31.10.2017 Справа № 756/3898/17
Справа № 756/3898/17
Провадження № 2-а/756/193/17
31 жовтня 2017 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Луценка О.М.,
при секретарі Бублієві Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними рішення Державної фіскальної служби України увідмові в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а також зобов'язати Державну фіскальну службу Українинарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу, та стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Наказом Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 29.08.2016року 3 755-о він був звільнений зі служби в запас за п.64пп.»б», внаслідок отримання ІІІ групу інвалідності внаслідок травми, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України. З цього приводу він звернувся до відповідача про виплату йому одноразової грошової допомоги. Однак, відповідач відмовив йому, посилаючись на те, що на даний час має місце невизначеність окремих норм щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які захворювання, травму та поранення отримали в період проходження служби в органах внутрішніх справ відповідно до довідок медико-соціальної експертної комісії. Позивач вважає, що діями відповідача порушуються його права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення проти позову з проханням розглядати справу у їх відсутність.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 29.08.2016року 3 755-о він був звільнений зі служби в запас за п.64пп.»б», внаслідок отримання ІІІ групу інвалідності внаслідок травми, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
Згідно з довідки МСЕК від 29.11.2016року серії НОМЕР_1 позивачу встановлено інвалідність ІІІ групи, що настала внаслідок травми отриманої під час виконання ним службового обов'язку.
Згідно з акту №1 про нещасний випадок, вбачається що нещасний випадок( поранення) стався з ОСОБА_1, 1976р.н. в період проходження служби в податковій міліції при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в боротьбі зі злочинністю.
Позивач звернувся до Державної фіскальної служби Україниіз заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.
31.01.2017 року Державною фіскальною службою Українибула надана відповідь про те, що на даний час має місце невизначеність окремих норм щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які захворювання, травму та поранення отримали в період проходження служби в органах внутрішніх справ відповідно до довідок медико-соціальної експертної комісії.
Пункт 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацом 3 згідно Закону України № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, яким передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Закону України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч.6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги встановлено Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установленні інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року (далі - Порядок).
Відповідно до пп.2 п.3 Порядку одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з п.2 Порядку днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримав травму під час проходження ним служби в органах внутрішніх справ України. Причиною для встановлення позивачу інвалідності визначено травма, яка отримана під час проходженням служби в органах внутрішніх справ України, про що вказано у акті.
Тобто, вказані обставини свідчать про наявність випадку, передбаченого пп.2 п.3 Порядку, який є підставою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Крім того, суд звертає увагу, що інвалідність встановлена позивачу в межах трьох місяців, після звільнення зі служби в органах поліції, що також відповідає вимогам ч.6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» для призначення одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 року № 4, покладає обов'язок на посадових осіб поліції сприяти в особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги. Тобто, відповідач зобов'язаний був вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на допомогу позивачу в отриманні належної йому одноразової грошової допомоги, як своєрідної компенсації, гарантованої державою, для усунення негативних наслідків, які настали під час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з боку відповідача допущена протиправна бездіяльність, яка потягла порушення гарантованого державою права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, зважаючи на наявність для цього усіх передбачених законодавством підстав, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне на підставі ст. 94 КАС України стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в справі.
Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про міліцію», Законом України «Про Національну поліцію», Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установленні інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 року, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням 3 групи інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України( код ЄДРПОУ 39292197) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв'язку із встановленням 3 групи інвалідності, що настала внаслідок травми,отриманої під час виконання службових обов'язків у період проходження служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2016 року № 850, у розмірі 150 - кратного прожиткового мінімуму.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя О.М.Луценко