Справа № 802/1095/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
07 листопада 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Білоуса О.В. Совгири Д. І. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Черняк А.В.,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України, Головного управління ПФУ у Вінницькій області, Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії,
в липні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Пенсійного фонду України, Головного управління ПФУ у Вінницькій області, Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подало апеляційну скаргу, у якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримала в повному обсязі та за обставин викладених в ній просила суд задовольнити її, а постанову суду першої інстанції - скасувати.
Позивач в судове засідання не з'явився. Разом з тим, 26 жовтня 2017 року на адресу суду через канцелярію надійшло клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності. Враховуючи положення частини 4 статті 122 КАС України, де вказано, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року позовну заяву ОСОБА_3 до МВС України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійний фонд України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду у зв'язку з її відкликанням. Подання даної заяви зумовило те, що Міністерство внутрішніх справ України виконало заявлені позовні вимоги ОСОБА_3, а саме надіслали повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року 2262 - ХII.
Позивач зазначає, що на даний час, право на перерахунок пенсії залишається порушеним, оскільки відповідачі не вчиняють дії, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45.
Відтак, вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови виходив з часткової доведеності позовних вимог, а відтак, наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
У зв'язку з вищенаведеним, суд приходить до висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_3, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.
Згідно п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
ОСОБА_4 видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Судом встановлено, що листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.
28.03.2017 року Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві лист № 9493/02-23, в якому вказано про необхідність, у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
ОСОБА_4 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за № 4501 вбачається, що ОСОБА_3 за № 824 включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління 31.03.2017 року надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.
В свою чергу, Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено ОСОБА_4 № 12279 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та 22.05.2017 року остання надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 № 12279 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_3 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області отримало 22.05.2017 року, обов'язок щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, з урахуванням положень п. 4 Порядку № 45 та ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виник у відповідача 01 червня 2017 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги стосовно зобов'язання Пенсійного фонду України повідомити у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України Головне управління ПФУ у Вінницькій області про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та щодо зобов'язання Головного управління ПФУ у Вінницькій області скласти у десятиденний строк, з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, включивши до цих списків ОСОБА_3 та подати вказані списки Ліквідаційній комісії УМВС у Вінницькій області для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій не підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_4 №12279 на ім'я ОСОБА_3 виготовлена у відповідності до вимог чинного законодавства.
В контексті вищезазначеного, не підлягає задоволенню вимога щодо зобов'язання Ліквідаційною комісією УМВС у Вінницькій області підготувати для перерахунку пенсії ОСОБА_3 довідку про розмір його грошового забезпечення, за формою згідно із додатком 2 до Порядку, та у місячний строк подати її до ГУ ПФУ у Вінницькій області, оскільки відповідачем виконано свій обов'язок щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3
Під час судового засідання було встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, після отримання від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області ОСОБА_4 № 12279 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_3, жодних дій для такого перерахунку вчинено не було.
Відтак, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до ОСОБА_4 №12279 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час ії розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 08 листопада 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6