Постанова від 27.10.2017 по справі 357/11071/17

Справа № 357/11071/17

2-а/357/939/17

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Кошель Л. М. ,

при секретарі - Вангородська О. С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві залі суду № 4 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київська обласна державна адміністрація про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи у зв'язку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний зв'язок з впливом аварії на ЧАЕС. У березні 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою та відповідним пакетом документів для внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1. Однак, листом № 1933 від 03.04.2017 року позивачу було відмовлено у прийняті документів для встановлення такого статусу з посиланням на Закон України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що чинна з 01.01.2015 р., де виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Позивач просила суд визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті її документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та зобов»язати відповідача прийняти її документи, для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Позивач в судове засідання не з»явилась, до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Відповідачі направили до суду клопотання про розгляд справи у відсутність їх представників та свої заперечення проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю , категорія 4 (а.с. 7).

Центральною міжвідомчою експертною комісією на засіданні № 27 від 14.07.2017 р. було встановлено причинний зв»язок захворювання, на яке страждає ОСОБА_1, з наслідками аварії на ЧАЕС \а.с. 8\. З 29 грудня 20176 року позивачу встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС \ а.с. 6\

Встановленим є те, що у березні 2017 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою та відповідним пакетом документів з метою отримання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Позивач надав ряд необхідних документів, що передбачено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак, листом № 1933 від 03.04.2017 року відповідач відмовив позивачу у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (а.с. 9). Свою відмову відповідач мотивував тим, що на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» виключено абзац п'ятий частини другої статті Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виключено саме зону посиленого радіоекологічного контролю. Тобто, як зазначає відповідач, з 01.01.2015 року відсутні правові підстави для віднесення осіб, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпним. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Визначення статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється відповідно до статей 9, 11 і 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII виключено абзац п'ятий частини 2 статті закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зону посиленого радіоекологічного контролю).

Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (з послідуючими змінами)- посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії видається інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Документом, що підтверджує статус громадян, є посвідчення відповідної категорії.

Відповідно до п. 10 вказаного Порядку видача відповідних посвідчень провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Причинний зв'язок захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено ОСОБА_1, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, на підставі посвідчення четвертої категорії, яке було видане на її ім'я Київською облдержадміністрацією.

Відмовляючи позивачу у прийнятті документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, УСЗН Білоцерківської міської ради, по суті діє з перевищенням своїх повноважень, оскільки в його компетенцію відповідно до чинного законодавства входить лише функція прийняття необхідного пакету документів та підготовка подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, який, в свою чергу, має направити таке подання до органу, повноважного приймати рішення щодо надання особі статусу постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС або відмови у такому статусі, тобто, до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Суд звертає увагу позивача на те, що Київська обласна державні адміністрація не отримала від виконкому БМР Київської області та УСЗН БМР відповідного подання не розглядала, а відтак подані ОСОБА_1 документи не розглядала та жодного рішення по суті подання не приймала, а тому вимоги позивача до Департаменту СЗН КОДА є передчасними, а отже такими, що задоволенню не підлягають.

З огляду на наведене, суд прийшов до висновку, що позов є підлягає частковому задоволенню. Суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, та зобов»язати відповідача прийняти документи позивача, для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст.ст. 9, 10, 11, 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року, ст. ст. 6, 9, 17,122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, та підготувати подання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії - 1.

В іншій частині - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя ОСОБА_2