Іменем України
23.11.09Справа №2а-1040/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: Судді Майсак О.І.,
при секретарі: Слонімець Т.І,
за участю: представника позивача Максименко В.Т. (дов. № 68 від 03.03.2009 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі до Закритого акціонерного товариства «Кратон» про стягнення заборгованості у загальній сумі 7911,31 грн.,-
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі звернулось до Господарського суду м. Севастополя із адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Кратон» про стягнення заборгованості у загальній сумі 7911,31 грн. Вказує, що за результатами перевірки відповідача було виявлене порушення правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування внесків та використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.04.2001 р. по 30.09.2006 р.
Постановою господарського суду м. Севастополя від 23 січня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 23 квітня 2008 року, позовні вимоги задоволені в частині стягнення 287,84 грн. недоїмки та 86,27 грн. пені. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 травня 2009 року касаційну скаргу Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Севастополі було задоволено, постанову Господарського суду м. Севастополя від 23 січня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного суду м. Севастополя від 23 квітня 2008 року скасовано, справу направлено до Окружного адміністративного суду м. Севастополя на новий розгляд.
Ухвалою від 25 червня 2009 року відкрито провадження у адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання на 15 липня 2009 року. Ухвалою суду від 27 липня 2009 року закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 06.08.2009 року.
Ухвалою суду від 06 серпня 2009 року забезпечено докази по справі №2а-1040/09/2770, шляхом витребування з Севастопольського міського управління статистики (99011, м. Севастополь, вул. Гоголя, 5) належним чином засвідчених копій документів: - звіти про товарообіг за формами 1-торг та Звіти про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі за формами 1-опт Закритого акціонерного товариства «Кратон» за період з 2001 по 2006 роки включно.
25 серпня 2009 року провадження по справі було зупинено у зв'язку із заявою представника позивача для надання можливості вивчення наданих доказів фахівцями фонду соціального страхування, проведення звірки з відповідачем, та з'ясування можливості примирення між сторонами.
18 листопада 2009 року провадження по справі було поновлено та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 23.11.2009 року представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Вказує, що представниками Управління була проведена перевірка ЗАТ „Кратон” було виявлене порушення правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування внесків та використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.04.2001 р. по 30.09.2006 р. За результатами перевірки було складено акт № 410 від 21.11.2006 р. виявлена недоїмка в сумі 6 344,77 грн. та нарахована пеня за несвоєчасну виплату страхових внесків в сумі 1 566,54 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином неодноразово, письмові заперечення на адміністративний позов не надав. Відповідач був повідомлений відповідно до вимог глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України за місцем реєстрації юридичної особи, яка є місцем здійснення підприємницької діяльності. Згідно вимог ст. 45 Закону України від 15.02.2003 р. № 7550-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» ред. від 14.02.2009 р., проведення змін щодо місця реєстрації юридичної особи здійснюються ним, шляхом подання даних державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру. Даних про зміну місця реєстрації відповідача матеріали справи не містять. В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами та на підставі наявних у ній доказів.
Згідно пункту 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності тощо. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган на підстав пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступне. Закрите акціонерне товариство „Кратон” відповідно до ст. 10 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон) від 23.09.1999 року № 1105-XIV зареєстровано в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Севастополі як страхувальник під реєстраційним № 2703000690, з кодом діяльності за КВЕД 52.11.0: роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продовольчим асортиментом; з 23.04.2001 по 30.04.2003 підприємство відповідача віднесено до 7 класу професійного ризику, а відповідний страховий тариф складав 1,02%, з 01.05.2003 підприємство відповідача віднесено до 5 класу професійного ризику, а відповідний страховий тариф складав 0,90% (том 1 арк. с. 13).
18.10.2006 (вих. 1018187) позивач повідомив відповідача про здійснення планової перевірки на підприємстві відповідача правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.04.2001 по 30.09.2006, з проханням погодити строк проведення перевірки (том 1 арк. с. 72).
21.11.2006 перевіркою правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.04.2001 по 30.09.2006 виявлена недоїмка в сумі 6 344,77 грн. у зв'язку з несвоєчасним повідомленням позивача про зміну виду діяльності відповідача, підприємством за 2003-2005 р.р. невірно застосований страховий тариф, так як відповідач в реєстраційних документах зазначив код КВЕД 52.11.0 (роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продовольчим асортиментом), замість 51.39.0 (неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами), так як в 2003-2005 р.р. основним видом діяльності відповідача була неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; та у зв'язку з неправильним відображенням фонду оплати праці за 3 квартал 2001 року, 3 квартал 2002 року, 2-4 квартали 2003 року та 1 квартал 2004 року, про що складено акт № 410 (том 1 арк. с. 8-12). Перевіркою також встановлено, що в 2003-2005 роках основним видом діяльності підприємства була неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами - КВЕД 51.39.0. 24.04.2007 № 235.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.05.2009 надано оцінку висновку судової економічної експертизи № 572 від 16.11.2007 року, з приводу обчислення обсягів роздрібного та оптового товарообігів відповідача по місяцям за період з 01.05.2003 по 31.12.2005 року. А саме, колегія Вищого адміністративного суду України вказує, що висновки експертизи не ґрунтуються на первинних фінансових та бухгалтерських документах, висновки експертизи обґрунтовані виходячи з копій звітів, відомостей про зарплату, балансом, тому висновок експертизи до уваги судом не приймається.
Правовідносини сторін врегульовано статтями 4, 6, 15, 16, 18, 45, 46, 47, 52, 55 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-ХІV від 23.09.1999 року, Інструкцією „Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» (Далі- Інструкція), затвердженою постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 12 від 20.04.2001 року, в редакції діючий на момент проведення перевірки, та № 36 від 12.07.2007 року, діючий на момент розгляду справи по суті.
Закон України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-ХІV від 23.09.1999 зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 1105) відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку).
Відносини у сфері соціального страхування від нещасного випадку регулюються соціальним законодавством. Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Згідно зі ст. 6 Закону України № 1105, суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник). Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи. Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків). Об'єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров'я та працездатність.
Відповідно до ст. 10 Закону України № 1105, для страхування від нещасного випадку на виробництві не потрібно згоди або заяви працівника. Страхування здійснюється в безособовій формі. Всі особи, перелічені у статті 8 цього Закону, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.
Усі застраховані є членами Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Взяття на облік Фондом соціального страхування від нещасних випадків юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - в день отримання від них відповідної заяви.
Роботодавці набувають статусу страхувальників: юридичні особи - з дня взяття їх на облік. Повідомлення про взяття на облік роботодавця як платника страхових внесків та страхове свідоцтво надсилаються роботодавцю наступного робочого дня з дня взяття на облік. Форма повідомлення та страхового свідоцтва встановлюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків. Внесення змін до особових справ страхувальників проводиться на підставі відповідних повідомлень державних реєстраторів і заяв роботодавців не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей або заяв.
Статтею 45 Закону України № 1105 встановлено, що роботодавець як страхувальник має право: 1) брати участь на виборній основі в управлінні страхуванням від нещасних випадків; 2) вимагати від Фонду соціального страхування від нещасних випадків виконання обов'язків Фонду щодо організації профілактики нещасних випадків і професійних захворювань та соціального захисту потерпілих; 3) оскаржувати рішення працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків у спеціальних комісіях з питань вирішення спорів при виконавчій дирекції Фонду та при її робочих органах; 4) брати участь у визначенні йому знижок чи надбавок до страхового тарифу; 5) захищати свої права та законні інтереси, а також права та законні інтереси застрахованих, у тому числі в суді. Роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків; інформувати робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків: про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві; про зміну технології робіт або виду діяльності підприємства для переведення його до відповідного класу професійного ризику; подавати робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків відомості про чисельність працівників, суму заробітної плати, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) тощо. Порядок і строки подання відомостей, передбачених пунктами 3 і 4 частини другої цієї статті, визначаються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до ст. 46-47 Закону України № 1105, Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.
Страхові внески нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється Кабінетом Міністрів України та є розрахунковою величиною при обчисленні страхових виплат.
Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що встановлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону України № 1105, за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначається Інструкцією.
Підпунктом 8.1. Інструкції передбачено, що робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснюються у разі реорганізації, зміни місцезнаходження або ліквідації підприємства, установи, організації, при знятті з обліку фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка не має статусу підприємця, у разі наявності в страхувальника недоїмки зі сплати страхових внесків та в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з підпунктом 4.3. Інструкції, якщо страхувальник здійснює декілька видів економічної діяльності, він підлягає віднесенню до того з них, який має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції.
Пунктом 5.1. Інструкції передбачено, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується (пункт 5.2.).
Контроль проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, повноти нарахування страхових внесків, платіжних доручень про перерахування сум внесків та інших платежів на рахунок Фонду, розрахункових документів на проведені виплати, відповідності фінансових звітів за коштами Фонду балансовим рахункам "Розрахунки за страхуванням".
Перевірці підлягають документи за весь період з моменту проведення попередньої перевірки. Якщо перевірка не проводилась або в разі ліквідації, реорганізації страхувальника, виявлення порушень або зловживань перевірці підлягають документи як за поточний рік, так і за попередні періоди, починаючи з 1 квітня 2001 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя про забезпечення доказів від 06 серпня 2009 року було витребувано у Севастопольського міського управління статистики належним чином засвідчені звіти про товарообіг за формами 1-торг та Звіти про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі за формами 1-опт Закритого акціонерного товариства „Кратон” за період з 2001 по 2006 роки включно. Вказаними письмовими доказами підтверджено, що відповідач у 2001 рік, та з 2002 та 2005 роки дійсно здійснював переважно оптову торгівлю, хоча заявляв роздрібну торгівлю. Звіти за формою 1-ОПТ надаються тільки підприємствами у котрих основний вид діяльності є оптова торгівля, відповідно до п. 1 Інструкції по заповненню форми державного статистичного звіту № 1-ОПТ «Звіт про продаж та запас товарів (продукції) в оптовій торгівлі», затвердженої наказом Державного комітету статистики України 27.10.2005 № 331 (далі - Інструкція № 331).
Пунктом 4.5. Інструкції передбачено, що у разі зміни виду економічної діяльності підприємства робочий орган виконавчої дирекції Фонду на підставі заяви страхувальника та після проведення перевірки фінансово-господарської діяльності страхувальника щодо нарахування, своєчасності і повноти сплати та цільового використання коштів на страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва. У разі необхідності підтвердженням даних про зміну основного виду економічної діяльності є відомості, отримані в порядку взаємообміну інформацією з реєстру державного реєстратора, відомчих реєстрів органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування відповідно до чинного законодавства.
Згідно з п.п. 1.4. п. 1 Інструкції № 331 первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді.
З огляду на зазначене, суд вважає, доводи позивач обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю, а саме в сумі 7911.31 грн..
Постанову складено у повному обсязі 27 листопада 2009 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-IV від 06.07.2005, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Кратон» (99029, м. Севастополь, вул. Соловйова, 6, ідентифікаційний код 01565425, п/р № 2600401882172 в Укрсімбанку, МФО 324786) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Севастополі (99011, м. Севастополь, вул. Одеська, 27, ідентифікаційний код 25875509, п/р № 37177400900001 в ГУДКУ в м. Севастополі, МФО 824509) заборгованість у загальній сумі 7 911,31 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя підпис О.І. Майсак