ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6211/17
провадження № 2-а/753/326/17
"25" жовтня 2017 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого - судді Цимбал .І.К.,
при секретарі -Кисіль Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення протиправним та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця з 01.11.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» на підставі довідки від 21.10.2016 №29 управління праці та соціального захисту населення Дарницькоїрайонної в місті Києві державної адміністрації, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі та врахованих раніше надбавок і премій та інших складових заробітної плати ( матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення і грошової винагороди за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади) у розмірі 80 відсотків заробітної плати, згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла на момент призначення пенсії .
В обгрунтування позову позивач зазначиє, що з квітня 2012 року перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду м. Києва і отримує пенсію державного службовця, яка призначена їй Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано шляхом злиття в Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідок з останнього перед призначенням пенсії місця роботи, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації про складові заробітної плати державного службовця.
Пенсія розраховувалась із складових заробітної плати начальника управління: посадовий оклад - 1467,40 грн., надбавка за 10 ранг державного службовця - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) за стаж державної служби 20 років - 464,22 грн. До розрахунку пенсії також було включено інші складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи перед пенсією, в тому числі матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та грошова винагорода за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади). Пенсія була призначена в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції на час призначення і пенсії державного службовця, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати з урахуванням внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Позивачка вважає, що у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка відповідно до п.6 набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року, у неї виникли підстави для перерахунку пенсії, як непрацюючого пенсіонера державної служби і тому вона звернулась 31 жовтня 2016 року до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з заявою про здійснення перерахунку пенсії, до якої додала довідку управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 21.10.2016 № 29 про складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі (посадовий оклад 4824,00 грн., надбавка за 6 ранг державного службовця 500,00 грн., надбавка за стаж роботи на державній службі 20 років - 2412,00 грн. та іншими виплатами. Надбавка за вислугу років на державній службі розрахована відповідно до статті 52 Закону № 889-VIII ( при стажі державної служби 20 років по 3 відсотки за кожен рік, але не більше 50%: 4824,00:100х50%).
Однак, листом відповідача від 01.11.2016 № 16487/14/П-1318/1 їй було відмовлено в перерахунку, оскільки з 01.06.2015 року згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» втратили чинність, а постановою Кабінетом Міністрів України від 9.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а тому відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії. Позивачка вважає дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправною в зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити з підставі викладених в позовні заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив проводити розгляд справи в його відсутність, проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером по інвалідності 2 групи загального захворювання, перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду м. Києва і отримує з квітня 2012 року пенсію державного службовця, яка призначена їй Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано шляхом злиття в Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві /а.с.20-21/. Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідок з останнього перед призначенням пенсії місця роботи, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації про складові заробітної плати державного службовця.
Пенсія розраховувалась із складових заробітної плати начальника управління: посадовий оклад - 1467,40 грн., надбавка за 10 ранг державного службовця - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) за стаж державної служби 20 років - 464,22 грн. До розрахунку пенсії також було включено інші складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи перед пенсією, в тому числі матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та грошова винагорода за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади). Пенсія була призначена в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
31 жовтня 2016 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з заявою про здійснення перерахунку пенсії, до якої додала довідку управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 21.10.2016 № 29 про складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі (посадовий оклад 4824,00 грн., надбавка за 6 ранг державного службовця 500,00 грн., надбавка за стаж роботи на державній службі 20 років - 2412,00 грн. та іншими виплатами /а.с. 22,23/. Надбавка за вислугу років на державній службі розрахована відповідно до статті 52 Закону № 889-VIII ( при стажі державної служби 20 років по 3 відсотки за кожен рік, але не більше 50%: 4824,00:100х50%).
Листом відповідача від 01.11.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії /а.с.24/.
Законом України від 28.12.2014 року № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» пункт 11 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладена в наступній редакції, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців врегульований пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», в якому зазначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України - відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV» Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно пункту 3 постанови № 1013 вбачається, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432,48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод є головним обов'язком держави».
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014 року), пенсія державним службовцям, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, призначається в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закон № 76-VIII від 28.12.2014 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. N 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання перерахунку пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та зобов'язання здійснити перерахування пенсії позивача як державного службовця з 01.11.2016 у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України від 28.12.2014 року № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» , ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 2, 11, 17, 69 - 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення протиправним та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати ОСОБА_2 пенсію державного службовця з 01.11.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 21.10.2016 № 29, що подається для перерахунку пенсії непрацюючимдержавним службовцям, про складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі (посадовий оклад 4824,00 грн., надбавка за 6 ранг державного службовця 500,00 грн., надбавка за стаж роботи на державній службі 20 років - 2412,00 грн. та іншими виплатами із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80%.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.К. Цимбал