Постанова від 08.11.2017 по справі 806/2666/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 року Житомир справа № 806/2666/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Капинос О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача -Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку щодо мене (позивача) розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби , надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань;

- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про грошове забезпечення щодо мене (позивача) про розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника відділу розслідування особливо важливих справ з злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями слідчого управління УМВС України в Житомирській області, що включає : посадовий оклад - 3000,0 грн., оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,0 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2600,0 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 450,0 грн., премія 3,02% - 249,15 грн., 100% надбавка за виконання особливо важливих завдань - 7800,0 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою КМУ №988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських.

Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача до суду прибув, проти позову заперечував, подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.

У відповідності до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження, на підставі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 13.11.1984р. по 31.12.2008р. проходив службу в органах внутрішніх справ УМВС України в Житомирській області, на даний час є пенсіонером та отримує пенсію згідно із Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами та доповненнями).

У вересні 2016 позивач звернувся з позовною заявою до МВС України та просив зобов"язати Міністерство надати до ПФУ України інформацію (довідки) для перерахунку призначеної пенсії відповідно до чинного законодавства.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 у справі №806/1775/16 зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі п. 2 "Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, з врахуванням частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка вступила в дію згідно із Закону України № 900 - VIII від 23.12.2015 року.

На виконання зазначеної постанови, відповідачем до Пенсійного фонду України було направлено довідку від 29.04.2017 №85/493 про розмір грошового забезпечення позивача.

Грошове забезпечення згідно вказаною довідкою, виданою УМВС України в Житомирській області, станом на 01.01.2016 складає 8499,15 грн., з яких : посадовий оклад - 3000,0 грн., оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,0 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2600,0 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 450,0 грн., премія 3,02% - 249,15 грн. Даний факт підтверджується листом ГУПФУ в Житомирській області від 30.06.2017 №1208/Г-11. (а.с.37)

В серпні 2017 позивач звернувся із заявою до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з вимогою включити в довідку вид грошового забезпечення : 100 відсоткову надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка мала постійний характер і була врахована при нарахуванні йому пенсії.

25 серпня 2017 за №Г-73\48-2017 позивач отримав відповідь голови ліквідаційної комісії УМВС раїни в Житомирській області з відмовою щодо виготовлення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В листі зазначено, що відповідно п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. за №45 щомісячні надбавки враховуються для проведення перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць у якому виникало право на перерахунок пенсії, у випадку позивача - за грудень 2015р., однак надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 не передбачена. (а.с.38)

Позивач, вказує, що така бездіяльність відповідача є протиправною, тому звернувся до суду.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає їх такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон- № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено цим Законом.

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до якої включити як вид грошового забезпечення 100 відсоткову надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка мала постійний характер і була врахована при нарахуванні йому пенсії.

25 серпня 2017 за №Г-73\48-2017 позивач отримав відповідь голови ліквідаційної комісії УМВС раїни в Житомирській області з відмовою щодо виготовлення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В листі зазначено, що відповідно п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. за №45 щомісячні надбавки враховуються для проведення перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць у якому виникало право на перерахунок пенсії, у випадку позивача - за грудень 2015р., однак надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 не передбачена.

Суд не погоджується з такою відмовою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Згідно довідки, виданої виданою УМВС України в Житомирській області, грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 8499,15 грн., з яких : посадовий оклад - 3000,0 грн., оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,0 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2600,0 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 450,0 грн., премія 3,02% - 249,15 грн.

Отже, до розміру грошового забезпечення позивача відповідачем не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань.

Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.

Постановою КМУ №988 затверджено:

схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;

схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;

схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до пункту 5 Постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років

Отже, у відповідача не було законних підстав відмовляти у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, згідно вказаного закону.

Посилання відповідача на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що Постанова КМУ №1294 так само як і Постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно Постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що Постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби, що підтверджується грошовим атестатом №11.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду у справі №К/800/28614/17 від 17.10.2017.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, з огляду на що, відмова відповідача у цьому є протиправно.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховую викладене, суд вважає, за необхідне, для повного захисту порушених прав позивача визнати протиправною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку щодо ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань та зобов"язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку, з огляду на що, позов задовольняє у повному обсязі.

Керуючись статтями 86,128,158-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань.

Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою заступника начальника відділу розслідування особливо важливих справ з злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями слідчого управління УМВС України в Житомирській області, що включає: посадовий оклад - 3000,0 грн., оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,0 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2600,0 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 450,0 грн., премія 3,02% - 249,15 грн., 100% надбавка за виконання особливо важливих завдань - 7800,0 грн.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Капинос