Постанова від 27.10.2017 по справі 727/9141/17

Справа № 727/9141/17

Провадження № 2-а/727/376/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2017 року суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Літвінова О.Г. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про зобов'язання провести поновлення пенсії шляхом її призначення знову, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про зобов'язання провести поновлення пенсії шляхом її призначення знову.

Позов обґрунтовує тим, що перед виїздом за кордон Позивачка мешкала за адресою: вул. Клеща, будинок 92, місто Хотин, область Чернівецька, Україна.

13.09.2011 року Позивачка виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.

По досягненні пенсійного віку та наявності 37 років страхового стажу, Позивачці була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон.

Починаючи з 2011 року і станом на сьогоднішній день, Позивачка призначеної по закону пенсії не отримує.

26 травня 2017 року представник Позивачки, діючи на підставі нотаріальної довіреності, подала безпосередньо до Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі особисту заяву про поновлення пенсії нотаріально посвідчену та апостильовану.

Заява Позивачки була прийнята Відповідачем разом із усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчення копій, що підтверджується штампом УПФУ від 26.05.2017 року.

26.06.2017 року було отримано відмову Відповідача №127/Ш-11 від 08.06.2017р. УПФУ відмовив у поновленні пенсії Позивачці на підставах:

- Позивачкою не була дотримана вимога особистого звернення про поновлення пенсії;

- відсутність міжнародної пенсійної угоди між Україною та Ізраїлем не дозволяє відповідачу поновити позивачу пенсію;

- у позивачки відсутня реєстрація на території України за місцезнаходженням Відповідача та що це, достатня підстава для відмови їй у поновленні пенсії;

- документ, що посвідчує особу Позивачки не відповідає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсії, затв.Постановою Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005р.(далі-«Порядок 22-1»)

Просить: зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області провести поновлення та виплату пенсії за віком Позивачці з 07.10.2009 року - шляхом призначення її знову, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в її пенсійній справі, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав письмову заяву в якій просить розглянути справу у його відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, також ним було надано заперечення в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вказуючи, що позивачем не була дотримана вимога особистого звернення про поновлення пенси, у позивачки відсутня реєстрація на території України за місцезнаходженням Відповідача, а також тим, що між Україною та Ізраїлем не укладено міжнародного договору, який би регулював питання виплати пенсії.

Згідно ч. 122 ч.4 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалалми.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕН 822306, виданий органом 7317, 07.04.2011 р., ІПН НОМЕР_1. Перед виїздом за кордон мешкала за адресою: вул. Клеща, будинок 92, місто Хотин, область Чернівецька, Україна.

13.09.2011 року Позивачка виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.

По досягненні пенсійного віку та наявності 37 років страхового стажу, Позивачці була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон. Починаючи з 2011 року і станом на сьогоднішній день, Позивачка призначеної по закону пенсії не отримує.

Так, ст. 92 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон, пенсії не призначаються.

Пенсії, призначені в Україні до виїзду на постійне проживання за кордон, виплачуються за 6 місяців наперед перед від'їздом за кордон.

З 01.04.2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 якого, виплата пенсії припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед відїздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Міжнародні договори між Україною та Ізраїлем стосовно призначення та виплати пенсії не укладалися.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України №25-рп/2009 від 07.10.2009 року положення п. 2 ч. 1 ст. 49, другого речення ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір з питань пенсійного забезпечення і якщо згода на обов'язковість такого міжнародного договору не надана Верховною Радою України, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України №25-рп/2009 від 07.10.2009 року, оспорюваними нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

26 травня 2017 року представник Позивачки, діючи на підставі нотаріальної довіреності, подала безпосередньо до Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі особисту заяву про поновлення пенсії нотаріально посвідчену та апостильовану (Гаагська Конвенція від 05.10.1961 року).

Відповідно до ч. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) та виплати пенсій передбачено, що заява про призначення (поновлення) пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (п. 5 Порядку).

Заява Позивачки була прийнята Відповідачем разом із усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчення копій, що підтверджується штампом УПФУ від 26.05.2017 року.

26.06.2017 року було отримано відмову Відповідача №127/Ш-11 від 08.06.2017р. УПФУ відмовив у поновленні пенсії Позивачці на підставах:

- позивачкою буцім-то не була дотримана вимога особистого звернення про поновлення пенсії;

- відсутність міжнародної пенсійної угоди між Україною та Ізраїлем буцім-то не дозволяє відповідачу поновити позивачу пенсію;

- у позивачки відсутня реєстрація на території України за місцезнаходженням Відповідача та що буцім-то це, достатня підстава для відмови їй у поновленні пенсії;

- документ, що посвідчує особу Позивачки не відповідає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсії, затв.Постановою Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005р. (далі - «Порядок 22-1»)

Суд звертає увагу, що у відповідності до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 07.10.2009 року порядок виплати пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон регулюється нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням рішення Конституційного суду України №25-рп/2009, тобто виплата пенсії повинна проводитися незалежно від місця проживання пенсіонера.

Відсутність законодавчо встановленого механізму поновлення виплати пенсії, припиненої у зв'язку з виїздом громадянина України на постійне місце проживання за кордон, або переведення з одного виду пенсії на інший, не може бути підставою для позбавлення таких осіб права на соціальний захист, що встановлений статтею 46 Конституції України.

Після прийняття вищевказаного рішення Конституційного Суду України і на теперішній час інших законів, які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору, не прийнято.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач має відновити виплату пенсії позивачу, хоча він виїхав на постійне місце проживання за кордон.

Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) та виплати пенсій передбачено №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

П. 1.7 Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Згідно із п. 2.8. Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

П. 2.22 Порядку № 22-1 визначено, що документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання.

Відповідно до п. 2.23 Порядку №22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

П. 4.1 Порядку №22-1 вказує, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Згідно із п. 10 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Проте всупереч наведеній нормі відповідачем не було прийнято рішення про поновлення вплати пенсії позивачу за її заявою та про перерахунок пенсії або про відмову в поновленні виплати та перерахунку пенсії. Вказану заяву було розглянуто та надано відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Отже, доводи відповідача, про те, що заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто з пред'явленням паспорту, є необґрунтованими, оскільки пунктом 1.5 Порядку №22-1 передбачено можливість подачі такої заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником.

Відтак, судом встановлено, що у відповідача були підстави для відновлення виплати позивачу пенсії станом на дату звернення його представника із заявою від 26 травня 2017 року, враховуючи вищенаведені висновки Конституційного Суду України.

Як вже зазначено вище, позивач має право на відновлення виплати її пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Аналізуючи норми Законодавства України, суд дійшов висновку, що права позивача підлягають захисту саме з дати звернення його представника із заявою про поновлення виплати пенсії, тобто з 26 травня 2017 року, а позовні вимоги в частині зобов'язання УПФ поновити виплату позивачу пенсії за віком та провести її виплату за період з 07.10.2009 року задоволенню не підлягають.

Питання щодо судових витрат вирішено згідно ч.3 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 70, 71, 94, 122, 138, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про зобов'язання провести поновлення пенсії шляхом її призначення знову задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області провести поновлення та виплату пенсії за віком Позивачці з 26 травня 2017 року - шляхом призначення її знову, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в її пенсійній справі, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по справі в сумі 640 грн. з рахунку бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Суддя : Літвінова О.Г.