Єдиний унікальний номер 725/4922/17
Номер провадження 4-с/725/32/17
09.11.2017 року м. Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Галичанський О.І., розглянувши скаргу представника Кредитної спілки « Буковинський Альянс» на дії державного виконавця Хотинського районного ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_1 , -
Представник скаржника 07.11.2017 року звернулася до суду зі вищевказаною скаргою , в якій вказує, що постанова від 24.10.2017 року, винесена головним державним інспектором Хотинського районного ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_1, якою повернуто виконавчий документ стягувачу у зв»язку із відсутністю майна та коштів у боржника, є незаконною та просить скасувати її.
За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише уразі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст. 15 ЦК України, ч.1 ст.3 ЦПК України).
Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. У пункті 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема, можливість здійснення певних процесуальних дій у виконавчому провадженні лише з дозволу суду, а також обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби й позови, що виникають із відносин щодо примусового виконання судових рішень.
Відповідно до ст. 383, ч. 2 ст. 384 ЦПК України - скарга на дії державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України, подається до суду, який видав виконавчий документ.
Стаття 4 Закону України «Про державну виконавчу службу» визначає, що державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Статтею 7 Закону України "Про державну виконавчу службу" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати в своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України.
Відповідно до статті 385 ЦПК скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк, а при оскарженні постанови про відкладення провадження виконавчих дій - у триденний строк, які обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 « Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 07.02.2014 року - строки є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається в скарзі у вигляді клопотання. При вирішенні питання про поновлення строку на подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд має виходити з того, що у відповідному законодавстві не міститься перелік таких поважних причин, їх з'ясовують у кожному конкретному випадку залежно від обставин справи. Якщо скаргу подано з пропуском строку, встановленого законом, та відсутнє клопотання про його поновлення, така скарга суддею одноособово залишається без розгляду при її прийнятті та повертається заявникові. При цьому заявникові може бути роз'яснено право на повторне звернення до суду на загальних підставах.
Матеріали скарги разом із додатками, поданими представником скаржника до суду, не містять посилання на дату отримання оскаржуваної постанови , відсутні: її копія, клопотання про поновлення строку на звернення до суду чи належні докази поважності причин пропуску даного строку.
Відсутність будь-яких із вказаних вище доказів, унеможливлює вирішити питання про звернення до суду із дотриманням сторків, передбачених ст. 385 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4,7 Закону України «Про державну виконавчу службу» ст. ст. 3,383-389 ЦПК України, -
Скаргу представника Кредитної спілки « Буковинський Альянс» на дії державного виконавця Хотинського районного ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області ОСОБА_1 залишити без розгляду.
Матеріали даної скарги повернути заявнику разом із усіма доданими до неї документами.
Роз'яснити скаржнику , що повернення скарги не перешкоджає на повторне звернення до суду на загальних підставах.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський