Справа № 2а-7901/09/1370
про відмову у відкритті провадження
03 грудня 2009 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Лунь З.І., перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України за позовною заявою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про спонукання до вчинення дій, а саме виконання припису № 1/287-ш від 11.09.2009 року,
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача ОСОБА_1 виконати вимоги припису № 1/287-ш від 11.09.2009 року, а саме демонтувати балкон за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається із позовної заяви, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області було проведено перевірку влаштування балкону за адресою АДРЕСА_2 та встановлено, що в порушення ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій» гр. ОСОБА_1 влаштувала балкон з АДРЕСА_1 без дозволу інспекції ДАБК у Львівській області, про що складено відповідний акт та протокол. Постановою № 1/277-ш від 14.09.2009 року на гр. ОСОБА_1 накладено штраф за порушення ч.3 ст.96 КпАП України, добровільно нею сплачений.
Відповідно до ч.1 п.4 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Отже, лише у тому випадку, коли суб'єкт владних повноважень звернувся до суду у випадку, встановленому законом, адміністративний суд має компетенцію розглянути спір.
У відповідності до ч.4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перелік функцій та прав органів державного нагляду (контролю) - інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю визначено Положенням «Про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 225 від 25.03.1995 р.
Згідно Положення про державний архітектурно - будівельний контроль, Держархбудінспекція та її територіальні органи виконують функції:
- видача замовникам (забудовникам) та реєстрація в установленому порядку дозволів на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівельні роботи);
- реєстрація відповідальних інженерно-технічних працівників будівельних, ремонтно-будівельних, реставраційних, проектних організацій та організацій-замовників, які здійснюють безпосередньо керівництво будівельними роботами, технічний і авторський нагляд;
- участь у встановленому порядку в роботі комісій з прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а також у розслідуванні причин аварій на будівництві;
- здійснення вибіркової перевірки ( відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; своєчасності та якості виконання учасниками будівництва передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення необхідної виконавчої документації; наявності сертифікатів на будівельну продукцію);
- розгляд справ про правопорушення у сфері містобудування і прийняття відповідних рішень;
- здійснення методичного забезпечення діяльності відомчих служб контролю якості будівельних організацій і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції;
- аналіз та узагальнення матеріалів контролю за якістю забудови територій і населених пунктів, будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, підготовка пропозицій відповідним органам про вдосконалення державних стандартів, норм і правил.
З наведених правових норм не вбачається, що інспекції державного архітектурно-будівельного контролю надано законом право звертатися до суду із вимогами про зобов'язання підконтрольних суб'єктів виконати вимоги припису. При цьому, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю не позбавлена права накладення штрафу за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, законодавством визначено, яким саме чином (в який спосіб) повинна діяти Інспекція у разі невиконання припису.
Таким чином, законодавством визначено повноваження та спосіб (порядок) дій органу державної нагляду (контролю) на випадок, якщо особа не виконує вимоги припису. Цей порядок не передбачає вирішення спору судом та не надає права інспекції державного архітектурно-будівельного контролю звертатися до суду з позовом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1 про спонукання до вчинення дій, а саме виконання припису № 1/287-ш від 11.09.2009 року.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів після подачі заяви на апеляційне оскарження, яка подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя (підпис) З.І. Лунь
З оригіналом згідно
Суддя З.І. Лунь