 Антимонопольним комітетом України прийнято рішення № 330 "Про вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у справі № 20-26.13/74-15 (далі - Рішення АМК), яким:

- визнано, що Приватне виробничо-комерційне підприємство "АНАЛІТ-СЕРВІС" і Приватна фірма "ТЕХНОІМПЕКС" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" одоранту:

оголошення про проведення процедури закупівлі № 173181, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 23.04.2012 № 49 (651);

оголошення про проведення процедури закупівлі № 293242, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 01.10.2012 № 115 (717);

оголошення про проведення процедури закупівлі № 351197, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 17.12.2012 № 137/4 (739/4);

оголошення про проведення процедури закупівлі № 235395, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 23.12.2013 № 101/2 (844/2) (пункти 1, 2, 3, 4 резолютивної частини Рішення АМК);

- за порушення, зазначені в пунктах 1, 2, 3, 4 резолютивної частини Рішення АМК, накладено штраф на Приватну фірму "ТЕХНОІМПЕКС" на загальну суму 408 080 (чотириста вісім тисяч вісімдесят) гривень (пункти 9, 10, 11, 12 резолютивної частини Рішення АМК).

Розгляд справи № 20-26.13/74-15 (далі - справа АМК) розпочато розпорядженням державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 10 червня 2015 року № 09/111-р, а отже за власною ініціативою органу Антимонопольного комітету України, що відповідає приписам частини першої статті 36 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

У Рішенні АМК встановлено такі факти.

В інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель":

від 23.04.2012 № 49 (651) було опубліковане оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення № 173181) (далі - Процедура закупівлі № 1);

від 01.10.2012 № 115 (717) було опубліковане оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення № 293242) (далі - Процедура закупівлі № 2);

від 17.12.2012 № 137/4 (739/4) було опубліковане оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення № 351197) (далі - Процедура закупівлі № 3);

від 23.12.2013 № 101/2 (844/2) було опубліковане оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення № 235395) (далі - Процедура закупівлі № 4).

Предметом вказаних закупівель було визначено: вуглеводні та галогено-, сульфо-, нітрозопохідні, (одорант природного газу - етилмеркаптан), код ДК 24.14.1.

Тендерні пропозиції для участі в зазначених процедурах закупівель надали ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС".

За результатами торгів, ПАТ "Укртрансгаз" акцептувало тендерні пропозиції у Процедурах закупівлі № 1, № 2, № 3, № 4 ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та уклало з останньою відповідні договори про закупівлю одоранту (п.п. 5, 6, 7 розділу ІV Рішення АМК).

Здійснивши аналіз нецінової поведінки відповідачів у торгах, АМК було встановлено, що:

документи, які були подані ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" (далі разом - Учасники) у складі пропозицій конкурсних торгів під час участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4, мають нехарактерну схожість у зовнішньому оформленні, структурі, текстовому змісті (п. 10 розділу VI Рішення АМК);

документи, які готували та подавали Учасники у складі своїх пропозицій конкурсних торгів для участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4 (далі - Пропозиції), як правило, ідентичні або містять схожу структуру (дати реєстрації), що свідчить про обмін інформацією при підготовці або про те, що вони готувались скоординовано, що, зокрема, підтверджується наступним:

- реєстри документів сформовано в однаковій послідовності, мають однаковий зміст пунктів та однаковий вигляд (Процедура закупівлі № 4);

- інформація про досвід виконання аналогічних договорів має однакову назву (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- інформація щодо наявності матеріально-технічної бази, необхідної для здійснення поставки, має ідентичну назву (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- довідки про відсутність підстав, зазначених у статті 17 та частині сьомій статті 28 Закону, мають однакову назву та схожий текст (Процедури закупівель № 2, № 3, № 4);

- відомості про осіб, яким надано право укладання договору про закупівлю, мають однакову назву та ідентичний текст (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- довідки з інформацією про те, що учасник здійснює господарську діяльність щодо предмета закупівлі, з посиланням на відповідний розділ (пункт, абзац тощо) установчих документів, мають ідентичний текст та містять посилання на підпункт 7 пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів (у той же час вказані довідки вимагались підпунктом 8 пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів) (Процедура закупівлі № 4);

- довідки з інформацією про те, що учасник веде господарську діяльність щодо предмета закупівлі, з посиланням на відповідний розділ (пункт, абзац тощо) установчих документів, мають схожий текст (п.п. 11, 12 розділу VI Рішення АМК);

учасники подавали Інформаційні довідки з Єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, видані Головним управлінням юстиції в Івано-Франківській області (далі - Управління) в один день з послідовними вихідними номерами (п. 13 розділу VI Рішення АМК);

за інформацією Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" та ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" доручили ОСОБА_5, який на момент проведення процедур закупівель обіймав посаду заступника директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", представляти інтереси підприємств у відділі з питань банкрутства, а саме: ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" - довіреність від 15.05.2012 № 335; ПФ "ТЕХНОІМПЕКС"- довіреність від 18.05.2012 № 05-12, довіреність від 20.01.2014 № 002/01-14 (п. 23 розділу VI Рішення АМК);

ОСОБА_5: на момент проведення процедур закупівель обіймав посаду заступника директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС"; був залучений ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" до підготовки та/або збору документів, які подавались у складі пропозицій конкурсних торгів для участі в зазначених процедурах закупівель (лист від 08.05.2015 № 0384-05/15). На твердження АМК, зазначене свідчить про те, що Відповідачі, узгодивши свою поведінку, уповноважили на звернення до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області для отримання довідки одну й ту саму фізичну особу (п.п. 25, 26 розділу VI Рішення АМК);

учасники подали довідки, видані ДПІ у м. Івано-Франківську про відсутність заборгованості з податків і зборів з послідовними номерами (п. 27 розділу VI Рішення АМК);

відповідно до копії виписки з реєстру для реєстрації нотаріальних дій, надісланої приватним нотаріусом Кочан М.В (лист від 12.05.2015 № 50/01-16), Окул Олександр Олександрович, який на період проведення процедур закупівель обіймав посаду директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", звернувся для засвідчення документів, як стосовно ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", так і стосовно ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" (п. 32 розділу VI Рішення АМК);

відповідно до копій виписок з банку ФАТ "Брокбізнесбанк" по особовому рахунку № 26201380079170 за вищезазначені дії, а саме за посвідчення документів, сплачено державне мито в сумі 140 грн. та 170 грн. - ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" (п. 33 розділу VI Рішення АМК);

відповідно до копії виписки з реєстру для реєстрації нотаріальних дій, надісланої приватним нотаріусом Павлісяком Т.Ю. (лист від 12.05.2015 № 71/01-16), перекладач ОСОБА_8 звернулась для засвідчення справжності підпису на перекладах свідоцтва про аналіз для ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" (п. 34 розділу VI Рішення АМК);

відповідно до копій виписок з банку ФАТ "Брокбізнесбанк" по особовому рахунку № 26203112300001 за вищезазначені дії, а саме за засвідчення справжності підпису, сплачено державне мито в сумі 250 грн. - ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" (п. 36 розділу VI Рішення АМК);

На підставі інформації, викладеної у розділі VIІІ Рішення, АМК дійшов висновків про те, що Відповідачі були обізнані про участь один одного в торгах та узгодили свою поведінку під час отримання необхідних документів з метою підготовки пропозиції конкурсних торгів у процедурі закупівлі. Обмін інформацією та виконання домовленостей щодо збору документів під час підготовки пропозицій відбувався в тому числі через фізичних осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_5, враховуючи свої повноваження під час підготовки пропозицій та родинні зв'язки, були також обізнані про комерційну частину пропозиції конкурсних торгів і відповідно ціну пропозиції (п.п. 76, 77 розділу VIІІ Рішення АМК).

Таким чином, за встановлених у справі № 20-26.13/74-15 обставин у їх сукупності, АМК дійшов висновку, що ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" вчинили антиконкурентні узгоджені дії під час підготовки та участі в торгах на закупівлю Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз» одоранту у 2012 - 2014 роках, що є порушенням, передбаченим пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів) (п. 103 розділу VIІІ Рішення АМК).

Натомість, ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" (позивач) не погоджується з висновками АМК у Рішенні АМК, стверджує про наявність підстав, визначених ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" для визнання недійсним Рішення АМК, у зв'язку з чим звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсним Рішення АМК.

Так, позивач вважає, що:

- схожість у зовнішньому оформленні, структурі та текстовому змісті документів, які подавалися Учасниками Процедур закупівель, обумовлюється об'єктивними причинами (єдина документацією конкурсних торгів, яка визначала особливі вимоги до зовнішнього оформлення, структури та текстового змісту документів, які мали бути подані Учасниками, зміна окремих формулювань може впливати на їх зміст, а окремі з них прямо визначено чинним законодавством);

- у Рішенні АМК відсутні посилання на ті чи інші конкретні формулювання, про схожість яких йдеться в Рішенні АМК, що свідчить про неналежне оформлення результатів розслідування по справі або ж про його упередженість;

- безпідставними є позиціонування співпадіння дат оформлення тих чи інших документів учасниками закупівель, чи органами уповноваженими на їх видачу, оскільки при прийнятті Рішення АМК не досліджувались та не були враховані такі об'єктивні чинники, як дата проведення процедури закупівлі; дата закінчення подачі пропозицій конкурсних торгів; вихідні та святкові дні; дні та години прийому заяв на видачу тих чи інших документів; строки надання тієї чи іншої адміністративної послуги пов'язаної з видачою тієї чи іншої довідки; дні та години видачі тих чи інших документів; термін дії таких довідок і т. інше, а тому висновок АМК про узгодженість дій Учасників Процедур закупівель з посиланням на певну синхронність їх дій у часі, не може вважатися обґрунтованим і не відповідає фактичним обставинам справи;

- щодо ідентичної помилки в посиланні на підпункт7 пункту 2 розділу III документації конкурсних торгів в Довідці з інформацією про те, що учасник веде господарську діяльність щодо предмета закупівлі, позивач повідомив, що відповідна помилка була допущена, оскільки на його вимогу Документацію конкурсних торгів (ДКТ) було видано секретарем конкурсної комісії Черником Ю.І. і саме нею позивач керувався. Позивач зазначив, що вона було абсолютно ідентичною ДКТ попередніх періодів. Проте, як з'ясувалося згодом, перед її оприлюдненням, до неї були внесені деякі зміни, які призвели до змін в нумерації окремих підпунктів, що позивачем не було враховано. Позивач не виключає, що й у випадку з ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" могла бути аналогічна ситуація;

- не може вважатися свідченням узгодженості дій ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" той факт, що один з співробітників ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" міг мати родинні зв'язки з керівником ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", належним чином дана обставина не обґрунтована в Рішенні АМК, також, поза увагою АМК залишено той факт, що Наказом № 01-к від 31.01.2013 року ОСОБА_9 було звільнено з ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" з 31.01.2013, таким чином, на час оголошення і проведення Процедури закупівлі № 4 ОСОБА_9 взагалі не працював на ПФ "ТЕХНОІМПЕКС";

- щодо твердження про те, що Інформаційна довідка № 31302 від 18.05.2012 з Єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, для ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" була одержана за довіреністю №335 від 15.05.2012 року, виданою вказаним підприємством на ім'я ОСОБА_5, який на той час обіймав посаду заступника директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", про що начебто свідчить відповідний запис про отримання, то керівнику ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" нічого не було відомо а ні про згадану довіреність, а ні про згадану подію, а ні про те, що ОСОБА_5 знайомий з кимось з ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС". Крім того, позивач зазначає, що відповідне твердження наводиться в Рішенні АМК виключно з посиланням на інформацію Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, проте про яку інформацію йдеться, в якому офіційному документі її викладено, якими документами вона підтверджується в Рішенні АМК не зазначається, що свідчить про необґрунтованість відповідного твердження АМК;

- в Рішенні АМК міститься посилання на виписки з реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, надісланих приватними нотаріусами Кочан М.В. та Павлісяком Т.Ю., в яких міститься інформація про засвідчення вірності копій документів та засвідчення вірності перекладу, проте позивач ставить під сумнів правомірність розкриття нотаріальної таємниці в конкретному випадку, легальність джерел та порядку одержання АМК відповідних доказів та правомірність посилання на них за таких умов, таке ж саме стосується посилань АМК на виписки з банку ФАТ "Брокбізнесбанк" по особовим рахункам та правомірності розкриття відповідної банківської таємниці;

- в Рішенні АМК взагалі залишено поза увагою, що Учасниками було запропоновано два різні продукти, різних виробників і різних країн походження, що спростовує висновок Комітету щодо порушення змагальності і спотворення таким чином результатів торгів;

- щодо різниці ціни одоранту, яку було запропоновано Учасниками, то з огляду на відмінності товару (його хімічного складу, виробника та країни походження) вона не могла бути ідентичною.

З огляду на наведене, позивач стверджує, що Рішення АМК не містить спростування наявності конкурсу як такого, висновок АМК про узгодженість дій учасників процедур закупівель ґрунтується виключно на недоведених обставинах і припущеннях, які й призвели до хибних висновків у справі АМК. А тому позивач вважає, що пункти 1, 2, 3, 4 резолютивної частини Рішення АМК підлягають визнанню недійсними, та, як наслідок, визнанню недійсними підлягають і пункти 9, 10, 11, 12 резолютивної частини Рішення АМК.

При цьому, на думку позивача, АМК під час розрахунку суми штрафу невірно визначив базу його нарахування, в результаті чого істотно завищив суму штрафів, що є додатковою підставою для оскарження відповідних пунктів резолютивної частини Рішення АМК.

Крім того, позивач вказав, що в Рішенні не міститься вказівки про те, за чиєю заявою було розпочато розслідування у справі № № 20-26.13/74-15 і чи мав заявник право подавати таку заяву.

Відповідач проти позовних вимог заперечував, оскільки всі встановлені в Рішенні АМК факти в їх сукупності вказують на те, що відповідачі у справі АМК були обізнані про участь один одного в торгах та узгодили свою поведінку під час отримання необхідних документів з метою підготовки пропозиції конкурсних торгів у процедурі закупівлі, у зв'язку з чим АМК кваліфікував дії ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно із ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позову задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Правовідносини, пов'язані з обмеженням монополізму та захистом суб'єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, є предметом регулювання господарського законодавства, у тому числі й Господарського кодексу України (далі - ГК України), і відтак - господарськими, а тому справи, що виникають з відповідних правовідносин, згідно з частиною третьою статті 21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розглядаються господарськими судами.

До того ж відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду. З огляду на зміст наведеної норми, статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення, справи зі спорів про оскарження рішень (розпоряджень) органів Антимонопольного комітету України підвідомчі господарським судам і підлягають розглядові за правилами Господарського процесуального кодексу України (п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" (далі - Постанова Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 № 15)).

Отже, спір у даній справі відноситься до підвідомчості господарських судів і підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.

Відповідно до частин 1, 7 ст. 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України утворюється у складі Голови та восьми державних уповноважених; Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України

Приписами ст. 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі:

- розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами;

- приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, тощо.

Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.

Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.

По матеріалам справи судом встановлено, що позивач звернувся до Господарського суду з позовом про визнання недійсним та скасування Рішення АМК в межах строку, встановленого ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" для оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України.

Причиною виникнення спору в даній справі є питання стосовно наявності чи відсутності підстав для визнання недійсним Рішення АМК.

Частиною 1 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначені підстави для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України, а саме:

неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи;

недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими;

невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи;

порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Як зазначалось, Рішенням АМК визнано, що ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" одоранту.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентні узгоджені дії є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Як визначено у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 5 Закону України "Про захист економічної конкуренції" узгодженими діями визнається укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання. Особи, які чинять чи мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними узгодженими діями є дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.

Згідно пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", антиконкурентними узгодженими діями визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Відповідно до пункту 31 частини першої статті 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (який діяв на час проведення Процедур закупівель) торги (конкурсні торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами, встановленими цим Законом (крім процедури закупівлі в одного учасника).

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом добросовісної конкуренції серед учасників.

Враховуючи зазначене, суб'єкти господарювання, які беруть участь у державних закупівлях, є конкурентами, а отже повинні змагатись між собою з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання та не вчиняти будь-яких дій, які можуть негативно вплинути на конкуренцію.

Справжність змагання при проведенні конкурсних процедур закупівель забезпечується таємністю інформації, що міститься у пропозиціях конкурсних торгів. Забезпечити таку таємність можливо лише при умові, що учасники торгів під час підготовки своїх конкурсних пропозицій формують свої пропозиції самостійно, незалежно від інших учасників. Відтак, пропозиції конкурсних торгів, повинні містити конкурентні та заздалегідь невідомі іншим учасникам умови.

У випадку, коли учасники торгів узгоджують свою поведінку - усувається непевність, а відтак усувається конкуренція між ними. Оскільки замовник обмежений у ході здійснення процедури торгів лише тими пропозиціями, які подані, то у разі якщо учасники замінять конкуренцію між собою на координацію, замовник не отримує той результат, який би він мав в умовах справжньої конкуренції, тобто, вибір переможця закупівлі на принципах прозорої конкурентної процедури.

Таким чином, узгоджена поведінка учасників торгів не відповідає суті конкурсу і негативним наслідком є сам факт спотворення результатів торгів (через узгодження поведінки конкурсантами).

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та пункту 12 Правил розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 р. за № 90/299 (в редакції розпорядження АМК від 29.06.1998 р. № 169-р (із змінами)), доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів.

Згідно з пунктом 32 вищенаведених Правил у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керується, приймаючи рішення.

Судом досліджено, що у ході збирання та аналізу доказів у справі № 20-26.13/74-15 АМК було встановлено, що документи, які були подані ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" у складі пропозицій конкурсних торгів під час участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4, мають нехарактерну схожість у зовнішньому оформленні, структурі, текстовому змісті; що документи, які готували та подавали відповідачі у справі Комітету у складі своїх пропозицій конкурсних торгів для участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4, як правило, ідентичні або містять схожу структуру (дати реєстрації), що, зокрема, підтверджується наступним:

- реєстри документів сформовано в однаковій послідовності, мають однаковий зміст пунктів та однаковий вигляд (Процедура закупівлі № 4);

- інформація про досвід виконання аналогічних договорів має однакову назву (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- інформація щодо наявності матеріально-технічної бази, необхідної для здійснення поставки, має ідентичну назву (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- довідки про відсутність підстав, зазначених у статті 17 та частині сьомій статті 28 Закону, мають однакову назву та схожий текст (Процедури закупівель № 2, № 3, № 4);

- відомості про осіб, яким надано право укладання договору про закупівлю, мають однакову назву та ідентичний текст (Процедури закупівель № 1, № 2, № 3, № 4);

- довідки з інформацією про те, що учасник здійснює господарську діяльність щодо предмета закупівлі, з посиланням на відповідний розділ (пункт, абзац тощо) установчих документів, мають ідентичний текст та містять посилання на підпункт 7 пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів (у той же час вказані довідки вимагались підпунктом 8 пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів) (Процедура закупівлі № 4);

- довідки з інформацією про те, що учасник веде господарську діяльність щодо предмета закупівлі, з посиланням на відповідний розділ (пункт, абзац тощо) установчих документів, мають схожий текст.

Водночас, твердження позивача стосовно наявності об'єктивних причин схожості у зовнішньому оформленні пропозицій конкурсних торгів ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", таких як єдина документація конкурсних торгів, яка визначала особливі вимоги до зовнішнього оформлення, структури та текстового змісту документів, які мали бути подані учасниками торгів, судом відхиляються як безпідставні, оскільки позивачем фактично не підтверджено, що документації конкурсних торгів містили детальний опис щодо вигляду та заповнення конкретно взятої довідки чи реєстру документів, які містяться у пропозиції конкурсних торгів, а рівно того, що допущена відповідачами у справі АМК схожість у зовнішньому оформленні, структурі та текстовому змісті документів, які вони готували та подавали у складі своїх пропозицій конкурсних торгів для участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4, була зумовлена саме відповідними вимогами єдиної документації конкурсних торгів.

При цьому посилання позивача у позовній заяві на те, що він немає можливості співставити свої документи з документами іншого учасника процедури закупівлі через відсутність доступу до таких і це не дає йому можливості навести більш детальних пояснень та спростувань, суд вважає необґрунтованими з огляду на приписи ч. 1 ст. 40 Закону України "Про захист економічної конкуренції", згідно яких особи, які беруть участь у справі, мають право, зокрема, ознайомитись з матеріалами справи, а отже, позивач не був позбавлений права ознайомитись з матеріалами справи АМК № 20-26.13/74-15 безпосередньо в АМК з метою обґрунтування заявлених ним позовних вимог при зверненні з даним позовом до господарського суду.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів до Процедури закупівлі № 2 (оголошення про проведення процедури закупівлі № 293242 було опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 01.10.2012 № 115 (717)) пропозиція конкурсних торгів повинна містити, зокрема, "довідку Учасника у довільній формі, що засвідчує відсутність підстав, зазначених у статті 17 та частині сьомій статті 28 Закону".

Таким чином, підставним є висновок, що при дотриманні принципів конкурентної боротьби між учасниками торгів, документи, подані у складі пропозицій конкурсних торгів ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", мали б відрізнятись один від одного, зокрема, за зовнішнім оформленням, структурою, текстовим змістом, не містити в собі спільних об'єднуючих особливостей.

Адже кожний документ, у разі якщо учасники торгів готували його окремо один від одного, без обміну інформацією, мав би відображати їх індивідуальні, творчі, суб'єктивні підходи до підготовки цього документа.

Отже, встановлені АМК у оскаржуваному Рішенні схожості в пропозиціях конкурсних торгів за сукупністю наведених обставин пояснюються тим, що ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" здійснювали обмін інформацією та погоджували свої дії при підготовці та поданні документів у складі своїх пропозицій конкурсних торгів для участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4.

Щодо пояснень позивача стосовно допущеної ідентичної помилки в посиланні на підпункт 7 пункту 2 розділу ІІІ документації конкурсних торгів у довідці з інформацією про те, що учасник веде господарську діяльність щодо предмета закупівлі, то такі пояснення позивача судом не беруться до уваги, оскільки вони не підтверджені належними доказами, зокрема, позивачем не додано до матеріалів справи документації конкурсних торгів, наданої Замовником на лист позивача № 038/12-13 від 26.12.2013, яка, як стверджував позивач, відрізнялась від оприлюдненої документації конкурсних торгів, рівно як і не надано доказів направлення вказаного листа Замовнику.

Щодо висновку АМК у Рішенні про узгодженість дій Учасників процедур закупівель з посиланням на певну синхронність їх дій у часі, який, на думку позивача, не може вважатися обґрунтованим і не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки при прийнятті Рішення АМК не досліджувались та не були враховані такі об'єктивні чинники, як дата проведення процедури закупівлі; дата закінчення подачі пропозицій конкурсних торгів; вихідні та святкові дні; дні та години прийому заяв на видачу тих чи інших документів; строки надання тієї чи іншої адміністративної послуги пов'язаної з видачою тієї чи іншої довідки; дні та години видачі тих чи інших документів; термін дії таких довідок і т. інше. З цього приводу суд відзначає, що безпосередньо позивач не довів суду належними доказами, що саме з огляду на вказані ним чинники відповідачі у справі АМК надавали у складі своїх пропозицій конкурсних торгів довідки з однаковою датою та видані з послідовними номерами.

Разом з тим, у Рішенні АМК було встановлено, що:

"Учасники подавали Інформаційні довідки з Єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, видані Головним управлінням юстиції в Івано-Франківській області (далі - Управління) в один день з послідовними вихідними номерами:

Процедура закупівлі № 1:

ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» надало довідку, сформовану 18.05.2012 за № 31296

(вих. Управління від 18.05.2012 № 02-15/3891);

ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» надало довідку, сформовану 18.05.2012 за № 31302

(вих. Управління від 18.05.2012 № 02-15/3892).

Під час порівняння сформованих Інформаційних довідок з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, стосовно Учасників установлено наступне:

- довідка ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» сформована 18.05.2012 о 14:02:31;

- довідка ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» сформована 18.05.2012 о 14:06:41.

Запит до Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про надання довідки з Єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство:

ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» - від 11.05.2012;

ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» - від 11.05.2012.

Процедура закупівлі № 2:

- ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» надало довідку, сформовану 22.10.2012 за № 82857 (вих. Управління від 22.10.2012 № 02-15/7679);

- ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» надало довідку, сформовану 22.10.2012 за № 82918 (вих. Управління від 22.10.2012 № 02-15/7680).

Процедура закупівлі № 3:

- ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» надало довідку, сформовану 02.01.2013 за № 106153 (вих. Управління від 02.01.2013 № 8413/02-11):

- ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» надало довідку, сформовану 02.01.2013 за № 106166 (вих. Управління від 02.01.2013 № 8412/02-12).

При порівнянні сформованих Інформаційних довідок з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, стосовно Учасників установлено наступне:

- довідка ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» сформована 02.01.2013 о 09:53:13;

- довідка ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» сформована 02.01.2013 о 09:57:20.

Процедура закупівлі № 4:

- ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» надало довідку, сформовану 20.01.2014 за № 221436 (вих. Управління від 20.01.2014 № 07/02-318);

- ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» надало довідку, сформовану 20.01.2014 за № 221417 (вих. Управління від 20.01.2014 № 08/02-317).

При порівнянні сформованих Інформаційних довідок з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, стосовно Учасників встановлено наступне:

- довідка ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» сформована 20.01.2014 о 10:10:16;

- довідка ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» сформована 20.01.2014 о 09:58:50" (п.п. 13-22 розділу VI Рішення АМК).

У Рішенні АМК також було встановлено, що "відповідачі у справі Комітету подали довідки, видані ДПІ у м. Івано-Франківську про відсутність заборгованості з податків і зборів з послідовними номерами" (п.п. 27-31 розділу VI Рішення АМК).

З огляду на наведене, надання відповідачами у справі Комітету у складі пропозиції конкурсних торгів довідок з однаковою датою, виданих з послідовними номерами, свідчить про їх одночасне звернення до Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, а також до ДПІ у м. Івано-Франківську за отриманням довідок.

Щодо тверджень позивача про те, що не може вважатися свідченням узгодженості дій ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" той факт, що один з співробітників ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" міг мати родинні зв'язки з керівником ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", оскільки дана обставина не обґрунтована в Рішенні АМК, а також, оскільки АМК залишено поза увагою той факт, що Наказом № 01-к від 31.01.2013 року ОСОБА_9 було звільнено з ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" з 31.01.2013, то з цього приводу суд відзначає наступне.

У пункті 8 розділу V Рішення АМК зазначено, що "Під час аналізу інформації, наданої Управлінням пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та Управлінням пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (лист від 14.08.2015 № 1/11-ДСК), встановлено наступне. Протягом 2012 - 2013 років у ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» працював ОСОБА_9, який має родині зв'язки з директором ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» Лисюком Володимиром Івановичем".

Крім того, у пункті 77 розділу VІІІ Рішення АМК зазначено, що "Обмін інформацією та виконання домовленостей щодо збору документів під час підготовки пропозицій відбувався в тому числі через фізичних осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_5, враховуючи свої повноваження під час підготовки пропозицій та родинні зв'язки …".

Разом з тим, повідомлені позивачем обставини щодо звільнення ОСОБА_9 з ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" з 31.01.2013, який не працював на ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" на час оголошення і проведення Процедури закупівлі № 4, жодним чином не спростовують той факт, що під час інших трьох процедур закупівель (№ 1, № 2, № 3), ОСОБА_9 працював на ПФ "ТЕХНОІМПЕКС".

Щодо тверджень позивача, які стосуються ОСОБА_5, то вони відхиляються судом як безпідставні, оскільки встановлені у Рішенні АМК факти підтверджуються наявним в матеріалах справи доказами, а саме.

За інформацією, яка міститься у листі Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 20.04.2015 № 3332/02-4641 (далі - Лист управління юстиції), наданої на запит АМК від 06.04.2015 № 20-29.2/06-3471 (далі - запит АМК), ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" і ПФ "ТЕХНОІМПЕКС"доручили ОСОБА_5, який на момент проведення процедур закупівель обіймав посаду заступника директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", представляти інтереси підприємств у відділі з питань банкрутства, а саме:

ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» - довіреність від 15.05.2012 № 335;

ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» - довіреність від 18.05.2012 № 05-12, довіреність від 20.01.2014 № 002/01-14.

Довідки № 31296 (ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС»), № 31302 (ПФ «ТЕХНОІМПЕКС»), № 82918 (ПФ «ТЕХНОІМПЕКС»), № 8412/01-12 (ПФ «ТЕХНОІМПЕКС»), № 221417 (ПФ «ТЕХНОІМПЕКС») та № 264960 (ПФ «ТЕХНОІМПЕКС») отримав ОСОБА_5, про що є відповідні записи про отримання.

ОСОБА_5:

- на момент проведення процедур закупівель обіймав посаду заступника директора ПФ «ТЕХНОІМПЕКС»;

- був залучений ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» до підготовки та/або збору документів, які подавались у складі пропозицій конкурсних торгів для участі в зазначених процедурах закупівель (лист від 08.05.2015 № 0384-05/15).

Зважаючи на наведене, АМК дійшов підставного висновку про те, що відповідачі у справі Комітету, узгодивши свою поведінку, уповноважили на звернення до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області для отримання довідки одну й ту саму фізичну особу.

При цьому судом досліджено, що вищезазначені запит АМК міститься у томі № 2 (8) справи АМК № 20-26.13/74-15, а Лист управління юстиції, у додатках до якого є довіреності від 15.05.2012 № 335, від 18.05.2012 № 05-12, від 20.01.2014 № 002/01-14 - міститься у томі № 3 (8) справи Комітету № 20-26.13/74-15.

Судом враховано, що надання повноважень директором ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" на отримання довідки відповідальному за збір комплекту документів для участі в торгах заступнику директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" свідчить про відсутність сумнівів у ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" в отриманні вчасно та в належній формі фактично своїм конкурентом у процедурі закупівлі необхідного документа.

За умови наявності ризику, що довідка може бути невчасно або в неналежній формі отримана для ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", з урахуванням імовірної можливості дій співробітника конкурента, відповідального за збір документів у процедурі закупівлі, в інтересах ПФ "ТЕХНОІМПЕКС"», директор ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" не надав би зазначені повноваження ОСОБА_5, враховуючи загрозу подання неналежним чином складеної пропозиції конкурсних торгів та, як наслідок, поразки в процедурі закупівлі у зв'язку з відхиленням останньої.

Про обізнаність ОСОБА_5 з метою отримання довідки, що також було відомо директору ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", свідчить те, що документацією вимагалось та фактично було отримано довідку із зазначенням замовника торгів - ПАТ "Укртрансгаз" та конкретного проміжку часу, протягом якого вона повинна бути чинною, з прив'язкою до дати розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Разом з тим, позивачем не спростовано належними доказами встановлені у Рішенні АМК обставини, які стосуються ОСОБА_5

Щодо доводів позивача, з урахуванням яких останній ставить під сумнів правомірність розкриття нотаріальної та банківської таємниці в конкретному випадку, легальність джерел та порядку одержання АМК відповідних доказів та правомірність посилання на них за таких умов, то такі доводи не беруться судом до уваги з огляду на таке.

Судом досліджено, що у томі № 2 (8) справи АМК № 20-26.13/74-15 містяться запит Комітету

від 06.04.2015 № 20-29/06-3489 до Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки та лист останнього від 25.05.2015 № 8/2/1-6024, у якому міститься отримана у приватних нотаріусів Івано-Франківського міського нотаріального округу Кочан М.В., Павлісяка Т.Ю. та Дузінкевич Л.Б. інформація.

Відповідно до копії виписки з реєстру для реєстрації нотаріальних дій, надісланої приватним нотаріусом Кочан М.В (лист від 12.05.2015 № 50/01-16), Окул Олександр Олександрович, який на період проведення процедур закупівель обіймав посаду директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС", звернувся для засвідчення:

копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи на ім'я ВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС»;

копії довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на ім'я ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС»;

копії Статуту ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС»;

копії листа - підтвердження, що ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» уповноважене на продаж одорантів;

копії листа-згоди на поставку ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС» одорантів;

копії довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на ім'я ПФ «ТЕХНОІМПЕКС»;

копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи на ім'я ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» (текст відповідно до копії виписки з реєстру).

Відповідно до копій виписок з банку ФАТ «Брокбізнесбанк» по особовому рахунку № 26201380079170 за вищезазначені дії, а саме за посвідчення документів, сплачено державне мито в сумі 140 грн. та 170 грн. ? ПФ «ТЕХНОІМПЕКС».

Відповідно до копії виписки з реєстру для реєстрації нотаріальних дій, надісланої приватним нотаріусом Павлісяком Т.Ю. (лист від 12.05.2015 № 71/01-16), перекладач ОСОБА_8 звернулась для засвідчення справжності підпису на перекладах свідоцтва про аналіз для ПФ «ТЕХНОІМПЕКС» і ПВКП «АНАЛІТ-СЕРВІС».

Відповідно до копій виписок з банку ФАТ «Брокбізнесбанк» по особовому рахунку № 26203112300001 за вищезазначені дії, а саме за засвідчення справжності підпису, сплачено державне мито в сумі 250 грн. ? ПФ «ТЕХНОІМПЕКС».

Враховуючи викладене, матеріалами справи підтверджується правомірність отримання АМК вищенаведеної інформації.

Судом також враховано, що звернення директора ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" до нотаріуса за посвідченням зазначених вище документів для обох відповідачів у справі Комітету свідчить про відсутність сумнівів у ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" в отриманні вчасно та в належній формі директором конкурента в Процедурі закупівлі необхідних документів. Також зазначене свідчить про надання активної допомоги під час підготовки пропозиції конкурсних торгів директором ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" своєму конкуренту у процедурі закупівлі.

За умови наявності ризику того, що документи можуть бути невчасно або в неналежній формі отримані для ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", з урахуванням імовірної можливості дій директора конкурента в інтересах компанії, керівником якої він є, ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" не скористалось би таким способом посвідчення необхідних документів, враховуючи загрозу подання неналежним чином складеної пропозиції конкурсних торгів, та, як наслідок, поразки у процедурі закупівлі у зв'язку з відхиленням останньої.

Так само, за умови змагальності (конкуренції) між відповідачами у справі Комітету під час процедури закупівлі директор ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" не надавав би подібну допомогу своєму конкуренту в торгах під час підготовки пропозиції конкурсних торгів.

Наразі судом враховано, що хоча АМК і проводилось дослідження цінової поведінки ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" та ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС", однак у Рішенні відсутня інформація щодо того, що цінова поведінка відповідачів у справі Комітету стала одним з доказів у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді спотворення результатів торгів.

Разом з тим, встановленими у Рішенні АМК обставинами у їх сукупності підтверджується, що документи, які були подані ПФ "ТЕХНОІМПЕКС" і ПВКП "АНАЛІТ-СЕРВІС" у складі пропозицій конкурсних торгів під час участі у Процедурах закупівель № 1, № 2, № 3, № 4, мали нехарактерну схожість у зовнішньому оформленні, структурі, текстовому змісті, і таке є саме проявом узгодженості. Встановлені обставини, неможливо пояснити простим збігом, у своїй сукупності вони вказують на обізнаність Учасників процедур закупівель про участь один одного в торгах та узгодженість ними своїх дій (поведінки) з метою підготовки пропозицій конкурсних торгів у цих процедурах закупівель.

Наразі доводи позивача, викладені у позовній заяві, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду спору у даній справі (в тому числі і доводи позивача про допущені відповідачем порушення під час розрахунку штрафу).

При цьому суд зазначає про безпідставність посилань позивача на підпункт 8.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2012 № 15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства", оскільки останній стосується приписів частини третьої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" для кваліфікації дій (бездіяльності) на ринку товарів як антиконкурентних узгоджених дій у вигляді схожих дій (бездіяльності) на ринку.

Однак, порушення учасників в оскаржуваному Рішенні АМК кваліфіковане за пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів.

Водночас судом враховані роз'яснення Вищого господарського суду України у п. 14 наведеної постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2012 № 15, згідно яких для кваліфікації дій суб'єктів господарювання, зокрема, як антиконкурентних узгоджених дій не є обов'язковим з'ясування настання наслідків у формі відповідно недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання (конкурентів, покупців) чи споживачів, зокрема через заподіяння їм шкоди (збитків) або іншого реального порушення їх прав чи інтересів, чи настання інших відповідних наслідків. Достатнім є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом, як, зокрема, антиконкурентні узгоджені дії (частина друга статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Таким чином, позивачем не доведено суду належними і допустимими доказами, що Рішення прийняте АМК при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи; при недоведенні обставин, які мають значення для справи, при невідповідності висновків, викладених у рішенні обставинам справи та з порушенням або неправильним застосування норм матеріального чи процесуального права.

Наразі, встановленими у справі № 20-26.13/74-15 обставинами у їх сукупності, відповідачем обґрунтовано доведено, що Приватне виробничо-комерційне підприємство "АНАЛІТ-СЕРВІС" і Приватна фірма "ТЕХНОІМПЕКС" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" одоранту.

Перевіривши юридичну оцінку наведених у Рішенні АМК обставин та повноту їх встановлення, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано вимог Конституції України, Законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи № 20-26.13/74-15, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін.

Викладені в оскаржуваному Рішенні АМК висновки відповідача відповідають фактичним обставинам справи № 20-26.13/74-15, нормам матеріального права, є законними та обґрунтованими.

Таким чином, під час розгляду даної справи судом не встановлено передбачених ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підстав для визнання недійсними пунктів 1-4, 9-12 резолютивної частини Рішення АМК щодо позивача.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про відмову позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 15.11.2017

Суддя Гумега О.В.